Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Žáci českobrodské Základní a Praktické školy poprvé vyvěsili vlajku Ekoškoly

vlajkaZelená vlajka Ekoškoly už vlaje na budově Základní a Praktické školy v Českém Brodě. Právo používat tuto vlajku, logo a titul Ekoškola získala na základě náročného auditu, kterým prošla. Ekoškola je mezinárodní program, v jehož rámci se žáci a studenti učí o environmentálních tématech a zároveň sami usilují o minimalizaci dopadu školy na životní prostředí.

Do programu Ekoškola je zapojeno bezmála 10 milionů žáků a studentů z celého světa. Koordinátorem tohoto programu v České republice je Sdružení Tereza.

Zástupci Ekotýmu Základní a Praktické školy v Českém Brodě si tuto Zelenou vlajku minutý týden převzali na slavnostním setkání v budově Senátu v Praze. Ve škole ji pak poprvé vyvěsili ve středu krátce před polednem – symbolicky tedy v den a dobu, kdy se během školního roku scházel právě Ekotým. „Byl bych moc rád, aby nám tato vlajka připomínala naše motto Poznej a chraň a dávala nám inspiraci a hlavně sílu k další práci,“ rozpovídal se učitel a koordinátor environmentální výchovy v Základní a Praktické škole Český Brod Jaroslav Kulich.

Zelená vlajka na budově školy okamžitě budila velkou pozornost. „Jsem moc ráda, že se nám vlajku podařilo získat. Moc ráda sem chodím, je tu taková příjemná tvůrčí atmosféra,“ prozradila deváťačka Marie Nováková, která po prázdninách odchází studovat do učiliště a byla jednou z vůdčích osobností Ekotýmu Základní a Praktické školy Český Brod z řad žáků.

V Ekotýmu Základní a Praktické školy Český Brod jsou zástupci všech tříd školy. Cesta k titulu Ekoškola a tedy i vlajce ale prý nebyla vůbec jednoduchá. „Vyvěšení zelené vlajky předcházelo mnoho společných kroků a krůčků všech ve škole, nejen členů Ekotýmu,“ vysvětlil učitel a koordinátor environmentální výchovy na škole Jaroslav Kulich.

Vlajka a prestižní titul Ekoškola je udělován na dva roky školám po celém světě. Získávají ho pouze ty, ve kterých žáci ve spolupráci s učiteli a provozními zaměstnanci nejúspěšněji hledají způsoby, jak udělat provoz své školy ekologičtější, zavádí různá opatření, která vedou k úsporám vody, tepla, elektrické energie, třídí odpady a pečují o zeleň a životní prostředí nejen v okolí školy. Úspěšnost jednotlivých škol se hodnotí na základě náročného auditu. „Jsem moc rád, škole velmi gratuluji a držím palce, aby pokračovali v tomhle trendu a hlavně, ať za dva roky tuto Zelenou vlajku obhájí,“ chválil starosta města Český Brod Jakub Nekolný /ODS/.

Na zisku titulu se podílela celá škola. „Hlavním hybatelem byl jednoznačně náš Ekotým, který přicházel s nápady a vymýšlel, jak je realizovat, ale troufám si říct, že bez zapojení všech ve škole bychom to nikdy nedokázali. Věřím, že jejich ekologické chování, návyky a nápady nekončí za branou naší školy, ale že je šíří třeba i mezi svými kamarády nebo rodinou,“shrnula ředitelka školy Marie Šnajdrová.

Českobrodská Základní a Praktická škola se tak stala teprve osmou školou ve středních Čechách a vůbec první na Kolínsku, která tento titul získala. „Jsem moc rád a pyšný, že se to podařilo a i v Českém Brodě už tato vlajka vlaje,“ řekl starosta města Český Brod Jakub Nekolný /ODS/.

V českobrodské Základní a Praktické škole si sami například vybudovali vlastní školní pozemek, ale tradicí se v této škole stalo třeba také každoroční pořádání Dnů Země. Žáci také například sami sází stromy a jiné rostliny v okolí školy, v podzimním období sbírají kaštany a žaludy pro lesní zvěř, umístili vlastnoručně vyrobené odpadkové koše v areálu školy, samozřejmostí je pro ně také třídění odpadu. V poslední době pak přidali cedule s popisky ke všem rostlinám v okolí školy a vytvořili tak vlastní naučnou stezku.

Martin Šnajdr (s přispěním Sdružení Tereza)

27.06.13 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist