21

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Nezbedný bakalář projektuje ekoškolu. Je s podivem, že nevzal na výpravu svého oblíbeného zdravotníka. Vedení města mne začíná slušně bavit. Je to sice dražší kino, ale já to Kubíkovi nevyčítám. Norsko je krásné, již jsem měl tu čest. Jenomže za své.

Born stupid? Try again!

22

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Vážení,
projekt "Ekologické školství ..." je v souladu se strategickým plánem rozvoje města, s programovým programem koaličních stran i s rozhodnutím zastupitelstva o přihlášení se k principům trvale udržitelného rozvoje a místní agendy 21. Také zapadá do celkové škály jak ekologických projektů (např. Přívětivý Český Brod či Farmářské trhy v Českém Brodě) tak i vzdělávacích projektů pro zkvalitnění veřejné zprávy (efektivní MěÚ Český Brod či vzdělávání a odborná příprava MÚ). Podobné projekty realizujeme minimálně v posledních dvou letech, kdy jsme začali investovat mimo "tvrdých" projektů i do lidí. Také jste mohli zaznamenat různé kampaně k jednotlivým akcím jako byl dnešní Den bez aut či Den Země nebo bez tabáku.
Získávání zkušeností formou zahraničních zájezdů je naprosto běžnou formou vzdělávání zaměstnanců v soukromé sféře (firmy z oborů telekomunikací či odpadů) i ve veřejné sféře (ústavy sociální péče nebo komunální služby). Ale je to běžné i u městských a obecních úřadů (např. Benešov u Prahy, Benátky nad Jizerou či Český Krumlov).
Jedná se totiž o investici, která se zasměstnavatelům vrátí. Mimo získání zkušeností zvenku se lidé poznají mezi sebou a mohou si zkušenosti předat navzájem. Také poznáte lidi, kteří podobné programy připravují a administrují.
Jelikož jsem tuto možnost již v minulosti měl, chtěl jsem, aby ji dostali i další aktivní lidé z Českého Brodu. Proto jsme připravili a podali výše zmíněný projekt, který byl kladně ohodnocen a podpořen dotací ve výši 85% uznatelných nákladů. Žádný výlet kamarádů to nebyl a každé jméno na seznamu má své opodstatnění. Jednalo se o lidi zodpovědné za vedení jednotlivých škol či vzdělávání EVVO, z úřadu pak o vedoucího odboru životního prostředí a pana tajemníka, který na poslední chvíli nahradil projektovou manažerku. Ať se to někomu líbí nebo ne, osobně jsem statutárním zástupcem a zastupuji město navenek a z tohoto titulu jsem se zúčastnil i já. Mgr. Janík  nebyl na studijní cestě jako radní, ale prioritně jako ředitel střední školy.
Tato strategie se městu vlastně vrací již nyní, neboť jsme se stejnými lidmi byli úspěšní a získali dotace na výsadbu 27 stromů za 150 tis. Kč a naučnou stezku v Dolánkách za 240 tis. Kč. Nyní je před začátkem realizace místo pro setkávání dospělých v parku a další akce se připravují. Od ministertsva životního prostředí máme příslib v řádu desítek tisíc korun na akce, které přímo vzešly z tohoto projektu. Podklady připravujeme a mohlo by se jednat o skleník a systém nakládání s odpady.
Kdo je jak arogantní nechávám na posouzení veřejnosti, osobně se domnívám, že ze zveřejněných dokumentů (odkaz výše) si můžete o projektu udělat vcelku dobrý obrázek.
Osobně si z této kauzy beru ponaučení, že je nutné o podobných projektech informovat veřejnost ještě před jejich uskutečněním. Jelikož připravujeme podobné dva projekty (švýcarský a norský) budu se na nich i nadále podílet, ale v případě úspěchu se cesty již nezúčastním. Je však nutné si uvědomit, že mezinárodní partnerství bude mít dopad na rozpočet města a to se netýká jen výměny zkušeností, ale také intenziuvnější spolupráce s partnerskými městy.
Od Norů bychom se všichni mohli učit toleranci a snaze o hledání partnerství  či řešení problémů bez ohledu na dres, za který kopeme. Je mi líto, že místo toho společnost rozdělujeme a hrajeme na nejnižší pudy závisti a nenávisti.
S pozdravem a přáním hezkého dne
JN

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Hezký den i Vám, pane starosto.

Pokud uvádíte, že ekoškolství je v souladu s celou škálou koncepčních dokumentů a běžících programů, pak nelze než konstatovat, že máte pravdu. Nicméně mé námitky směřují k tomu, že studium ekoškolství zjevně není prioritou školské politiky v městě. Je velký rozdíl, zda je tento projekt v souladu např. se strategickým plánem (jinými slovy s ním nekoliduje) a tím, zda to je jeden z hlavních cílů, kam nasměřovat takovou sumu peněz.
Souhlasím s Vámi, že zahraniční studijní cesty jsou relativně standardní vzdělávací formou zaměstnanců, nicméně týdenní pobyt 14 členného týmu v zahraniční není "zcela běžnou" formou, jak Vy uvádíte. Dovoluji si v tomto kontextu čerpat z vlastní zkušenosti, kdy takovéto pobyty byly ve všech společnostech, kde jsem působil, spíše výjimečnou záležitostí, rozhodně ničím zcela běžným. Vždy je  nutno poměřovat, zda náklady takového studia jsou adekvátně vyváženy přínosem. Domnívám se, že tomu tak v tomto případě vskutku nebylo.
Dosud jste se poměrně úspěšně vyhnul přímé odpovědi na celkové náklady projektu. Je to 270.000,- Kč? Nebo se částka blíží 300.000,- Kč? Nebo dokonce překračuje tuto sumu? To je totiž poměrně podstatné pro posuzení, zda čerpání zahraničních zkušeností v tomto rozsahu za to opravdu stálo. Pokud odkazujete na úspěšně realizované projekty (stromky, skleník apod.) - opravdu by se tyto projekty nedaly realizovat bez oné studijní cesty?
Pokud by nákladovost byla výrazně nižší, považoval bych to za jednoznačný úspěch. Nicméně skutečnost je taková, že Brod předložil druhý nejdražší projekt z celého dotačního kola (viz http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/BG … ty_5V.pdf) a tím pádem zaplatil i nejvíc na spoluúčasti. K tomu musíme vzít v potaz fakt, že neuznatelné náklady tvoží bezmála třetinu samotné spoluúčasti, což není dobrá vizitka připravenosti projektu. Opět uvedu srovnání - zde http://www.uspesnedite.cz/images/cesko_ … enosti.pdf je jiný úspěšný projekt, který dokázal za 2/3 brodských nákladů uspořádat obdobný výzkum.
Píšete, že jste si odnesl ponaučení o nutnosti předem informovat občany o takovýchto projektech. Je zřejmě nutné Vám připomenout, že v samotném programovém prohlášení koaličních stran máte uvedeno, že předložíte plán investic do r 2016. Nejde o ponaučení, pane starosto, Vy jste tuto transarentnost slíbil. A namísto toho byla žádost o dotaci podána bez souhlasu rady.
Pokud jde o poznámku o cíleném útoku na závist a jiné nízké pudy (nebyl jste adresný, tudíž nevím, zda to bylo na mne), podotýkám, že Vám ani členům týmu nijak tuto cestu nezávidím. Pouze ji vzhledem k napjatému rozpočtu a citelně podfinancovanému školství považuji za rozmařilost a okázalé mrhání svěřenými finančními prostředky. Nepřesvědčil jste mne (a z reakcí i mimo toto fórum vím, že nejen mne), že se za takto horentní sumu nedalo pořídit něco poněkud užitečnějšího.
S přáním příjemného dne
Traurig
P.s.: Od Norů se krom tolerance můžete naučit i efektivní samosprávu. Jsou v tom rozhodně dál...

24

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Celková částka spoluúčasti města ještě není známá. V rozpočtu jsou uvedené maximální možné částky, ale jelikož se v některých položkách podařilo ušetřit, tak celkové výdaje a tím i spoluúčast města budou nižší.

25 Naposledy upravil: Marc33 (30.09.2011 09:21:17)

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Pokud se, pane starosto, chcete učit od Norů (a nejen Vy), tak byste možná měl začít u jejich pojetí sociálního státu a občanské společnosti. Norové by rozhodně nestrpěli, aby přímo naproti škole byla otevřená nonstop herna, aby město nechalo schátrat koupaliště a zejména, aby město nechalo vytunelovat nemocnici. V Norsku je totiž občan na prvním místě. A jak je to v Brodě???????

26

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Marc33 zde jasně reaguje na ukřivděnou reakci. Naprosto s ním souhlasím. Pro mne Norové vždy byli zářný příklad vztahu k přírodě, své zemi, národu, spoluobčanům a dalším hodnotám, které jsou řadě našich občanů cizí. Je otázka, zda učení se tolerantnosti není zaměňováno pisatelem rekce za učení se držeti  hubu a krok. To Norové jaksi neumějí a ani to po nich nikdo nepožaduje. Tomu se také můžeme učit. To, že se výpravy za poznáním musí účastnit především reprezentant města, je celkem samozřejmé, a určitě Vám pane starosto nevyčítají cestu do Norska ani ti, které tíží Vaše funkce možná víc než Vás.

Born stupid? Try again!

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Dobrý den,

vzhledem ke skutečnosti, že workshop na ekoškolství proběhl před týdnem a jednalo se tak o poslední fázi projektu, prosím o sdělení:
1) jaké tedy byly celkové náklady projektu?
2) kolik tvořila účast města (včetně nezpůsobilých výdajů)?
3) zda se někde dá sehnat výstup z onoho workshopu.

Předem děkuji za poskytnuté informace.

Hezký den všem.

Traurig

28

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Výstupu z workshopu jsou k dispozici zde: http://www.cesbrod.cz/item/workshop-eko … -republice
Po finanční stránce ještě nebyl projekt uzavřen, jakmile se tak stane, informace obdržíte.

29 Naposledy upravil: Vojtěch Pavel Traurig (25.10.2011 13:15:48)

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Díky. Kdy očekáváte uzavření projektu i po finanční stránce?

Edit: A co se týče těch výstupů... krom prezentací, které jste zveřejnil, bude někde k dostání onen 30 stránkový sborník, na jehož pořízení bylo rozpočtováno 18.000,- Korun? Nebo ten sborník je souhrn oněch výše uvedených prezentací? Děkuji za upřesnění.

Hezký den.

Traurig

30

Re: Ekologické školství za čtvrt milionu

Uzavření projektu očekávám v řádu týdnů řekněme tak do konce listopadu.

S výstupy jsme si nerozumněli. 30 stránkový sborník obdržel každý účastník konference a byly v něm samozřejmě obsažené materiály, které byly následně prezentovány na workshopu. Již v rozpočtu je uveden počet výtisků 60, což odpovídá počtu účastníků. Jedná se o mezinárodní projekt, tak samozřejmě musí být materiál k dispozici i v anglickém jazyce. Jak je vidět i v rozpočtu, většina částky jde na překlad (cca 15.000,- Kč) a menší část (3.000,- Kč) na shromáždění materiálu, jazykovou úpravu, grafickou úpravu, přípravu na tisk, tisk a kompletaci. Samozřejmě je možné obě jazykové mutace zveřejnit zde na stránkách.