Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Šembera potrápila Českobrodsko, byla ale milosrdnější než jiné toky

Povodně v Klučově Autor: Kateřina KonrádováTaké obce Českobrodska se potýkají s následky velké vody, ačkoli v porovnání s jinými místy region se jeho vodní toky chovaly k obyvatelům okolí méně drsně.

„Šembera se nejvíc rozlila zhruba na úrovni Klučova a Poříčan," shrnul vedoucí českobrodského krizového štábu Jakub Nekolný. Štáb nyní půjčuje vysoušeče, přistavoval kontejnery na vyklízení odpadu, řeší se mimořádné dávky pro postižené rodiny atd.

Klučovským povodeň zaplavila zahrady, dvorky a v případě zhruba desítky domů se dostala až do obytných částí. Nyní se vysouší, opakovaně se čerpají a desinfikují studny. Starosta Jiří Maršálek chválí a děkuje za pomoc dobrovolným hasičům. Hned na dalším zasedání zastupitelstva se bude jednat o nákupu dalšího čerpadla. Silnice na Poříčany je stále uzavřená, v okolí jsou totiž podmáčené stromy. Jeden mohutný už spadl. „Další jsou nahnuté, takže i ty se nejspíš budou muset skácet. Kvůli bezpečnosti lidí jsme nechali silnici uzavřít," uvedl starosta.

V Poříčanech zaplavena voda zahrady, garáže a další příslušenství zhruba dvou desítek domů, ve třech případech pronikla lidem až do obytných místností. Pod jeden dům podtekla, takže jej bude muset posoudit statik. „Snažíme se pomoci postiženým rodinám, ve spolupráci s českobrodským krizovým štábem jsme zapůjčili vysoušeče, obec nakoupila úklidové prostředky, savo, balenou pitnou vodu apod," říká starostka Hana Teršová. Nyní už voda opadla, uklízí se, pomáhají dobrovolníci, dobrovolní hasiči, dva dny byly v obci pomocníci z okolních obcí s těžkou technikou.

Do obytných částí dvou domů natekla povodňová voda také v Liblicích, v dalších částech Českého Brodu byly zasaženy většinou jen sklepy, hlásí se vysoká hladina spodní vody zejména v lokalitě Cukrovarské ulice. „Měli jsme menší problémy na čističce, museli jsme odstavit jeden zdroj vody, ale jinak v porovnání s okolím jsme dopadli dobře," říká starosta Jakub Nekolný.

Podobně hovoří i starosta Tuklat Petr Jenšovský. „Voda se dostala do několika sklepů a průběžně zaplavovala podchod pod dráhou, hasiči čerpali třikrát denně. Jakmile odčerpali, za hodinu se podchod zase začal plnit," popsal a připomněl následné problémy v tom, že lidé nemají jinou možnost, jak se k vlakům dostat, než využít podchod. Takže museli chodit přes koleje, včetně maminek s kočárky. Obec apelovala, aby se přes ni snížila rychlost vlaků, ale marně, místo toho ve středu v Tuklatech asi dvě hodiny vlaky nezastavovaly. V obci se stejně jako v okolí zvedá hladina spodní vody, vyvěrá a tlačí se do sklepů a studní. Během povodní uzavřená spojnice mezi Tuklaty a Rostoklaty je otevřená. K uzavírce se přistoupilo kvůli mostku, pod nímž se nahromadilo kolem půl metru vody.

Jana Martinková - Kolínský deník

10.06.13 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist