41

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Michal Fokt napsal:

Dobrý den, nic proti popelnicím na bio odpad, avšak mám dojem, že pokud změnu svozu zdůvodňujete právě tím, že se bude střídat směsný odpad a bio odpad, tak na tom budou tratit občané, kteří si od města vzali kompostéry a tím pádem si popelnice na bio odpad nepořídili. To je třeba případ mé rodiny - kompostér máme již několik let a změnu vnímáme tak, že vlastně za stejné peníze (500 kč na osobu) budeme nyní dostávat poloviční službu. Chápu že se tak snažíte lidi donutit, aby třídili, ovšem pak bych tedy uvítal, kdyby tedy byly na druhou stranu škvárovenského parku umístěny příslušné kontejnery, jak se o tom mluvilo již na jednáních o budoucnosti parku, vedených v roce 2010. Nevím jak se to s hustotou kontejnerů má v jiných částech města, ale zde okolo Jugoslávské ulice jak na potvoru není žádný. Zároveň bych se chtěl zeptat, co vše se počítá do bio odpadu, protože například obsah kočičího záchodu do kompostéru dáme těžko. A co třeba hlavně nyní v době nemocí hodně frekventované posmrkané papírové kapesníky? Budeme je (s nadsázkou) třídit na papír (kapesníky) a na bilogický odpad v nich obsažený? smile

Dobrý den Michale,
kompostéry a bionádoby jsou možností, jak likvidovat odpad v domácnosti. Může to být také domácí kompost. Od města jste jak píšete obdrželi podotýkám zdarma kompostér. Další občané si vybrali variantu bionádob, také zdarma. I Vy tuto možnost máte. Píšete tady o poplatku za svoz odpadu (500 Kč na občana dle trvalého bydliště). Toto je poplatek (zákon o místních poplatcích) za svoz odpadu, nikoli za počet a systém svozu. Píšete o dostupnosti kontejnerů v blízkosti ulice Jugoslávská. Stačí zajít do ulice Pod Velkým Vrchem, kde máte dvě stání v každé části ulice, v ulici Ruské, kde je jedno stání a také na okraji parku Škvárovna v ulici Marie Majerové. Docházkové vzdálenosti velice schůdné. Rád Vám zde napíšu,  co se vkládá do bioodpadu, ale jako člen komise životního prostředí a člen strany zelených, to mě trochu udivuje. Ale i známá vaše politička ze strany zelených Kateřina .. také v jednom pořadu nevěděla, co je biomasa. Takže do bioodpadu  je možno ukládat:
Veškerý biologicky rozložitelný odpad z kuchyně (slupky, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky brambor,zeleniny, ovoce, zbytky jídla, zbylé kousky pečiva, skořápky z vajec, skořápky z ořechů, pecky z ovoce, dřevěný popel, tráva, listí, rostliny, zemina, papírové obaly na vajíčka, roztrhané na kousky, použité papírové kapesníčky, zbytky nehtů, vlasů a vousů).
Co do nádoby na bioodpad nepatří?
Maso, kosti, mastné pokrmy, cizorodé látky a komodity - sklo, papír, plast, tetrapaky, kovy, sáčky z vysavačů, umělé hmoty všeho druhu, popel z briket, uhlí, barevné časopisy, smetky ze silnic, oleje, baterie, zbytky barev a laků, uhynulá zvířata, léky, pleny.
Přeji krásný víkend
Ing. Miroslav Kruliš

42

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Pane řediteli o tom co se tam dává, vím, nakonec jsem i tu debatu o hnědých popelnicích sledoval, když se zde před časem vedla. Ovšem o tom, kam s obsahem kočičího záchoda (směsný či bio?) jste mi opět neporadil smile Ale to jen tak na okraj, jde mi o to abychom ušetřili maximální místo v "normální" popelnici, když už je zde na rozdíl od jiných obcí (např. Vlkančice, kde je poplatek za popelnici, nikoli za osobu). Moje hlavní připomínka šla ale k tomu, že novou úpravou de facto dáváte lidem za stejné peníze poloviční službu, asi jako kdyby pekař najednou nutil lidem půlku chleba za cenu chleba celého smile Co se týče kontejnerů - ano již jsem si našel seznam na vašem webu, narážel jsem však na to, že navzdory proklamacím z r.2010 stojí kontejnery v ulici M.Majerové stále na chodníku u fitcentra a nikoli u parku, kde měl být pro ně údajně vybudován výklenek. jen pro Vaši informaci - členem SZ již nejsem, resp. přestanu být v březnu letošního roku. A jen tak mimochodem - proč se do diskuze hlásíte pokaždé pod jiným nickem? big_smile

43

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Michal Fokt napsal:

Pane řediteli o tom co se tam dává, vím, nakonec jsem i tu debatu o hnědých popelnicích sledoval, když se zde před časem vedla. Ovšem o tom, kam s obsahem kočičího záchoda (směsný či bio?) jste mi opět neporadil smile Ale to jen tak na okraj, jde mi o to abychom ušetřili maximální místo v "normální" popelnici, když už je zde na rozdíl od jiných obcí (např. Vlkančice, kde je poplatek za popelnici, nikoli za osobu). Moje hlavní připomínka šla ale k tomu, že novou úpravou de facto dáváte lidem za stejné peníze poloviční službu, asi jako kdyby pekař najednou nutil lidem půlku chleba za cenu chleba celého smile Co se týče kontejnerů - ano již jsem si našel seznam na vašem webu, narážel jsem však na to, že navzdory proklamacím z r.2010 stojí kontejnery v ulici M.Majerové stále na chodníku u fitcentra a nikoli u parku, kde měl být pro ně údajně vybudován výklenek. jen pro Vaši informaci - členem SZ již nejsem, resp. přestanu být v březnu letošního roku. A jen tak mimochodem - proč se do diskuze hlásíte pokaždé pod jiným nickem? big_smile

Dobrý večer Michale,
kočičí záchod jednoznačně do směsného odpadu, nejedná se o bioodpad, i když to tak může vypadat. Máte pravdu je poplatek na osobu a trvalé bydliště a poplatek za popelnici. Poplatek za popelnici mají například v Říčanech, cena je v letošním roce např. u popelnice  o obsahu nejmenším 120l 2500 Kč. Oba dva druhy poplatku mají svoje výhody a nevýhody. Nemáte však pravdu z důvodu poloviční služby. Zákon jasně řiká, že služba je za svoz odpadu a obec si může určit počet svozů (svoz směsného odpadu za 1x 14 dnů mají například z velkých měst Olomouc, z obcí nejblíže Přistoupim, Břežany, Kšely). Odbor životního prostředí v Č.B. počítá s vybudováním zástěny v parku Škvárovna pro kontejnery na tříděný odpad, zatím se toto nerealizovalo. Pod tímto nickem se přihlašuji ze svého soukromého počítače a další mám v TS, ale jak vidíte, vždy podepíšu, narozdíl od některých anonymů.
Přeji krásný večer a pokud máte zájem o bionádobu, není nic snažšího, než si jí vyzvednout v TS.
Ing. Miroslav Kruliš

44

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Měl jsem na mysli poloviční službu oproti tomu, jak to bylo dosud, ale to se předpokládám z mého příspěvku dá poznat a ačkoli Váš odkaz na zákon plně respektuji, tak v tomto případě to, že odvoz jednou za 14 dní je poloviční pokles oproti předešlému stavu, ovšem cena za odvoz zůstala stejná jako při předešlé frekvenci asi těžko vyvrátíte, to je čistá matematika. Jediné co z Vašeho příspěvku plyne, je fakt, že o tom nerozhodly TS, ale vedení města, takže nezbývá než vyčkat jak se to projeví v příštích volbách. Bionádobu jak jsem již uvedl, bychom těžko upotřebili, neb máme kompostér, zato směsnou popelnici jsme, alespoň co vím když jsem zde ještě bydlel trvale, mívali plnou většinou už po týdnu, takže z této změny jdou logicky trochu obavy. Na závěr jeden odkaz - například Černé Voděrady mají poplatek za popelnici 1450 Kč, je to tedy asi v různých obcích různé - http://www.cernevoderady.cz/e_download. … u+2012.pdf

45 Naposledy upravil: vyskoč (15.01.2012 01:20:35)

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Já stále nechápu pane Fokte, jak nemůžete pochopit, že 0,5 + 0,5 = 1. 1x za 14 dní směsný a 1x za 14 dní bioodpad - ve vegetačním období je svoz každý týden, pokud se nemýlím. To asi upřesní pan ředitel Kruliš.
Ceny služeb se zvedají všude, takže nechápu, že nechápete... Stačí se podívat http://www.cesbrod.cz/media/3/05_pdf/ozv0510.pdf na přílohu 3. Jestliže chápu správně, tak jen odvoz popelnic od občanů stál vloni 430 korun na obyvatele a 250 je za další odpady včetně bio, takže prostý součet 680 korun na občana za loňský rok. ...a vy dostáváte poloviční službu a za 500 korun na občana? Tato částka vychází na den na 1,36 korun. Stačí si koupit každý den o jeden rohlík méně a ještě budete v plusu :-)
Pokud budete poctivě třídit problém mít nebudete. Jsme čtyřčlenná rodina a popelnici 120 l naplníme za 14 dní z poloviny. Bydlím podobně jako Vy, na Škvárovně a s tříděním ani vzdáleností kontejnerů problém nemám.

Alena

46

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Michal Fokt napsal:

Měl jsem na mysli poloviční službu oproti tomu, jak to bylo dosud, ale to se předpokládám z mého příspěvku dá poznat a ačkoli Váš odkaz na zákon plně respektuji, tak v tomto případě to, že odvoz jednou za 14 dní je poloviční pokles oproti předešlému stavu, ovšem cena za odvoz zůstala stejná jako při předešlé frekvenci asi těžko vyvrátíte, to je čistá matematika. Jediné co z Vašeho příspěvku plyne, je fakt, že o tom nerozhodly TS, ale vedení města, takže nezbývá než vyčkat jak se to projeví v příštích volbách. Bionádobu jak jsem již uvedl, bychom těžko upotřebili, neb máme kompostér, zato směsnou popelnici jsme, alespoň co vím když jsem zde ještě bydlel trvale, mívali plnou většinou už po týdnu, takže z této změny jdou logicky trochu obavy. Na závěr jeden odkaz - například Černé Voděrady mají poplatek za popelnici 1450 Kč, je to tedy asi v různých obcích různé - http://www.cernevoderady.cz/e_download. … u+2012.pdf

Dobrý den, v podstatě Vám Michale odpověděl Vyskoč. Ale ještě jednu věc. Hlavním cílem zavedení bioodpadu jako část první, bylo minimalizovat obsah biomasy ve směsném odpadu ukládaném na skládku komunálního odpadu. To co po nás vyžaduje EU a co ČR musí plnit a zatím se to nedaří. Jako Český Brod toto plníme beze zbytku (obsah bio ve směsném se pohybuje a je udáván 40-50%). Druhým hlavním cílem je snížit a minimalizovat množství směsného odpadu, který se odváží na skládku Radim. I kdyby dalších 10%lidí v ČB začalo třídit odpad, je to úspěch. Skládkovné se bude zvyšovat, skládky naplňovat a cílem EU je ukončit skládkování a využívat k likvidaci energeticky využitelné zdroje (spalovny). Ve Středočeském kraji toto splňuje zatím pouze Mělník. A s tím souvisí i snížení nákladů na dopravu, ale také na mzdy a práci osádek. Také není možné koukat jen na rok 2012, kdy se poplatky za svoz nezvyšovaly. (zastupitelstvo schválilo na prosincovém zasedání maximální částku 500 Kč,jak umožňuje  zákon o poplatcích.) V dubnu tohoto roku by parlament měl novelizovat Zákon o místních poplatcích (je ve II. čtení), kde umožní obcím navýšit tuto částku až dvojnásobně, tedy 2x 500 + 250 tříděný odpad. Tedy 1250 Kč na občana. Proto vedení města v součinnosti s TS hledá varianty snížit náklady, aby se poplatky nezvyšovaly.Jako člen komise životního prostředí toto asi víte. Vedení TS o tomto samo ani nemohlo rozhodnout, jsme příspěvková organizace řízená městem. Navrhujeme pouze varianty způsobu svozu odpadu. Nemyslíte, že spíše obyvatelé ocení nezvyšování poplatků? Už toho každý ze svých peněz platí dost. Podívejte se na Úvaly, kde se např. zvyšuje koeficient daňě z nemovistosti 5x (z 900 Kč na 4500 Kč v průměru). Bydlí tu i lidé v důchodovém věku, rodiny s dětmi, na ně se také musí myslet.
Ano máte pravdu, že v každé obci se platí za odpad různě.V Č. Brodě je to za osobu a trvalé bydliště, jinde za popelnici. Ale nepíšete za jakou velikost v Českých Voděradech platí 1450 Kč. Určitě ne za všechny velikosti nádob stejně.
A mimochodem, obnošené oděvy, šaty, textil, obuv už můžete dávat do kontejneru na textil u Lídlu, zase úspora, která nás nic nestojí.
Přeji hezký den
Ing. Miroslav Kruliš

47

Re: popelnice 1x za 2týdny??

vyskoč napsal:

Já stále nechápu pane Fokte, jak nemůžete pochopit, že 0,5 + 0,5 = 1. 1x za 14 dní směsný a 1x za 14 dní bioodpad - ve vegetačním období je svoz každý týden, pokud se nemýlím. To asi upřesní pan ředitel Kruliš.
Ceny služeb se zvedají všude, takže nechápu, že nechápete... Stačí se podívat http://www.cesbrod.cz/media/3/05_pdf/ozv0510.pdf na přílohu 3. Jestliže chápu správně, tak jen odvoz popelnic od občanů stál vloni 430 korun na obyvatele a 250 je za další odpady včetně bio, takže prostý součet 680 korun na občana za loňský rok. ...a vy dostáváte poloviční službu a za 500 korun na občana? Tato částka vychází na den na 1,36 korun. Stačí si koupit každý den o jeden rohlík méně a ještě budete v plusu :-)
Pokud budete poctivě třídit problém mít nebudete. Jsme čtyřčlenná rodina a popelnici 120 l naplníme za 14 dní z poloviny. Bydlím podobně jako Vy, na Škvárovně a s tříděním ani vzdáleností kontejnerů problém nemám.

Alena

Dobrý den, ano dle vyhodnocení svozu bioodpadu v roce 2011 (od 1.8.-31.12 2011) bude svoz bioodpadu navýšen v měsících červen-listopad o 2 svozy v měsíci-tedy svoz bude prováděn každý týden. Je zajímavé, že v měsíci prosinci (svoz vyhovuje 1x za 14 dnů) bylo svezeno celkem 30tun bioodpadu, v lednu 2012 to zatím vychází podle jednoho svozu, že výše bude 10 tun bioodpadu. Občané si navykli, že i odpad z kuchyně při vaření patří do této nádoby. Musím říct, že jste opravdu ve Vaší rodině velice dobří. Čekal bych, že napíšete, že máte popelnici 240l pro čtyřčlennou rodinu. Minulý týden jsem mluvil s jedním zastupitelem, který má dvě malé děti, třídí opravdu vše (problém jsou dětské pleny) a naplní 120l popelnici za týden ze 2/3. A sám říká, že řešení je větší popelnice. Je to jen o lidech.
Přeji hezký den

48 Naposledy upravil: Michal Fokt (15.01.2012 12:44:11)

Re: popelnice 1x za 2týdny??

vyskoč napsal:

Já stále nechápu pane Fokte, jak nemůžete pochopit, že 0,5 + 0,5 = 1. 1x za 14 dní směsný a 1x za 14 dní bioodpad - ve vegetačním období je svoz každý týden, pokud se nemýlím. To asi upřesní pan ředitel Kruliš.
Ceny služeb se zvedají všude, takže nechápu, že nechápete...

Paní Aleno, to, že ta druhá půlka je bio odpad, mi došlo, jen poukazuji na to, že lidem, kteří před lety využili nabídky města a pořídili si kompostéry od pana Majera, vlastně z tohoto součtu zůstává pouze ta první půlka a jsou tedy na tom teoreticky biti. Za odkaz na náklady děkuji, konečně mám celou skládačku, neb ve vyhlášce je vedle základní sazby 250 Kč zmínka jen o tom, že druhou polovinu tvoří náklady. Snad abychom tedy zrušili kompostér a pořídili si popelnici na bio odpad?

Pro pana ředitele - v případě těch Černých Voděrad je to popelnice 110 litrů, tedy jen o 10 litrů menší než ty naše. Ale to už jen tak na okraj, myslím že zde už bylo řečeno vše důležité.

49

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Michal Fokt napsal:
vyskoč napsal:

Já stále nechápu pane Fokte, jak nemůžete pochopit, že 0,5 + 0,5 = 1. 1x za 14 dní směsný a 1x za 14 dní bioodpad - ve vegetačním období je svoz každý týden, pokud se nemýlím. To asi upřesní pan ředitel Kruliš.
Ceny služeb se zvedají všude, takže nechápu, že nechápete...

Paní Aleno, to, že ta druhá půlka je bio odpad, mi došlo, jen poukazuji na to, že lidem, kteří před lety využili nabídky města a pořídili si kompostéry od pana Majera, vlastně z tohoto součtu zůstává pouze ta první půlka a jsou tedy na tom teoreticky biti. Za odkaz na náklady děkuji, konečně mám celou skládačku, neb ve vyhlášce je vedle základní sazby 250 Kč zmínka jen o tom, že druhou polovinu tvoří náklady.

Pro pana ředitele - v případě těch Černých Voděrad je to popelnice 110 litrů, tedy jen o 10 litrů menší než ty naše. Ale to už jen tak na okraj, myslím že zde už bylo řečeno vše důležité.

Děkuji za informaci Michale, myslel jsem si to, spíše jsem tedy počítal s velikostí 120l.  I tak je to poměrně vysoká částka oproti systému v Českém Brodě.Děkuji za Info
Ing. Miroslav Kruliš

50

Re: popelnice 1x za 2týdny??

Mira napsal:

Děkuji za informaci Michale, myslel jsem si to, spíše jsem tedy počítal s velikostí 120l.  I tak je to poměrně vysoká částka oproti systému v Českém Brodě.Děkuji za Info
Ing. Miroslav Kruliš

To záleží na úhlu pohledu - čtyřčlenná rodina jako ta naše platí 4 x 500 tedy 2000 Kč, čili v takovém případě jsou na to Voděrady lépe. Ale to je spíš akademická úvaha.