1

Téma: Sociální fond

Dobrý den,
ve Zpravodaji jsem se dočetla (Body projednávané Radou města 21.1.2015, bod 17), že byla projednána pravidla pro čerpání sociálního fondu města Český Brod.
Můžete mi k tomu dát nějaké další informace, např. jaká jsou ta pravidla, kdo a na co může fond čerpat, jaký je jeho rozpočet, kdo do něj přispívá?
Martina Beránková

Re: Sociální fond

Dobrý den,

Pravidla byla následně projednána a schválena zastupitelstvem dne 28.1. Jedná se o příspěvky pro zaměstnance městského úřadu. Pravidla naleznete pod bodem 2 zde http://www.cesbrod.cz/media/pdf/zastup/ … index.html

Fond je naplňován z rozpočtu města, má samostatnou položku, pro rok 2015 je rozpočtováno 1.200.000 Kč.

Příjemný den

Traurig

3

Re: Sociální fond

Je to zajímavé čtení. Třeba takový příspěvek na dovolenou ve výši 6 000,- Kč/rok nebo Příspěvek na realizaci akcí a služeb pořádaných městem Český Brod pro vlastní zaměstnance (Vánoční večírky?). Nic proti stravnému nebo ošatnému, to jsou pochopitelné výdaje.
Je na tom město opravdu finančně tak dobře, že si může dovolit podobné výdaje?
Je to nějaká novinka nebo už podobný fond existoval dříve?

Re: Sociální fond

Příspěvek na realizaci akcí je nenárokový příspěvek; nevím, zda a v jaké výši je vyplácen, pokusím se to zjistit. Nejsem si jist, kdy město může být na tom “tak finančně dobře”, ale přiznám se, že tyto benefity obecně podporuji. Jako občan vnímám, že servis úředníků MÚ je mnohdy nadstandardní (zkuste si například zřídit datovou schránku na poště v Českém Brodě a na úřadě – ten rozdíl je naprosto propastný!) a vzhledem k obecně nižším mzdám ve srovnání se soukromou sférou (kde však začasto příspěvek na dovolenou rovněž existuje) mi připadá správné, aby zaměstnanci úřadu měli možnost dosáhnout i na takovéto benefity. Prostory pro úspory vidím jinde (například ve zjevně nafouknuté projektové činnosti).

Podle informací z finačního odboru existuje fond už cca 20 let. Zda je struktura příspěvků stejná po celou dobu, to bohužel nevím. Rozdíly oproti minulému a stávajícímu volebnímu období však nejsou (nebo jen minimální).

5

Re: Sociální fond

Proti benefitům také obecně nic nenamítám, jsem však toho názoru, že aspoň některé by měly zohledňovat kvalitu odevzdané práce (nadstandardní plnění zadaných úkolů, spokojenost klientů atp.) a ne být vypláceny paušálně všem. To už se ty peníze mohou vyplatit rovnou a nemusí se to maskovat za dovolenou.
V soukromé sféře také obvykle bývají zaměřeny na profesní nebo osobní růst zaměstnanců (jazykové kurzy, sportovní aktivity, kultura) a jsou placeny ze zisku firem.
Myslím, že v dnešní době je příspěvek na dovolenou přežitek. Jako přínosnější vidím např. příspěvek na penzijní připojištění, když už se to teda jmenuje sociální fond a je nezbytně nutné jej vyplácet.

Re: Sociální fond

Odměny za nadstandardní výkon práce jsou možné rovněž, ale ty se nevyplácí z tohoto fondu. Příspěvek na rekreaci (dovolenou) je poměrně populárním benefitem, protože do částky 20.000,- Kč je osvobozen od daně z příjmů. Za přežitek to nepovažuji, byť sám rovněž upřednostňuji příspěvek na penzi.

7

Re: Sociální fond

Doplňuji, že podle mého odhadu má město 80 zaměstnanců (mýlím-li se, prosím o opravu) x 6 000,- = 480 000,-/rok.

8

Re: Sociální fond

marti_b napsal:

Doplňuji, že podle mého odhadu má město 80 zaměstnanců (mýlím-li se, prosím o opravu) x 6 000,- = 480 000,-/rok.

Ano, ale pokud čtu dobře, mají ještě ošatné (od 4tis), tzn. min. 10tis/zaměstnanec/rok.

Nejsem zaměstnanec města, jen mi to nedalo nereagovat wink
Můj zaměstnavatel tedy před lety většinu výhod zrušil, ponechal nám "pouze" stravenky a penzijní připojištění. A když porovnám částky tak jsme na tom úplně stejně smile