131

Re: Nemocnice

Finanční gramotnost: Návrhem města je neinvestovat do projektů, které budou do budoucna přinášet zvýšené nároky na rozpočet města v podobě daších provozních nákladů, jako je třeba koupaliště nebo kulturní dům. Ale spíš dávat přednost investicím, které do budoucna ušetří provozní náklady (výměna oken, zateplení budov, přepojení ochrany budov na městský pult centrální ochrany či rekonstrukce vodohospodářského majetku) nebo jsou provozně neutrální (opravy komunikací). Dále snižujeme majetek a tím také skrytý vnitřní dluh, neboť většina nemovitostí v majetku města byla dlouhodobě podinvestovaná. Noví vlastníci se většinou postarali o budovy velice dobře a na vzhledu Českého Brodu je to vidět. Dalším opatřením je snaha o nastavení samofinancovatelnosti městem poskytovaných služeb (vodné a stočné či poplatek za odpad) mimo tzv. externalit (veřejné osvětlení či místní komunikace). Také přistupujeme k vnitřní reorganizaci městského úřadu a jím zřízených příspěvkových organizací s cílem ušetřit běžné výdaje.

Nemocnice: Město budovy nemocnice nikomu nedarovalo. Budovy patřily státu a byly bezúplatně převedeny do majetku města, čímž majetek Českého Brodu vzrostl o několik milionů. Město pořád nemocnici vlastní a nesmí ji scizit ještě po dobu více než sedmi let. Něco jiného se týká organizace (zaměstnanci, movitý majetek a finanční majetek a také závazky a pohledávky) působící v těchto budovách, ta byla městská a stala se předmětem zadávacího řízení na nového provozovatele zdravotnického zařízení. Tato organizace měla v době převodu závazky přes 22 milionů Kč a pohledávky kolem 5 milionů Kč. Za převod činností se podařilo vysoutěžit cenu necelých 16 milionů Kč a následně umořit většinu dluhů. Ale skutečně větší část nebyla městu uhrazena a tvoří spolu s neplacením nájemného většinu dluhu nového provozovatele vůči městu. Poslední dlužné částky po rušené městské organizaci byly převedeny v minulé tolik kritizované dohodě o narovnání na Českobrodskou nemocnici a nedopadly na úkor města do jeho výdajové části rozpočtu. V krátkosti se dá říct, že se městu podařil skvělý obchod ale s odkladem splatnosti kupní ceny. Nyní se všemi kroky snažíme dostat alespoň k jistině a v případě, že se to nepodaří, tak přichází na řadu další kroky i ty zmíněné panem Traurigem. Napočítat úroky z budoucích splátek je možné, ale nepovede to k výsledku, spíš by to jednání zablokovalo a šance získat dlužnou částku by poklesla.

Zveřejňování informací: Krajský úřad potvrdil rozhodnutí o neposkytnutí informace panu Traurigovi a ztotožnil se s odůvodněním města, že jde o materiál ve stádiu návrhu. Nyní se již podařilo návrh dohody o narovnání dojednat a před jednáním zastupitelstva jej zveřejníme. To samozřejmě neznamená, že bude nutně schválen.

Plán investic je vypracován a každoročně doplňován a samozřejmě zveřejněn může být i na tomto místě. Nicméně je předmětem zásobníku projektů, který byl projednáván při tvorbě akčního plánu a aktualizaci plánu strategického. Najdu Vám odkaz, případně jej hodím na stránky a sem dám odkaz.

Pracovní skupina: Je svolávána nepravidelně dle potřeby hlavně kvůli koncepčním záležitostem. Nyní byla svolána hlavně kvůli rozhodnutí Úřadu pro zastupování státu o vyhovění naší žádosti na využívání areálu i pro jiné veřejně prospěšné účely než jen pro zdravotnictví. Původně byla svolána na středu 5.12., ale nechtěl jsem rodiče od menších dětí ošidit o Mikuláše. Tak jsem posunul jednání skupiny na úterý. Pan Traurig se však omluvil, že je mimo republiku a já mu slíbil, že se pokusím jednání přeložit. Bohužel jsem dnes a zítra na finanční konferenci Svazu města a obcí a mé organizační možnosti jsou tudíž omezené. Ale pokusím se zítra daný slib splnit.

Dojení městské kasy: K tomu rozhodně nedochází, město nemá zvýšené náklady a všechny příjmy vrací zpět do nemocnice. Nedaří se však vymoci dlužné částky od Českobrodské nemocnice a proto je čas na rozhodnutí o pokračování či ukončení spolupráce. Prospěch ze situace v nemocnici nemá nikdo z města včetně mě.

Přeji hezký večer či spíš dobrou noc

132

Re: Nemocnice

Přeji dobrý den vám všem.

Pokud je pracovní skupina opravdu ve složení jak je uvedeno v bodě 6 dokumentu 13. řádného zasedání RM ze dne 1.6.2011
http://www.cesbrod.cz/media/pdf/rada/13 … .2011u.pdf
nabízejí se nám dvě otázky:

1. Jak je vůbec možné!!!, že jeden člen pracovní skupiny má k "materiálu ve stádiu návrhu" přístup a dalším členům téže skupiny je tato informace "neposkytnuta"?

Jakub Nekolný 29.11.2012 22:24:44 napsal:

Zveřejňování informací: Krajský úřad potvrdil rozhodnutí o neposkytnutí informace panu Traurigovi a ztotožnil se s odůvodněním města, že jde o materiál ve stádiu návrhu.

... (pravděpodobně se nejedná o žádný střet, natož zájmů)

2. Proč město NEDODRŽUJE rozhodnutí RM jak je uvedeno taktéž v bodě 6 téhož dokumentu (viz.výše)?
A to ve znění, cituji:
"RM pro tuto komisi stanovuje následující úkoly:
- návrhy na řešení vlastnických vztahů a smluvních závazků
- návrhy na řešení aktuálních problémů spojených s areálem nemocnice
Pracovní skupina se bude řídit schváleným jednacím řádem pro komise RM."

S pozdravem Claudyus

Re: Nemocnice

K postřehu Claudya jen doplním. Z členů pracovní skupiny měl předem přístup k návrhu dohody Ing. Přikryl, neboť je členem rady, MUDr. Forstová, neboť je členkou rady, JUDr. Marková, neboť jako advokát města smlouvu podle vnitřních postupů musí revidovat a pravidelně se účastní jednání rady, paní Kulhánková, neboť je předsedkyní finančního výboru a pravidelně tak dostává veškeré materiály, které rada projednává. Dokument jsem tedy zatím neviděl já a pan Korec – tedy zástupci opozice v pracovní skupině. Materiál  dosud nebyl distribuován, ačkoliv podle jednacího řádu má být členům k dispozici týden předem.

134

Re: Nemocnice

Celé pracovní skupině včetně obou jmenovaných pánu bude materiál návrh materiálu poskytnut v pondělí. Pracovní skupina se sejde příští pátek. za nedodržení sedmidenní lhůty se omlouvám.
Na jeho vypracování se podílela mimo smluvní strany i celá rada, proto materiál dostávali její členové od stádia zrodu.

135

Re: Nemocnice

Vojtěch Pavel Traurig napsal:

K Vašim otázkám

A) složení pracovní skupiny je k nalezení zde  http://www.cesbrod.cz/media/pdf/rada/13 … .2011u.pdf
B) zatím je jednání naplánováno na 4.12., nicméně jsme stále nedostali onu slavnou dohodu o narovnání. Když byla pracovní skupina jmenována, domníval jsem se, že budeme neco smysluplného řešit. Jak jsem uvedl výše, návrhy nedostáváme, když je chci vidět, tak je starosta tají. Předpokládám, že nám bude předložen návrh již dojednané dohody k odsouhlasení. Celá pracovní skupina je jen taková fraška.
C) Co je prioritou města je zcela nepodstatné, důležité je, co je prioritou rady. Můžete se například podívat do onoho slavného plánu investic, který koalice slibovala (a který dosud nepředložila). Ve vztahu k nemocnici je to celkem jasné: podojit městskou pokladnu.

Vážený pane Traurigu, dovolím si Vás opravit. Dle mého názoru nejde o to podojit městskou kasu, ale spíše naplnit nějakou jinou kasu, než městskou. Jsem rád, že to není kasa pana starosty, jak sám doznal ve svém příspěvku.

Born stupid? Try again!

Re: Nemocnice

Nedá mi to, tak se pokusím uvést na pravou míru starostenskou pochvalu sebe sama.

Finanční gramotnost: v první řadě jsem se podivoval nad tím, že pan Nekolný považuje šestiletou bezúročnou půjčku za krok, kterým není pohledávka prominuta. Nicméně k tomu co starosta uvedl

Jakub Nekolný napsal:

Návrhem města je neinvestovat do projektů, které budou do budoucna přinášet zvýšené nároky na rozpočet města v podobě daších provozních nákladů, jako je třeba koupaliště

Hezky je tu zodpovězena otázka, která se objevuje v jiných vláknech, tedy že do koupaliště město investovat nebude. Jen bych potom poprosil o vysvětlení, proč se na zde pulikovaný projekt koupaliště vynaložilo v roce 2008 přes půl milionu korun a následující rok téměř 200.000 na bourací práce. Tyhle peníze tedy byly vyhozeny z okna?

Jakub Nekolný napsal:

Dále snižujeme majetek a tím také skrytý vnitřní dluh, neboť většina nemovitostí v majetku města byla dlouhodobě podinvestovaná

Zářný příklad snižování vnitřního dluhu prodejem nemovitostí je prodej stavební parcel o výměře téměř 1000 m2 v Liblicích v r. 2010 za cenu 225,- Kč za metr. Tehdy jsem upozorňoval, že cena je podezřele nízká, ale starosta tento návrh protlačil. Pro srovnání ceny stavebních parcel jsou zde http://www.sreality.cz/search?category_ … iscount=-1 standardní cena je  kolem 1000m2 (v roce 2010 byly ceny o něco vyšší).

Jakub Nekolný napsal:

Také přistupujeme k vnitřní reorganizaci městského úřadu a jím zřízených příspěvkových organizací s cílem ušetřit běžné výdaje.

Ano, všiml jsem si, že jste zavřeli kino a zrušili MKIC.

Nemocnice: odpověď starosty je asi nejhezčím dokladel oné finanční (ne)gramotnosti. Označit transakci, kde město inkasovalo jen 10 procent ceny a zbytek zmizel v černé díře za “skvělý obchod s odloženou splatností” může jen člověk, který má pokřivené vnímání reality. Ovšem s přihlédnutím k tomu, že je pan Nekolný schopen vydat čtvrt milionu z kapitoly školství za svůj výlet do Norska a pak to propagovat jako úspěšné čerpání grantu, mám dojem, že ve starostově realitě jsou asi takové transakce skvělými obchody.

Pracovní skupina: je s podivem, že mne starosta nejprve prosí, ať se zúčastním jednání pracovní skupiny, aby mi pak nedal podklady včas. Rada potřebovala několik měsíců k projednání návrhu dohody o narovnání, já a pan Korec dostaneme na prostudování materiálu jen 4 pracovní dny. Kdyby byl material alespoň distribuován přes víkend, aby měl člověk možnost jej v klidu prostudovat (přeci jen se jedná o smlouvu na několik milionů), bylo by možné o něm jednat. Takhle se z pracovní skupiny stává jen formalita a já svůj volný čas této parodii věnovat nebudu.

Dojení městské kasy: k tomu velmi úspěšně dochází. Koalice schvaluje investice, které byly provedeny v rozporu s interními předpisy města i v rozporu se samotnou smlouvou. Proplácíte z městské kasy investice, které slouží jen jednomu nájemci, ostatní nájemníci mají smůlu, protože už na takové práce nezbývají peníze.

I já přeji hezký den

P.s. Vážený pane Pivasi, souhlasím s Vámi, že primárně jde o to naplnit soukromou kasu. Naplňování soukromé kasy však bývá dost často spojeno s dojením kasy městské (pozemky pro pana Vojtíška v Brandýse či podpora pana Vojtíška v Brodě).

137

Re: Nemocnice

Nechválím sama sebe, již několikrát jsem zde psal, že výsledky fungování města jsou kolektivním dílem.

Nejedná se o bezúročnou půjčku, ale o snahu domoci se městských peněz.

Vynaložit tolik peněz na projekt koupaliště nebylo nejšťastnejší a projekt v takovémto rozsahu i s ohledem na současnou ekonomickou situaci je dle mého názoru nerealizovatelný. Ale vážně o všech věcech nerozhoduji sám. Bourací práce byly nezbytné, jelikož hrozilo, že se tam může někomu něco stát. Do zajišťovacích prací budeme muset ještě investovat.

Můžete mi připomenout, o jaké stavební parcely šlo? V pondělí si najdu důvodovou zprávu a pokusím se odpovědět, proč se pozemky prodávaly za takovou cenu. Ale stavební pozemky za 225,- Kč se neprodávají a já to určitě neprotlačoval.

Informační centrum funguje pod hlavičkou města a budova kina je nadále využívána i pro kulturu. Když nám vyjde grant, bude se opět v českobrodském kině i promítat.

V černé díře žádné finance z nemocnice nezmizely, za část peněz bylo formou zápočtu uhrazeny dluhy po rušené městské organizaci, část peněz byla investována do rekonstrukcí nemocničních oddělení a část je pořád předmětem dluhu, který dlužník uznává.

Zužovat projekt ekologického školství na můj výlet do Norska je váš mistrovský kousek populismu a brnkání na strunu závistivosti.

Nezúčastňovat se jednání pracovní skupiny či jiných jednání a nazývat je parodií je vaše právo a já ho samozřejmě respektuji.

Patrně mluvíte o možnosti občanských sdružení hlásit se o investiční příspěvky na nemovitý majetek v jejich vlastnictví. Tato možnost byla dána na jaře schválenými pravidly a nejedná se jen o jednoho nájemce. Patrně jste narážel na TJ Slavoj Český Brod pod vedením místostarosty. Ale žádosti podaly celkem tři subjekty, mimo TJ ještě SK Český Brod a TJ Sokol. Uznávám, že zvolená forma nebyla nejšťastnější a já budu chtít po finančním výboru, aby celou záležitost na pondělním jednání projednal včetně jiného možného rozdělení zbytku výnosu z loterií a sázkových her v letošním roce. Mimochodem TJ Slavoj podal žádost o spoluúčast na vybudování mobilní tenisové haly, kde máme vážné pochyby, že by se mohlo jednat o nepovolenou veřejnou podporu kvůli komerčnímu využívání haly. Takže před předložením do jednání zastupitelstva budeme chtít znát stanovisko ministerstva financí či úřadu pro hospodářskou soutěž.

K dojení městské kasy nedochází, stejně tak k pakování kapes soukromých. Je-li někdo přesvědčen o opaku, měl by se obrátit na příslušné orgány.

Dneska pěkný den bude, tak si jej nenechte ničím a nikým zkazit smile

Re: Nemocnice

Zkusím to ještě jednou shrnout:

Nemocnice – splátkový kalendář je z hlediska hospodářského prakticky roven půjčce. Pokud navíc nebude za tuto dobu vyžadován úrok, jedná se o veřejnou podporu přímo učebnicovou. Nicméně předpokládám, že tyto aspekty jste při přípravě smlouvy zvážily. Dál se této problematice mohu věnovat až poté, co mi návrh dohody laskavě zašlete.

Pracovní skupina: neúčastním se jednání proto, že jste z toho udělal frašku. Jak může být účelné jednání pracovní skupiny k návrhu, který je zjevně s protistranou dojednán a jde již do orgánů města? Navíc když podklady před členy opozice tajíte. Můžete nějak blíže vysvětlit, proč jste členům pracovní skupiny neposlal koncept dohody, neinformoval je o průběhu jednání s protistranou tak, aby byl naplněn účel pracovní skupiny? Pak se nedivte, že jsem k Vašim návrhům na zřizování různých komisí dost skeptický.

Ekoškolství: považuji to primárně za neuvěřitelné mrhání peněz, kdy hlavní motivací byla návštěva Norska. Vede mne k tomu zjištění, že stejnou cestu jste absolvoval v roce 2010 (viz http://www.mcn.cz/projekty/fm-ehp-norska/norsko-fraena/ ) a v témže roce jste absolvoval i cestu na Island http://www.mcn.cz/projekty/fm-ehp-norsk … na-island/ Společným jmenovatelem všech tří projektů je společnost MCN, která granty administruje a která je personálně propojená s poradci, kteří za úplatu zprostředkovali dotaci na brodské ekoškolství. Působí to jako velmi drahá agentura na cestovatelské zážitky a já se nemohu dopátrat jiného hmatatelného výsledku. Možná že Vám to připadá z mé strany jako populismus, na mne zase tento výlet působí jako papalášství.

Dotace pro Slavoj: o tom jsem vůbec nepsal a ani nejsem teď schopen identifikovat, ke které části se Vaše poznámka vztahuje. Zmíněná dotační kola působí, že byla ušita na míru Slavoji a fotbalistům, ale dokud nemám podrobné informace, nechtěl jsem toto téma otvírat. Pokud jde o veřejnou podporu, připomínám hranici de minimis, takže by se tam mohla vejít.

Pozemky. Psal jsem o převodu pozemku jak bylo projednáno zastupitelstvem dne 8.12.2010 (bod 6, byl jste jedním z předkladatelů a diskuse byla bouřlivá). Nicméně jsem přehlédl, že se jedná o pozemek, který je dle územního plánu určen k průmyslové výstavbě a proto porovnat cenu s cenou stavebních parcel pro individuální bytovou výstavbu bylo zcela chybné. Ačkoliv i tak platí námitky, které jsem na jednání zastupitelstva tehdy pronesl, můj poslední příspěvek mohl oprávněně vzbudit dojem, že jste protlačil prodej parcely za pětinovou cenu. Tak tomu není a já se Vám za toto pochybení upřímně omlouvám.

Hezký den
Traurig

139

Re: Nemocnice

A)
Zužovat projekt ekologického školství na můj výlet do Norska je váš mistrovský kousek populismu a brnkání na strunu závistivosti.
B)
K dojení městské kasy nedochází, stejně tak k pakování kapes soukromých. Je-li někdo přesvědčen o opaku, měl by se obrátit na příslušné orgány.
Tak konečně musím starostu bezvýhradně pochválit. V citaci A) naprosto přesně vyjádřil svou aktivitu - ...výlet do Norska... - s tím se nedá nesouhlasit. V citaci B) dává dobrou radu, co se má dělat. Chce to pouze upřesnění zda se obrátit na NKÚ, nebo raději na PČR. Každopádně to podání vidím také jako nezbytné.
Píši v podvečer, proto přeji nerušenou dobrou noc.

Born stupid? Try again!

140

Re: Nemocnice

Vážený pane Traurig,

Po debatě na včerejším finančním výboru by opravdu dohoda a v ní obsažený splátkový kalendář měly obsahovat úročení. Stejně tak finanční výbor doporučuje zakotvit do dohody jištění formou směnky či jiným podobným mechanismem.  Na můj návrh finanční výbor doporučuje odložit projednávání dohody na lednové zasedání zastupitelstva města a nejprve ji projednat ve všech příslušných orgánech města bez časového tlaku a s vyjádřením druhé strany k navrhovaným opatřením.

Návrh dohody jsem Vám poslal mailem 30. října.

Jednání pracovní skupiny by se tedy mohlo přesunout na začátek ledna.

Ano, zúčastnil jsem se i dalších projektů, které se zabývají předáváním zkušeností a příklady dobré praxe hrazených z finančního mechanismu EHP/Norsko a na základě těchto projektů jsem chtěl, aby stejnou zkušenost získali i mí kolegové z města a českobrodských škol. Nebudeme se přece učit od těch, co to dělají špatně, ale právě od nejlepších. Z programu  http://www.cesbrod.cz/media/4/05_pdf/P3 … Norsku.pdf můžete zjistit, že jediným turistickým cílem, který lze nazvat výletem, je skalní útes Preikestolen, kde jsme byli v pátek v podvečer před odletem. Jinak byl program naplněn návštěvami ekoškol, vzdělávacích či turistických center a dalších enviromentálních či komunálních zařízení a diskusí s lidmi zodpovědnými za jejich provoz. Nevím jak vy, ale já si výlet a odpočinek představuji jinak.