1

Téma: Školní jídelna

Dobrý večer,pane starosto.Městem se začíná šířit zatím neoficiální zvěst,že město a ZŠ Žitomířská zamýšlejí"pustit k vodě"jednu z posledních dobře fungujících institucí v Brodě-školní jídelnu a za jistě výhodných finančních podmínek ji přenechat zlatokopům jisté,zatím raději nejmenované nadnárodní společnosti.Jakožto otec syna,navštěvujícího tuto jídelnu(mimochodem podle mého soukromého názoru velice dobře fungující) mám zájem o důkladné informovanosti občanů Č.Brodu a okolí o tomto zamýšleném kroku.Děkuji předem za Váš čas a odpověď zde na fóru,neboť tento problém bude jistě zajímat široký okruh lidí.Hezký večer!Rpman Sklenář.

Re: Školní jídelna

Roman napsal:

Dobrý večer,pane starosto.Městem se začíná šířit zatím neoficiální zvěst,že město a ZŠ Žitomířská zamýšlejí"pustit k vodě"jednu z posledních dobře fungujících institucí v Brodě-školní jídelnu a za jistě výhodných finančních podmínek ji přenechat zlatokopům jisté,zatím raději nejmenované nadnárodní společnosti.Jakožto otec syna,navštěvujícího tuto jídelnu(mimochodem podle mého soukromého názoru velice dobře fungující) mám zájem o důkladné informovanosti občanů Č.Brodu a okolí o tomto zamýšleném kroku.Děkuji předem za Váš čas a odpověď zde na fóru,neboť tento problém bude jistě zajímat široký okruh lidí.Hezký večer!Rpman Sklenář.

Dobrý večer,po přečtení příspěvku pana Sklenáře,si dovoluji reagovat,jelikož v jídelně trávím každé poledne s dětmi při obědě.Trpí zde hlavně malé děti,které byly zvyklé z MŠ na hezké a klidné prostředí,ale i starší a dospělí strávníci.Trpíme zkrátka všichni-zastaralost je vidět doslova na každém kroku,takže o dobře fungujícím prostředí při jídle nemůže být ani řeč.Ke každodennim zážitkům patří nedostatečně promyšlená šatna se spadaným oblečením,pomalu se sunoucí fronta s drzými puberťáky,klouzavé podnosy,způsob podání talíře s jídlem,sezení na vyřazených židlích z půdy,pokecané stoly ...O moderním a příjemném a hlavně důstojném prostředí se nám může jen zdát.Ukrutný hluk působí nezdravě a nepříjemně na všechny strávníky...Motivace pro zdravý životní styl je nulová,zkrátka horší už to podle mě nemůže být,takže pokud město nemá finance na opravu stávajícího ,doufám,že nové řešení připraví důstojnější prostředí pro děti i dospělé.

3

Re: Školní jídelna

Paní Krulišová,
nemohu s vaším myšlenkovým tokem souhlasit. Jelikož můj syn navštěvuje zmiňovanou školní jídelnu, i já tam občas zavítám. Ano v jednom máte pravdu, oblečení na zem padá, ale z inovace věšáků rozhodně město nezkrachuje. Mluvíte tu o frontě drzých puberťáků, to si dovolím podotknout je váš problém jako vychovatelky, kterou zajisté jste. Sám navštěvuji zaměstnaneckou jídelnu, která je spravována velkou nadnárodní firmou (nebudu jmenovat, ale je to ta velmi známá) a pokud se tam sejde více lidí, což nikdy a nijak nelze ovlivnit, je tam také velký hluk, cinkání a hlahol z probíhajících rozhovorů, i špinavé tácy a pokapané stoly, pokud si myslíte, že tam stále někdo běhá s hadrem, myslíte špatně. Pokud vám vadí někdy kyselé obličeje, nepomůžete si, jsme lidi a ne každý má vždy skvělou náladu, i já je vídám.  Dále upozorňujete na nevhodné tácy, věřím, že ani tato položka není nijak pro město vysoká, máte-li na mysli tácy s prolisy velikosti talířů. Židle, ano jsou trochu tvrdé, ale nejsme v žádné restauraci, je to školní jídelna, kde se každý zdrží pouze na dobu ke konzumaci jídla a nevysedává zde. Můj syn je také občas nemocný, a v první den nemoci je povoleno donést oběd v náhradním balení, a věřte mi, že oběd je chutný a co je pro mě důležité, že obědy chutnají mému dítěti, což mi zaručuje, že tam chodí a v poledne jí! Ano, určitě se dá něco zlepšit, ale za jakou cenu, za cenu oběda 2x vyšší, nevím nevím jak vám poděkují rodiče. S pozdravem Libor C.

4

Re: Školní jídelna

no nevím, mám spíše opačnou zkušenost - já tam sice jako školák a poté gymplák chodil, má mladší sestra ale poměrně záhy odmítla s tím, že se tam šetří na nákladech na jídlo a nedá se to prý jíst. Já si pamatuji že některá jídla byla slušná, třeba soukenický řízek, prejt a některé polévky, ale dost bylo také těch nepovedených (francouzské brambory se začernalou červenou řepou, neidentifikovatelná polévka s vaječným svítkem a podobně), ovšem to je asi věc názoru komu co chutná. A v šatnách se občas tu a tam něco ztratilo. Ale je to už deset let, co jsem z gymplu pryč, tak nemohu posuzovat...

5

Re: Školní jídelna

Michal Fokt napsal:

no nevím, mám spíše opačnou zkušenost - já tam sice jako školák a poté gymplák chodil, má mladší sestra ale poměrně záhy odmítla s tím, že se tam šetří na nákladech na jídlo a nedá se to prý jíst. Já si pamatuji že některá jídla byla slušná, třeba soukenický řízek, prejt a některé polévky, ale dost bylo také těch nepovedených (francouzské brambory se začernalou červenou řepou, neidentifikovatelná polévka s vaječným svítkem a podobně), ovšem to je asi věc názoru komu co chutná. A v šatnách se občas tu a tam něco ztratilo. Ale je to už deset let, co jsem z gymplu pryč, tak nemohu posuzovat...

Tak proč posuzujete?

6

Re: Školní jídelna

A z této diskuze vyplývá, že nejen jídla v jídelnách bývají někdy cool, ovšem nezřídka prostě i fucked...

7

Re: Školní jídelna

Vážení,

Školní jídelnu pustit k vodě nikdo nechce. Je tomu právě naopak. Jelikož jsme si vědomi, že školní jídelna, ale hlavně její kuchyně potřebuje nutnou rekonstrukci, město zahájilo projektové přípravy. Byla zpracovaná studie a nyní se vypracovává projektová dokumentace ke stavebnímu povolení. Ta by měla být hotová koncem února. Již nyní ze studie víme, že rekonstrukce bude stát někde kolem 7 milionů korun. Tato částka se může změnit, ale většinou se nemění směrem dolů.

Bohužel městský rozpočet letos ani příští rok neumožní uvolnit tak velkou částku, začali jsme se porozhlížet po partnerovi, který by nám s tím pomohl a tuto částku zainvestoval a následně v dohodnutém splátkovém režimu od města získal zpět. Za to by mu bylo umožněno jídelnu provozovat.

Zatím jsme oslovili tři společnosti (Sodexo, Eurest a GTH Catering), které projevili o školní jídelnu zájem. Nyní paní vedoucí školní jídelny s paní ředitelkou objíždí jídelny provozované výše zmíněnými společnostmi a zjišťují, jak fungují. Stejně tak připravujeme právní rámec možného převodu. Předpokládám, že podmínky výběrového řízení by mohly být hotové v únoru a potom rozhodne rada a zastupitelstvo města, zda se výběrové řízení spustí či nikoliv. Přechod všech zaměstnanců na případného nového provozovatele by byl samozřejmostí.

Jinak souhlasím s Liborem, občas si také oběd z jídelny dám a nemůžu si stěžovat. Opravdu nás k tomuto kroku nevede nespokojenost s provozem, ale hlavně s technickým stavem školní jídelny.

Přeji hezký víkend

8

Re: Školní jídelna

Dobrý večer,děkuji za Vaši reakci.Vaše argumenty jsou pochopitelné,oprávněné,jen jedna myšlenka-nešlo jídelnu postupně "zkulturnit"po menších částkách a nenechat dojít situaci tak daleko,až na velkou rekonstrukci prostě finance nebudou?Stejně město nakonec ty milionky za rekonstrukci zaplatí postupně ze své kasy a nedělejme si  iluze,že nás nový provozovatel pěkně neoškube...Vždyť jsme v Čechách!A k příspěvku paní Krulišové-v sebekrásnější jídelně při počtu vydaných obědů cca 700 během max.2,5 hodiny nedokáže nikdo zabránit frontám u výdeje,hluku,přeplněné šatně a ušpiněným stolům-všichni víme své o chování současných dětí.Ale ano,máte pravdu,že prostředí ŠJ není nijak krásné a změna k lepšímu je určitě nutná.Ale za cenu zdražení obědů,nutnosti doplácet za ovoce,mléčné výrobky a další součásti zdravé stravy?Viz diskuse např. na stránkách jídelny.cz - na zamýšlené provozovatele naší ŠJ tam nenajdete zrovna slova chvály-ze strany jak škol,tak i jiných organizací,které skočily nadnárodním gastrofirmám na lep.Takže ano,rekonstruujme,zlepšujme,ale mysleme HLAVNĚ na kvalitu jídla a cenovou dostupnost pro naše děti.A stejně jako pan LiborC i pan starosta a spousta dalších strávníků ŠJ tvrdím-vaří velice dobře!Přeji všem krásný víkend.

9

Re: Školní jídelna

Do tohoto se nechci motat, ale mam 2 poznamky:
1) 7 milionu se mi zda opravdu hodne prestrelene, za to Vam kde kdo postavi novou jidelnu vcetne vybaveni
2) ve vsech 3 stravovacich firmach jsem se delsi dobu stravoval a z firem Sodexo, Eurest a GTH Catering doporucuji GTH

10

Re: Školní jídelna

No a byly by při fungování nového majitele jídelny zajištěny i individuální potřeby dítěte,jako je  to dosud?Třeba diabetici(přesně vážená strava),celiaci nebo jiné,podobné požadavky?A myslíte,že jídlo bude chutnější?Co vím,tak mnohým dětem hned tak něco nechutná-"vše jsou blafy" "nedá se to jíst".Jedno dítě takové mám.........Pokud nejsou k obědu hranolky,křidýlka z KFC nebo "hambáče",tak fuj......Myslíte,že tam bude čistějc,při takovém návalu dětí?Že by se tam běhalo s hadrem a po každém zvlášť se ihned utíral stůl-to těžko.Tácy se mohly koupit dávno.A zařízení zdokonalovat postupně.Zůstane potom cena oběda +- stejná?Že je bordel v šatně-záleží na dozoru i na dětičkách.Že se tam tu a tam něco ztratí-to jako potom si děti budou svoje věci zvlášť zamykat,nebo co?Do té jídelny už sem chodila i já,hned od začátku,co byla otevřená.Taky byl bordel okolo věšáků,taky se ztrácly věci.....Ve škole je to taky.Fronty na jídlo sme přežili.Jídlo se jíst dalo.I teď se dá jíst.To jen dětičky (někdy i dospělí)jsou zmlsaní.Bodeď by jedli třeba čočku,hrachovou kaši,nastavovačku a pod.....My to doma vaříme.A často.Tak mé mladší děti jsou na to zvyklé a hlavně jsou,co se jídla týká,skromné.Třeba by to modernizaci chtělo.Ale proč se to neudělá postupně?