1

Téma: Cena vodného stočného a další

Dobrý den,
nedávno jsem do schránky obdžel Českobrodský zpravodaj. Mimo jiné jsem se zde dozvěděl že se zvedá cena vodného stočného! A já se ptám proč?
Proč tak nekvalitní voda musí být tak drahá a ještě dražší? Zlepší nám toto zdražení kvalitu?
Dále by mě zajímalo, kdo je zodpovědný za kovové kryty uzávěrů vody/kanalizace na komunikacích. Většina jich je vytlučena a nedávno jsem viděl poměrně nehezký úraz dítěte, které o tuto díru zakoplo. Kdo za tyto kovové kryty nese zodpovědnost?
Proč nám ve městě roste kriminalita a co s tím uděláte? Toto od Vás nejsou vůbec hezké dárky! Prosím o Vaše vyjádření k výše uvedeným bodům.

Děkuji Křivánek

2

Re: Cena vodného stočného a další

V souvislosti s touto informací mám dotaz pana Trauriga. Je možné požadovat náhradu škody za domácí zařízení (např. kombi kotel, splachovadla, sprchy, atd.), která jsou předčasně poškozena nebo zničena vodním kamenem z vody, které nám za nemalé peníze dodává Veolia??? Děkuji za odpověď.

Born stupid? Try again!

Re: Cena vodného stočného a další

Dobrý den,

pokud jde o cenu vodného, ani já nerozumím tomu, proč se cena zvedla. Podle smlouvy zastupitelstvo nebylo povinno cenu navýšit. Zvýšení cen vodného  nedoporučoval ani finanční výbor zastupitelstva.

Veolia argumentovala primárně nárůstem nákladů, způsobených zejména tím, že klesá spotřeba; jinými slovy jelikož lidé šetří vodou, musela se cena zvednout, aby byl provozovatel takříkajíc na svém.

Pikantní je, že Veolia doručila návrh na úpravu vodného pozdě. Podle smlouvy tak měla učinit do konce října, návrh dodala až v listopadu, nicméně koaliční zastupitelé i tak zvýšení vodného schválili. Na stejném zastupitelstvu se projednával návrh na změnu vodného od VaK Nymburk; Nymburk rovněž dodal kalkulaci pozdě a tak bylo navýšení odmítnuto. Proč se u Veolie postupovalo jinak – k tíži nás všech – vám snad vysvětlí starosta. Když jsem na zastupitelstvu na tento rozpor upozornil, reakce pana Nekolného byla myslím „A o co Vám jde?!“

K otázce pana Pivase: nárok na náhradu škody by šel úspěšně uplatnit jen v případě, že by kvalita vody neodpovídala závazným parametrům; tuším, že se dají nalézt ve vyhlášce č. 428/2001 Sb. Pokud by voda parametry splňovala (což předpokládám), tak pak nárok nemáte.

Hezký den a vše dobré do nového roku.

Traurig

4

Re: Cena vodného stočného a další

Dobrý den, pane Traurigu,

to jsou velice zajímavé informace. Zřejmě se zde také rozdávají "krabice s vínem". Za sebe bych také rád uvedl jeden postřeh. V nedávné době došlo k snížení kvality vody, kdy voda nebyla vhodná pro těhotné a děti do věku 6ti let (pokud si dobře pamatuji), tento fakt měl být také zohledněn snížením ceny, tedy aspoň dle vyjádření advokáta, který řádně prostudoval smlouvu s Veolii. Toto se také nestalo, zřejmě je zde něco špatně a snad s tím půjde něco udělat a doufám že to takto vidí více lidí a neskončí to jen nadáváním na tomto fóru.

5 Naposledy upravil: Pivas (29.12.2013 21:47:24)

Re: Cena vodného stočného a další

Vojtěch Pavel Traurig napsal:

Dobrý den,

pokud jde o cenu vodného, ani já nerozumím tomu, proč se cena zvedla. Podle smlouvy zastupitelstvo nebylo povinno cenu navýšit. Zvýšení cen vodného  nedoporučoval ani finanční výbor zastupitelstva.

Veolia argumentovala primárně nárůstem nákladů, způsobených zejména tím, že klesá spotřeba; jinými slovy jelikož lidé šetří vodou, musela se cena zvednout, aby byl provozovatel takříkajíc na svém.

Pikantní je, že Veolia doručila návrh na úpravu vodného pozdě. Podle smlouvy tak měla učinit do konce října, návrh dodala až v listopadu, nicméně koaliční zastupitelé i tak zvýšení vodného schválili. Na stejném zastupitelstvu se projednával návrh na změnu vodného od VaK Nymburk; Nymburk rovněž dodal kalkulaci pozdě a tak bylo navýšení odmítnuto. Proč se u Veolie postupovalo jinak – k tíži nás všech – vám snad vysvětlí starosta. Když jsem na zastupitelstvu na tento rozpor upozornil, reakce pana Nekolného byla myslím „A o co Vám jde?!“

K otázce pana Pivase: nárok na náhradu škody by šel úspěšně uplatnit jen v případě, že by kvalita vody neodpovídala závazným parametrům; tuším, že se dají nalézt ve vyhlášce č. 428/2001 Sb. Pokud by voda parametry splňovala (což předpokládám), tak pak nárok nemáte.

Hezký den a vše dobré do nového roku.

Traurig

Děkuji za odpověď.
Pivas

Born stupid? Try again!

6

Re: Cena vodného stočného a další

Dobrý den, nedostalo se nám odpovědi, takže jí urguji a pro jistotu opakuji dvě zásadní otázky z celého vlákna doplněné o jednu navíc:

1) od Pavla K: Nedávno jsem do schránky obdžel Českobrodský zpravodaj. Mimo jiné jsem se zde dozvěděl že se zvedá cena vodného stočného! A já se ptám proč?

2) od pana Trauriga: Veolia doručila návrh na úpravu vodného pozdě. Podle smlouvy tak měla učinit do konce října, návrh dodala až v listopadu, nicméně koaliční zastupitelé i tak zvýšení vodného schválili. Na stejném zastupitelstvu se projednával návrh na změnu vodného od VaK Nymburk; Nymburk rovněž dodal kalkulaci pozdě a tak bylo navýšení odmítnuto. Proč se u Veolie postupovalo jinak?

3) doplňující otázka: Znamá to, že když se chovám zoodpovědně k životnímu prostředí a šetřím vodou, tak ve finále dostanu ještě k úhradě to, co jsem nespotřeboval? Je pro vás prioritní řešit zisk dodavatelské firmy než šetrné zacházení s přírodními zdroji?

Děkuji a počkám si na odpověď

7 Naposledy upravil: Česulda (05.02.2014 08:43:41)

Re: Cena vodného stočného a další

Dobrý den, a prosím zastupitele aby se zde na fóru vyjádřili k níže uvedeným otázkám, které jsou zapomenuty - bez odpovědí...

h.dub napsal:

Dobrý den, nedostalo se nám odpovědi, takže jí urguji a pro jistotu opakuji dvě zásadní otázky z celého vlákna doplněné o jednu navíc:

1) od Pavla K: Nedávno jsem do schránky obdžel Českobrodský zpravodaj. Mimo jiné jsem se zde dozvěděl že se zvedá cena vodného stočného! A já se ptám proč?

2) od pana Trauriga: Veolia doručila návrh na úpravu vodného pozdě. Podle smlouvy tak měla učinit do konce října, návrh dodala až v listopadu, nicméně koaliční zastupitelé i tak zvýšení vodného schválili. Na stejném zastupitelstvu se projednával návrh na změnu vodného od VaK Nymburk; Nymburk rovněž dodal kalkulaci pozdě a tak bylo navýšení odmítnuto. Proč se u Veolie postupovalo jinak?

3) doplňující otázka: Znamá to, že když se chovám zoodpovědně k životnímu prostředí a šetřím vodou, tak ve finále dostanu ještě k úhradě to, co jsem nespotřeboval? Je pro vás prioritní řešit zisk dodavatelské firmy než šetrné zacházení s přírodními zdroji?

Děkuji a počkám si na odpověď

8

Re: Cena vodného stočného a další

K Vaším otázkám:

Ad 1) Cena vodného a stočného se zvyšuje hlavně kvůli vyšším nákladům za nakoupenou vodu (drahá voda z VaK Nymburk nahradila levnou, ale méně kvalitní z vrtů ve Štolmíři), nižší spotřebě pitné vody a tím i nižšímu množství odkanalizovaných vod.
Viz  http://www.cesbrod.cz/item/dokumenty-ke … a-rok-2014

Ad 2)  VaK Nymburk má ze smlouvy předkládat návrh ceny vodného na následující rok do konce října, aby následně mohl provozovatel českobrodských vodovodů a kanalizací zpracovat návrh ceny vodného a stočného. Čili zde je jasná příčina a důsledek. Nemáte-li všechny vstupy, nemůžete předložit hodnověrný návrh.

Ad 3) Neznamená. Když šetříte vodou, celkově zaplatíte méně. Ale při nižší spotřebě klesají jen pohyblivé tzv. variabilní náklady (např. množství vyčerpané vody, chemikálií a pod.), ale stálé tzv. fixní náklady (např. nájemné, investice do zařízení, servisní a konzultantské práce) zůstávají stejné. Proto se náklady na jednotku v tomto případě metr krychlový zvyšují. Opačně to samozřejmě funguje stejně, při celkové vyšší spotřebě budou náklady na jednotku klesat. Neřešíme zisk dodavatelské firmy, ale dodržujeme zákony a uzavřené smlouvy.

Přeji hezký víkend

9

Re: Cena vodného stočného a další

Dobrý den všem,
nemyslím, že by uvedená odpověď pana starosty:

Jakub Nekolný 07.02.2014 15:19:19 napsal:

Ad 2)  VaK Nymburk má ze smlouvy předkládat návrh ceny vodného na následující rok do konce října, aby následně mohl provozovatel českobrodských vodovodů a kanalizací zpracovat návrh ceny vodného a stočného. Čili zde je jasná příčina a důsledek. Nemáte-li všechny vstupy, nemůžete předložit hodnověrný návrh.

náležela k uváděné otázce:

h.dub napsal:

2) od pana Trauriga: Veolia doručila návrh na úpravu vodného pozdě. Podle smlouvy tak měla učinit do konce října, návrh dodala až v listopadu, nicméně koaliční zastupitelé i tak zvýšení vodného schválili. Na stejném zastupitelstvu se projednával návrh na změnu vodného od VaK Nymburk; Nymburk rovněž dodal kalkulaci pozdě a tak bylo navýšení odmítnuto. Proč se u Veolie postupovalo jinak?

A proto se tedy ještě jednou ptám: Proč se u Veolie postupovalo jinak?

S pozdravem Claudyus

Re: Cena vodného stočného a další

Claudye, pane Dube, zapomeňte na to, že nějakou jinou odpověď dostanete.

Pan Nekolný se snaží zřejmě naznačit, že když VaK Nymburk nedodala cenu do konce října, tak Veolia nemohla připravit kalkulaci. To je ale lež jako věž.

Na tomto odkazu http://vojtechtraurig.sweb.cz/12_bod_priloha_8853.pdf naleznete vyjádření Veolie z listopadu loňského roku. Jasně tam generální ředitel píše, že s navýšením ceny vody od Nymburku počítali. Doporučují však, aby v důsledku pozdního dodání čísel město na navýšení nepřistoupilo. Ani řádek o tom, že pro pozdní dodání není Veolie schopna kalkulaci připravit.

Starosta vás účelově klame.

Příjemný den.

Traurig