Zdravý Brod

Aktuality

Bezpečnost na ulicích i na silnicích – to jsou hlavní témata, které řešilo studentské simulované zastupitelstvo.

V půlce června proběhlo s žáky ZŠ Tyršova a ZŠ Žitomířská takzvané simulované zastupitelstvo. Žáci založili nové politické strany a ve spolupráci s místními politiky rozpracovávaly témata, která je pálí nejvíce. Jaké návrhy prošly školním zastupitelstvem?

Členové nově vzniklých uskupení se nejdříve zamýšleli nad tím, co se jim v Brodě líbí, a kde naopak vidí rezervy. Mezi pozitivně hodnocené se dostaly historické památky, Jiráskovy sady, budova nádraží, gymnázium, nově opravené hřiště Na Kutilce či OC Pila. Kladně hodnotili také možnost zapojit se do participativního rozpočtu. Jako negativa vidí mladí nedostatek parků, špinavá a neuklizená místa, konkrétně veřejné toalety a břehy Šembery, neopravené silnice a chodníky, především pak špatnou situaci v ulici Žižkova, a narkomany na náměstí, na nádraží a u pumptracku.
Následně si každá strana vybrala témata, kterým se společně s místními politiky věnovala.
Téma bezpečnosti rozpracovala strana Pro bezpečnější Brod. V jejich programu se objevil bezpečnostní kamerový systém, náborový příspěvek pro policisty a výstavba centra pro drogově závislé. Bezpečnost ovšem rezonovala napříč studentským politickým spektrem. Kamerový systém a preventivní programy pro školy a veřejnost navrhlo také Nezávislé sdružení demokratů a politiků. Bezpečnost chodců si vzala za svou strana Bezpečnost na ulicích. Zaměřila se hlavně na ulici Žižkova, v níž navrhla vybudovat nový přechod, doplnit pouliční osvětlení a zrekonstruovat přechod z Komenského ulice.
Žižkova je i naší prioritou“, komentoval návrh starosta Jakub Nekolný. „Shodou okolností jsme právě její úpravu řešili na minulém zastupitelstvu.“
Dalším silným tématem byla rekreace. Vybudování koupaliště či bazénu se věnovala politická strana Koupaliště a bazény. Výstavbě cyklostezek a parku na místě bývalého ZZN strana Českobrodské odpočinkové zóny.
Při závěrečném hlasování prošla školním zastupitelstvem většina návrhů, ale pro bazén mladí politici nakonec ruku nezvedli. „Jedno koupaliště máme v Kolíně a druhé v Úvalech, potřebujeme peníze hlavně na bezpečné a čisté město shodli se školní zastupitelé.
Jak se jejich představy shodují s názory skutečného zastupitelstva?
Studenti mě mile překvapili. Čekal bych, že budou řešit hlavně vyžití pro mladé, ale jejich prioritou byla bezpečnost všech občanů. V tom jsem s nimi za jedno. Určitě jejich podněty vezmeme v potaz při tvorbě nového strategického plánu", shrnuje starosta Jakub Nekolný.

Chcete, aby se do strategického plánu promítly i vaše představy?

Stačí vyplnit dotazník: www.Brod2032.cz

 

29.06.22 Aktuality
Copyright © Město Český Brod, 2005-2024 | Přístupnost | GDPR | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist