Aktuality - Všechny aktuality

Historické centrum Českého Brodu se otevře cyklistům

Nový pruh pro cyklisty vznikl v českobrodské Tyršově ulici  Autor: Martin ŠnajdrCyklisté se do i z českobrodského centra dostanou pohodlněji než doposud. Pomůže jim v tom zobousměrnění několika jednosměrek pro cyklisty a v ulici Tyršově dokonce vznikne vyhrazený pruh pro cyklisty.

Cyklistická doprava se rozvíjí po celém světě a v poslední době i u nás. „Je dobře, že konečně i v našem městě se dělá něco pro nás cyklisty,“ prozradila Petra Prachařová, která při svých cestách do centra města prý nedá na kolo dopustit. V Českém Brodě se nyní rozhodli vyznavačům cyklistiky ulehčit přístup do historického centra města, což byl prý doposud problém, protože v Českém Brodě je vybudován systém jednosměrných ulic.

Tento systém usměrňuje pohyb automobilové dopravy v ulicích historického centra města a do jisté míry prý zklidňuje automobilový provoz v centru. „Myslíme si, že tato zóna by měla být spíš klidnější a cyklisté by měli mít trochu komfortnější přístup do centra města,“ prozradil tajemník českobrodské radnice Aleš Kašpar.

Navržené řešení by mělo umožnit cyklistům co nejkratší cestovní čas a také omezení hluku a emisí. „V tuto chvíli se jedná o zobousměrnění ulic Tyršova a Krále Jiřího pro cyklistickou dopravu,“ prozradil tajemník Aleš Kašpar.

Ulice Krále Jiřího se tedy od křižovatky s ulicí Kollárovou až po ulici Tyršovu změní z jednosměrky na ulici obousměrnou, ovšem jen pro cyklistickou dopravu. „To zas bude zmatek, jen aby se něco někomu nestalo, cyklista si pojede, vyjede někde, kde ho řidič nebude čekat a srážka s nedozírnými následky je na světě,“ mínil jeden z oslovených řidičů. Doprava motorových vozidel by v centru města Český Brod totiž neměla doznat změn. Řidiče čeká jen úprava dopravního značení.

V ulici Tyršova je navíc od pondělí zřízen vyhrazený pruh pro cyklisty, kteří pojednou směrem z centra. „Rodiče, kteří budou přijíždět s dětmi do sokolovny, tak přesto na vystoupení dítěte samozřejmě zastavit mohou,“ podotkl Kašpar. V ulici Krále Jiřího ve směru od nádraží bude navíc povoleno zastavování vozidel pro nutné zásobování.

Nový pruh pro cyklisty v Tyršově ulici však znamenal zrušení několika parkovacích míst právě před sokolovnou. „Tady před úřadem bylo vyhrazeno pět míst pro vozidla městského úřadu, což už není, a proto zde může zaparkovat kdokoli,“ kontroval českobrodský tajemník.

Zprůjezdnění českobrodského centra obousměrně by mělo umožnit cyklistům projet historickým centrem co nejrychleji a přispět tak k rozvoji této ekologické dopravy ve městě.

Martin Šnajdr - Kolínský deník

Copyright © Město Český Brod, 2005-2024 | Přístupnost | GDPR | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist