Téma: Ekologické školství za čtvrt milionu

Dobrý den všem,
na posledním jednání zastupitelstva bylo schváleno rozpočtové opatření, kterým se do rozpočtu města zapracovala dotace na studium ekologického školství v Norsku. Dotace kryje 90% nákladů na tento projekt, zbytek – tedy 205.000,- Kč – zaplatí Brod ze svého rozpočtu. K této částce je pak nutno připočíst 36.000,- Kč, které byly zaplaceny poradcům za pomoc při získání dotace. Celkem tedy studium ekoškolství v Norsku stojí Brod bez mála čtvrt milionu.
Proti zařazení této akce do rozpočtu jsem protestoval ze dvou důvodů:
1.    Pochybuji o tom, že Brod opravdu nutně potřebuje studovat ekologické školství v Norsku za takovou sumu. Výzkumná činnost totiž spočívá v cestě zástupců Českého Brodu do Norska (shodou okolností se této cesty zúčastnil i starosta města a radní Janík), cesta norských expertů sem, odborná konference (počet míst je omezen, takže se na ní málokdo dostane) a propagace.
2.    Dotace byla podána, aniž by ji předem odsouhlasila rada města. V následné diskusi mi místostarosta vysvětloval, že podání žádosti o dotaci nemusí předem odsouhlasit žádný orgán města, aby pak následně starosta potvrdil, že předchozí souhlas byl nutný a udělen nebyl.
Krom výše uvedených pochybností upozorňuji na ještě jednu nestandardní operaci: smlouva s poradci na získání dotace byla odsouhlasena až 10.2.2011, přitom žádost musela být podána do 5.1.2011. Znamená to tedy, že buď byli poradci najati dříve, než o tom vůbec byla rada informována , nebo začali pracovat na podání žádosti až měsíc po uzávěrce.
Co z toho plyne:
1.    Vedení města považuje výlet do Norska za jednu z největších priorit Brodského školství. Jinak si nelze vysvětlit, že onen čtvrt milion nebyl použit jako např. mimořádný příspěvek zřizovatele mateřským školám.
2.    Místostarosta Janík ani téměř po roce ve funkci nezná pravomoci rady a starosty města.
3.    Bez souhlasu rady starosta města zavázal město ke spoluúčasti v částce vyšší než 200.000,- Kč

Touto cestou se tedy táži zastupitelů, zda by nebylo vhodné, aby si zastupitelstvo vyhradilo právo rozhodovat o podání žádostí o dotace v případech, kdy spoluúčast města přesáhne 5.000,- Kč.
Příjemný den
Traurig

2

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Je tohle normální ? Když Brod nemá peníze, tak si tohle dovolí ????
Ale jak je vidět dovolí, hodně lidí má už těch ignorantů co tam sedí plné zuby.

3

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

ha ha tak to je dobrý. Více takových Traurigů ! Děkuji za informace.

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

top010 napsal:
ixtan napsal:

Je tohle normální ? Když Brod nemá peníze, tak si tohle dovolí ????
Ale jak je vidět dovolí, hodně lidí má už těch ignorantů co tam sedí plné zuby.

No hlavně jestli v tom Norsku vyšlo počasí.

Tady http://www.gcbrod.cz/Soubory/Zprava_%20 … o_2011.pdf naleznete závěrečnou zprávu z té cesty. Z fotografie na str. 16 je patrno, že počasí vyšlo, bylo to i na koupání

5

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

To by mě zajímalo, proč jel studovat školství starosta a radní. A k čemu dvě překladatelky? V Norsku mluví všichni anglicky a předpokládám, že české učitelky by také měly plynně tímto jazykem hovořit.
Kolik stál výlet na jednu osobu? Ve zprávě chybí rozpočet "studijní cesty", nebo je snad poměrnou částkou z oněch 205.000,-Kč? Pokud ano, tak ty 4 osoby navíc stály skoro 60.000,-Kč. Tuto částku by určitě přivítala každá škola či školka. Navíc jde tato částka i z našich peněz (a tím myslím nás občanů Č.Brodu), takže bychom se měli zamyslet, kdo že to na radnici sedí a něco s tím v příštích volbách udělat.

6

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Dokumenty k projektu jsou k dispozici zde:  http://www.cesbrod.cz/group/realizovane-projekty-FM-EHP

7

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Ještě by mě zajímalo, pokud nebyla dotace a s ní spojené výdaje schváleny dopředu radou města (tak jak to vyžadují pravidla), vrátí zúčastněné osoby již vydané peníze zpět městu?????

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Marc33 napsal:

Ještě by mě zajímalo, pokud nebyla dotace a s ní spojené výdaje schváleny dopředu radou města (tak jak to vyžadují pravidla), vrátí zúčastněné osoby již vydané peníze zpět městu?????

Většina zúčastněných osob o tom nic ani vědět nemohla. Naprosto rozumím tomu, že když město nabídlo zaměstnancům škol takovýto studijní pobyt, tak to vděčně přijali. Nepředpokládám, že by je někdo informoval o celé struktuře nákladů, navíc i kdyby ano, ředitelky škol a školek o rozpočtu města přeci nerozhodují.

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Jakub Nekolný napsal:

Dokumenty k projektu jsou k dispozici zde:  http://www.cesbrod.cz/group/realizovane-projekty-FM-EHP

Pokud tomu správně rozumím, tak náklady byly vyšší, než jsem původně uvedl: 205.000,- spoluúčast, 67.000,- neuznatelné náklady (je to včetně DPH?), to jest 272.000,- Kč. Těch 36.000,- za poradce je už zahrnuto v kapitole neuznatelné náklady, nebo se to má přičíst? Takže celkově za tohle studium Český Brod zaplatí přes 270.000,- Kč? Nedalo by se to využít jinak? V naší mailové korespondenci jsem zmínil, že ZŠ Tyršova zrušila plavání pro druháky. Vy jste uvedl, že je to pravda a že město navýší příspěvek tak, aby děti mohly chodit plavat už od jara. Jde o 44.000,- Kč. Proč jste raději nevyužili peníze na to plavání rovnou? Proč až od jara?

MŠ v Liblicích decentně prosí rodiče, aby přinesli pro děti toaletní papír. Nic proti tomu, aby rodiče přispívali i takovýmito věcnými dary, ale nebylo by vhodnější část peněz přesměrovat například sem? Nepřipadá Vám to nedůstojné? Není to důležitější, než za statisíce objevit, že v Norsku jsou některé školy umístěny na ostrově, takže doprava je tam komplikovanější, zatímco v Českém Brodě tento problém nemáme (str. 19 – 20 zprávy)?

Bylo by dobré, kdybyste objasnil, co bylo na této studii tak přínosné pro Brod, že jste museli vynaložit částku rovnající se zhruba čtvrtině ročního příspěvku města na provoz mateřské školky v Kollárově.

Hezký den všem.

Traurig

10

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Vojtěch Pavel Traurig napsal:
Marc33 napsal:

Ještě by mě zajímalo, pokud nebyla dotace a s ní spojené výdaje schváleny dopředu radou města (tak jak to vyžadují pravidla), vrátí zúčastněné osoby již vydané peníze zpět městu?????

Většina zúčastněných osob o tom nic ani vědět nemohla. Naprosto rozumím tomu, že když město nabídlo zaměstnancům škol takovýto studijní pobyt, tak to vděčně přijali. Nepředpokládám, že by je někdo informoval o celé struktuře nákladů, navíc i kdyby ano, ředitelky škol a školek o rozpočtu města přeci nerozhodují.

Omlouvám se za špatné vyjádření. Myslela jsem zúčastněné osoby z radnice, které jsou za celou akci zodpovědné.