Zdravý Brod
Město Český Brod

Broďáci Brodu

Zútulnění pěších tras z Brodu na Štolmíř se blíží do cíle

Zútulnění pěších tras z Brodu na Štolmíř se blíží do cíle

15. 10. 2021 začala instalace drobného mobiliáře návrhu Zútulnění pěších tras z Brodu na Štolmíř, který u vás vyhrál v hlasování Broďáci Brodu. Zabudování a úpravy budou probíhat ještě následujících 14 dní. Betonové základy musí dostatečně vytvrdnout. Stejně jako vy se těšíme i my, až bude vše hotové, ale v tuto chvíli vás prosíme ještě o chvíli strpení. Děkujeme za pochopení.

Jak pokračují přípravy pro rok 2022?

Jak pokračují přípravy pro rok 2022?

Připravili jsme krátký přehled aktivit Broďáci Brodu:

 • 22. 6. 2021 v podvečerních hodinách jsme se sešli s vedením města a zájemci z řad občanů nad vyhodnocením letošního pilotního ročníku, přípravě harmonogramu a pravidel pro rok 2022.
 • 18. 8. 2021 rada města vzala zápis z jednání na vědomí, upravila pravidla participativního rozpočtu a harmonogram pro rok 2022 a doporučila vše schválit našim zastupitelům. Vedoucí finančního odboru Ing. Šárku Jedličkovou pověřila začleněním položky Participativní rozpočet s částkou 600.000 Kč do návrhu rozpočtu pro rok 2022.
 • 14. 9. 2021 zastupitelstvo města schválilo postup a pravidla participativního rozpočtu pro rok 2022. Ke stažení zde. Postup_pravidla_PaR_2022_ZM.pdf
 • K zahájení dalšího ročníku Broďáci Brodu nám chybí poslední krok, kterým je schválení rozpočtu pro rok 2022. To nás čeká na přelomu ledna a února 2022.

Jak pokračuje realizace vítězných návrhů?

Jak pokračuje realizace vítězných návrhů?

Abychom se při realizaci co nejvíce přiblížili vizi aktérů Broďáci Brodu, kteří podali vítězné návrhy, sešli jsme se přímo na místech, kde by akce měla proběhnout a upřesnili jsme si možnosti a vzájemné představy o realizaci projektů. Po té jsme poptali dodavatele a vyhotovili objednávky. Bohužel jsme narazili na dlouhé dodací lhůty, a tak se realizace musí odsunout až na podzim.

Co je Broďáci Brodu?

Se zavedením participativního rozpočtu s názvem Broďáci Brodu přicházíme v roce 2020 poprvé. Vybrali jsme si zkušeného průvodce – českou neziskovou organizaci Agora CE , která stála u zavedení tohoto demokratického procesu v řadě měst a obcí naší republiky. 

Chceme dát občanům příležitost zapojit se do rozvoje města v realizaci konkrétních drobných projektů, které nám zpříjemní život, přinesou užitek nebo pěkný zážitek.   

Broďáci Brodu je šancí pro každého, kdo přichází s dobrým nápadem!

Půjde o investiční projekty i neinvestiční aktivity financované z rozpočtu města mimo dotační systém města Český Brod, který je řadu let u nás využíván především místními spolky.

Zastupitelstvo ZM_usneseni_c128_2020.pdf města vyčlenilo na realizaci projektů Broďáci Brodu z rozpočtu 300 000 Kč.  

Jaký je postup?
 1. Lidé předkládají návrhy, co by se za peníze z participativního rozpočtu mělo v Českém Brodě v následujícím roce vylepšit.
 2. Městský úřad Český Brod návrhy posoudí z hlediska realizovatelnosti a případně je ve spolupráci s autory upraví do realizovatelné podoby.
 3. Třetím krokem je společné setkání autorů s lidmi, kteří se chtějí o návrzích či autorech dozvědět více.  Nebude chybět ani vedení města se zástupci odborů MěÚ, které společně s autory dotvoří návrh tak, aby mohl být postoupen do poslední fáze. Na takovém veřejném setkání mohou všichni nejen diskutovat o přesné podobě návrhů, ale mohou se dozvědět mnohé o své obci a o tom, jak vlastně funguje.
 4. Následně se návrhy roztřídí a upraví do finální podoby postupující do hlasování.
 5. Vyvrcholením procesu participativního rozpočtování je on-line hlasování o tom, které návrhy mají být z peněz participativního rozpočtu zrealizovány.

Vedení města sběr nápadů v průběhu procesu tvorby participativního rozpočtu může využít k realizaci projektů i mimo tuto aktivitu. Například tím, že některý nápad začlení do finančně náročnějšího projektu města, který ještě nebyl ukončen nebo je naopak v nejbližších letech plánovaný k realizaci. To vše po dohodě s autorem nápadu. 

KONTAKT

Koordinátorkou participatiního rozpočtu je Petra Ištvániková

Neváhejte ji oslovit s dotazy prostřednictvím e-mailu, telefonu nebo na předem sjednané schůzce na městském úřadě.

 • Tel:  733 384 871
 • Mail: istvanikova@cesbrod.cz
 • Adresa: Město Český Brod, náměstí Husovo 70, 282 01 Český Brod

Další informace najdete na webu Brodacibrodu.cz 

Známe vítěze Broďáci Brodu!

Známe vítěze Broďáci Brodu!

Hlasování prvního, pilotního ročníku, Broďáci Brodu je za námi a my známe jeho výsledky! Celkově se do ankety zapojilo 885 hlasujících. Z 300 tis. Kč, které byly vyčleněny na realizaci návrhů v participativním rozpočtu, budou realizovány dva návrhy po 150 tis. Kč.

Copyright © Město Český Brod, 2005-2022 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist