Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Zpomalení: na každé křižovatce musíte dát přednost

Ilustrační foto. Autor: Archiv DeníkZdržování a obtěžování nějakými novými výmysly. Hlasy, že město je jak dopravní hřiště nebo pokusný králík. Takové reakce se u některých obyvatel objevily poté, co radnice zavedla po celém centru přednost v jízdě zprava. Dopravní změny jsou tu v platnosti přesně měsíc. Jaké přinášejí výsledky?

Zdá se, že základní cíl, který radnice sledovala, tedy zklidnit, zpomalit, a tím pádem i zbezpečnit dopravu ve středu města, se podařil. Řidiči tápající, komu dát přednost, projíždí centrum skutečně o poznání pomaleji. „Statistiku v podobě měření, jakou rychlostí tudy auta projíždí, nemáme, ale podle mého názoru se naše snaha daří. Chceme zkrátka neumožnit řidičům, aby centrem prosvištěli," říká starosta Jakub Nekolný.

„Určitě nikdo nechceme mít z náměstí rychlodráhu nebo tranzit," shoduje se vedoucí odboru dopravy Jan Pohůnek.

„Po křižovatce, kde je přednost v jízdě upravena dopravní značkou, se jezdí rychleji než po křižovatce, kde je potřeba zpomalit a podívat se, zda něco nejede z pravé strany. Sledováním křižovatek nerozlišených značkami bylo zjištěno, že řidiči nejenže zpomalí, kouknou se doprava, ale ve většině případů i doleva. Prostě jezdí pomaleji a vzájemně se respektují, třeba i s chodci nebo cyklisty," říká vedoucí odboru dopravy. „Ne každému se to líbí, přínos se ale po čase dostaví. Doufám!" dodává a připomíná, že například u pošty byla přednost zprava už několik let.

„Lidi nám ještě otloukají o hlavu, že jsme udělali hlavní z maličké uličky od úřadu, když jedete od Hvězdy k poště. Jenže ona tam ta přednost zprava byla už několik let, jen ji nikdo nerespektoval. Proto jsme značení posílili trojúhelníkem," vysvětlil starosta Nekolný.

„Myslím, že prvotní bouře už trochu pominula, Český Brod je trochu konzervativnější, každá změna tu bývá přijímána s nevolí. Ale vzpomeňme třeba, že dřív byla Suvorovova ulice hlavní. Pak jsme tam umístili stopku, hlavní se odvedla do Havlíčkovy a taky byla proti tomu nevole. A dnes už to funguje a je to změna k lepšímu. Jsem přesvědčený, že i změna v centru bude přínosem," soudí starosta a doplňuje, že změnou, kterou by lidé mohli vnímat jako velké pozitivum, je fakt, že náměstí je nyní přístupné ze všech stran – i od nádraží. Informativní tabule upozorňující řidiče na změnu přednosti v jízdě budou v ulicích centra ještě tři měsíce. Zhruba na konci roku chce radnice udělat oficiální vyhodnocení.

Český Brod není zdaleka prvním městem, kde přednost zprava zavedli. „Prvním průkopníkem bylo asi město Slaný, postupně se přidávala další města, jako Votice, Vlašim, Kladno, Velké Meziříčí, některé části Prahy a naposledy to byly Říčany u Prahy," dodal Jan Pohůnek.

Jana Martinková - Kolínský deník

04.10.13 Z města

Komentáře:

 1. [1] Alois proxyd00.csas.cz

  Několik poznámek k tomuto článku.
  „Myslím, že prvotní bouře už trochu pominula, Český Brod je trochu konzervativnější, každá změna tu bývá přijímána s nevolí.- Nejste náhodou pane starosto členem konzervativní strany ODS?

  "Ale vzpomeňme třeba, že dřív byla Suvorovova ulice hlavní. Pak jsme tam umístili stopku, hlavní se odvedla do Havlíčkovy a taky byla proti tomu nevole. A dnes už to funguje a je to změna k lepšímu. To je další nesmysl. Proč neřeknete co bylo důvodem této změny, řekl jste B, ale vůbec ani slůvko o A.
  "Jsem přesvědčený, že i změna v centru bude přínosem," soudí starosta a doplňuje, že změnou, kterou by lidé mohli vnímat jako velké pozitivum, je fakt, že náměstí je nyní přístupné ze všech stran – i od nádraží. A mohlo by být i od Malechova. Proč neuděláte průjezdnou bránu - nejkratší a nejjednosušší příjezd na náměstí!!!

  "Určitě nikdo nechceme mít z náměstí rychlodráhu nebo tranzit," shoduje se vedoucí odboru dopravy Jan Pohůnek. - Skvělé, tak jste zavedli rychlodráhu a transit do sousední ulice a chválíte se, jak jste to skvěle vymyslel. To je neuvěřitelné.

  13.10.13, 19:31:33
 2. [2] jana 89-24-143-172.adsl.tmcz.cz

  Včera jsem si na vlastní kůži vyzkoušela přednost zprava, tu jsem měla já, ale ti ostatní to asi nevěděli. Kdybych nezastavila, tak jsem nabouraná.

  17.10.13, 09:02:26
 3. [3] ilf ip-85-160-32-230.eurotel.cz

  Na každé křižovatce zpomalit a poté se rozjet - co zvýšená tvorba zplodin, co dýcháme ? Je na to studie odborníků ?

  21.10.13, 07:06:01
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist