Informační centrum pro mládež
Město Český Brod

Informační centrum pro mládež - Aktuality

Nová Evropská charta informací pro mládež

V dubnu 2018 byla přijatá nová Evropská charta informací pro mládež, která nahrazuje starou verzi z roku 2004 a její rozšíření o zásady pro online informace pro mládež z roku 2009. Vzhledem k tomu, jak rychle se v dnešní době globálního propojení pomocí internetu mění způsob získávání a sdílení informací, mi jistě dáte zapravdu, že bylo na čase. 

Proč je to důležité? Protože usiluje o zajištění práva mladých lidí na přesné, aktuální a komplexní informace z ověřených zdrojů. Obsahuje podrobně rozepsaných 9 principů práce s informacemi pro mládež, kterými se musí řídit informační centra pro mládež k získání certifikace. Tím je právě i naše ICM.

V následujících několika týdnech se blíže podíváme na jednotlivé principy nové charty, aby jsme upozornili, na co se mají zaměřit mladí lidé při získávání informací poskytovaných informačními centry pro mládež, prostřednictvím informačních služeb pro mládež v jiných institucích nebo za použití elektronických a dalších médií. 

1. PRINCIP NEZÁVISLOSTI

První princip má tři zásady, týkající se komplexnosti poskytovaných informací a jejich spolehlivosti. Měly by tedy být ověřené pomocí více nezávislých zdrojů a zároveň poskytnout i potřebný kontext a návaznost na jiná témata. Zároveň je zdůrazněna jejich objektivnost v podobě nezávislosti na jakémkoli náboženském, politickém, ideologickém nebo komerčním vlivu. S tím souvisí i to, že by financování zdrojů, ze kterých informace pocházejí, nemělo být hrozbou kterékoliv z výše zmíněných zásad. 

Znění charty v jednotlivých jazycích včetně seznamu zemí, které ji podepsaly můžete najít na stránkách Evropské informační a poradenské agentury pro mládež Eryica.

Článek ohledně kampaně usilující o rozšíření informovanosti o nových principech můžete najít na webu Národního informačního centra pro mládež. Jednotlivé principy jsou zároveň postupně sdíleny na jejich facebooku

Kristýna Štefanicová, 17.10.2018, zdroje: NICM, ERYICA

Copyright © Město Český Brod, 2005-2024 | Přístupnost | GDPR | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
TOPlist