Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Ze zdravého Brodu

Stromy u Šembery

Dne 25.6 2015 probíhala celý den na stromech rostoucích podél pěšiny Břetislava Jedličky – Brodského důležitá údržba vzrostlých stromů. Byly zde prováděny arboristické práce, které předcházejí riziku ohrožení zdraví kolemjdoucích - opadu suchých větví na cestu a případným problémům, které by mohly stromy v budoucnu ohrozit.

 

Jednalo se převážně o javory a topoly. Vybírány byly konkrétně stromy, které tuto péči nejvíce vyžadovaly. Za zmínku stojí javor stříbrný (Acer saccharinum), který je dendrologicky cenný a také slouží jako biotop pro mnoho organizmů. Většina opatření byly takzvané řezy bezpečnostní, zdravotní a redukční.
Bezpečnostní řezy mají za účel zajistit bezpečí provozu na cestě a v jejím okolí.
Zdravotní řezy pomáhají stromům v jejich přirozeném vývoji a redukční řezy slouží převážně k odlehčení koruny.
Práce se prováděly standardní metodou. Prvním krokem byl výstup stromolezce do koruny a jeho zajištění pomocí lan, dále stromolezci na jednotlivých stromech odřezávali nevhodné větve motorovými pilami, speciálními ručními pilkami nebo pinohami – ruční pilky na násadě. Nejvíce se arboristé zbavovali suchých a poničených větví, ale uřízli i pár živých větví, které svou pozicí ohrožovaly přirozený vývoj dřeviny. Po ošetření stromů byly všechny větve odklizeny z cesty tak, aby zde mohl nerušeně probíhat klasický provoz.
Stromolezci, kteří se na této práci podíleli, jsou školení profesionálové jak v oboru péče o dřeviny tak v práci ve výškách. Jde o firmu, která v Českém Brodě působí od roku 2006.
Stromy nejsou nadále nebezpečím pro své okolí a jsou plnohodnotně ošetřeny. Další ošetření budou samozřejmě nutná, ale to je otázka budoucnosti.
A. Paroulek, Treewalker

 

Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist