Český BrodOficiální stránky města

Aktuality - Z města

Brod míří k roku 2022

Foto: archív www.cesbrod.czMěsto Český Brod připravuje nový územní plán. Ten stávající platí do roku 2015 a už teď začíná vedení města sbírat připomínky k jeho nové podobě. Minulý týden seznámili zástupci radnice obyvatele města se svou představou. Ti nyní mohou přicházet s návrhy, které by chtěli do územního plánu zapracovat. „Když už se tu bude něco stavět, chceme, aby to mělo hlavu a patu a aby to bylo to, co si lidé představují. Brod je poměrně blízko Prahy, nechceme dopadnout jako některá malá města, kde se staví bez ladu a skladu,“ vysvětlil českobrodský starosta Jaromír Fischer, proč setkání k územnímu plánu pořádají.

„Všechno se odvíjí od toho, jak budou vlastníci pozemků ochotní nebo schopní spolupracovat. Například tu máme velkou průmyslovou zónu v areálu bývalého cukrovaru, která se má změnit z výrobní zóny na zónu obytnou. S tím ovšem souvisí řada podmínek a omezení,“ podotkl místostarosta Jakub Nekolný. Například v zóně určené k bydlení může být kavárna a obchody, nikoli však herna a podobně.

Za dvanáct let desetitisícové město Nový plán by měl reagovat na takzvaný strategický plán, jakousi vizi budoucnosti města, která sahá až k roku 2022. Vypracovalo ho město s připomínkami obyvatel i zástupců neziskových organizací. Český Brod, ve kterém nyní žije necelých sedm tisíc obyvatel, by podle plánu měl být za dvanáct let desetitisícové město plné zeleně, které bude mít odpovídající silnice a kanalizaci i dostatek pitné vody. Nepočítá s žádnými velkými zónami pro průmysl, zaměstnání by měli lidé najít především v Praze. Je to ovšem jenom vize.

Už nyní je jasné, že klíčovou otázkou bude infrastruktura, již nyní má město potíže například s pitnou vodou. „V lesích ve směru na Kostelec nad Černými Lesy máme vlastní zdroje, ale jejich kapacita je už na samé hranici. Loni jsme tam nechali udělat další dva vrty, ukázalo se, že je tam možnost čerpat další vodu. Jednáme také o tom, že bychom se napojili na vodovod, který je vedený z Káraného,“ uvedl Nekolný. Dalším bodem je zvýšení kapacity čistírny odpadních vod tak, aby stačila pro plánovaných deset tisíc lidí. Město žádá o dotaci z ministerstva zemědělství.

Připomínky k podobě nového územního plánu mohou lidé posílat do konce března, rada města o měsíc posunula termín.

„Jde to cestou návrh – koncept – územní plán. Nad každým kolem se sejdeme s veřejností. Nyní sbíráme připomínky k návrhu. Až bude hotový koncept, který vyjde například z demografických studií či posouzení dopravní zátěže, pak už nebude prakticky možné nic změnit,“ řekl místostarosta.

Vojtěch Kouřimský Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)

22.02.10 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2021 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist