61

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Hezký den všem,
nechci se vměšovat do odborné diskuse na téma nemocnice, ale co se týče porušení zákona o obcích upřením práva občana se vyjádřit k projednávanému bodu, tak je nutno uvést na pravou míru, že občan se přihlásil o slovo v podstatě ve stejné chvíli s návrhem na ukončení diskuse. Následně vznesl pan Traurig námitku a pan Nekolný mu odpověděl a teprve následně proběhlo hlasování o ukončení diskuse. Takto je to uvedeno i v zápisu z jednání zastupitelstva.
S pozdravem
Marek Binko, ověřovatel zápisu z jednání ZM 4.5.2011

62

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Jestliže je tomu tak, pak jsem dotyčného zaregistroval až do hlasování a tímto se mu omlouvám. Nicméně osobně jsem nebyl pro ukončení dikuse a neměl tedy záměr nějaký hlas ignorovat. Celá diskuse trvala déle než půl hodiny a mohli se do ní vedle zastupitelů hlásit i občané. Kdo chtěl, měl dostatečný prostor se vyjádřit. Odbor dozoru a kontroly MV ČR vychází jen ze zápisu ze zasedání zastupitelstva a žádá nás o naše vyjádření, které mu samozřejmě obratem zašleme. Čili tvrzení o porušení zákona je hodně odvážné.

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Jakub Nekolný napsal:

Jestliže je tomu tak, pak jsem dotyčného zaregistroval až do hlasování a tímto se mu omlouvám.

Docela by mne zajímalo, jestli tomu sám věříte. Padla přihláška do diskuse, Vy jste ji odmítl s tím, že se bude již hlasovat o ukončení diskuse, já vznesl námitku porušení zákona, Vy jste na ní reagoval a pak se teprve hlasovalo o ukončení diskuse. Jak jste si toho mohl nevšimnout?

Jakub Nekolný napsal:

Odbor dozoru a kontroly MV ČR vychází jen ze zápisu ze zasedání zastupitelstva a žádá nás o naše vyjádření, které mu samozřejmě obratem zašleme. Čili tvrzení o porušení zákona je hodně odvážné.

Nevím, z čeho jiného by mělo ministerstvo vycházet, ale to je Váš pohled na věc. Tvrzení o porušení zákona není nikterak odvážné, je to prostě fakt.

Nicméně nedělejme z toho drama, i kdyby bylo usnesení zastupitelstva pozastaveno, stejně byste si ten zápočet znovu prohlasovali. Skutečnost, že město nebylo povinno tuto částku započíst, že se mohly ušetřit peníze v rozpočtu, Vás prostě nezajímá. V situaci, kdy jsou dva členové rady doslova a do písmene na výplatní pásce Českobrodské nemocnice s.r.o., či kdy některé zastupitele více zajímá hokej než statisícové pohledávky, je to celkem očekávatelné.

64

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Nevyjádřil jsem se přesně, od zastupitele padl návrh na ukončení diskuse, do té doby všechny přihlášené jsem nechal své diskusní příspěvky přednést a po vyčerpání těchto přihlášek dal návrh na hlasování. Opravdu ještě před hlasováním se přihlásil dotčený občan, kterému jsem již nedal slovo, s odkazem na obecnou rozpravu. Obě procedury jsou možné a zákon neporušující, ale příště se pro jistotu budu držet první popsané a nechám hlasovat hned, jak padne návrh na ukončení diskuse a po hlasování bude dokončena diskuse dříve přihlášených.

Tvrzení o porušení zákona je Vaším pohledem na věc, faktem by se stalo až po rozhodnutí soudu.

Z výše uvedeného i dle odkazů je evidentní, kdo z toho dělá drama. Zápočet byl většinově schválen kvůli tomu, že práce na opravě ambulance byly skutečně provedené. Vaše záverečné invektivy nechávám bez komentáře.

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Jakub Nekolný napsal:

...příště se pro jistotu budu držet první popsané a nechám hlasovat hned, jak padne návrh na ukončení diskuse a po hlasování bude dokončena diskuse dříve přihlášených.

Nebo byste možná mohl zkusit ukončit diskusi až poté, co opravdu nikdo nebude mít zájem se do ní přihlásit. Nebylo by to nejlepší a nejtransparentnější řešení?

Jakub Nekolný napsal:

Tvrzení o porušení zákona je Vaším pohledem na věc, faktem by se stalo až po rozhodnutí soudu.

Není to jen můj pohled na věc, ale i dozorujícho orgánu. Jenže Vás nepřesvědčí nic, což je o to smutnější, když jsme se kdysi dohodli, že právě v případě sporu budeme brát stanovisko MV za závazné. Chápu, že se Vám to teď špatně dodržuje.

Jakub Nekolný napsal:

Zápočet byl většinově schválen kvůli tomu, že práce na opravě ambulance byly skutečně provedené. Vaše záverečné invektivy nechávám bez komentáře.

A zase se vracíme k původnímu problému: byly opravdu provedeny všechny účtované práce? Jak to víte, když dokumentace chybí? A proč se to nezapočetlo až po ukončení nájemního vztahu, což je mimochodem zcela standardní postup? Protože je zapotřebí, aby Českobrodská nemocnice z dluhu "odmázla" co nejvíce?

66

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

omg, to jsme to v Brodě dopracovali, ještě se budou zastupitelé mezi sebou soudit. To se už pak nepohne vůbec nic, anžto všechny obecní peníze padnou na právníky big_smile

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Buďte klidný, pane Fokte, nikdo se soudit nebude. Tou poznámkou o soudu narážel pan starosta na závěrečnou větu z vyjádření MV ČR, že závazný právní výklad poskytují v České republice jen soudy.

68

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Myslím, že pan Traurig ví o čem mluví a taky má něco v hlavě na rozdíl od jiných ........, jen nechápu, že můžou mít někteří lidé takovou hroší kůži a že se nestydí. Názornou ukázkou jsou ti nahoře.

69

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Viděl jsem ondyno v ZOO hrocha a jeho kůži. Dost tenká, dobrá tak asi na starostu ZOO.

Born stupid? Try again!

70

Re: Porušování povinností při nakládání s obecním majetkem

Odpověď na na žádost odboru dozoru a kontroly veřejné správy MV ČR o vyjádření:

Oprávnění občana obce podle § 16 odst. 2 psím. c) zák. o obcích

Dne 24.5.2011 mi byla doručena  odpověď  Vašeho odboru ohledně podnětu člena zastupitelstva JUDr. Vojtěcha Pavla Trauriga k provedení dozoru, mimo jiné, k otázce možnosti občana obce vyjádřit se k věci aktuálně projednávané. Zastupitel JUDr. Vojtěch Pavel Traurig ve svém podnětu uvedl, že uvedeného dne při jednání zastupitelstva byla předčasně ukončena diskuze k projednávanému bodu, třebaže k danému bodu žádal nejméně jeden občan o slovo.

Váš odbor dospěl k závěru, že postup zastupitelstva dne 4.5.2011 neodpovídal zákonu a naplnění zákonného oprávnění občana obce podle § 16 odst. 2. písm. c) zákona o obcích a obrátil se na mne s upozorněním nutnosti respektovat práva občanů obce s tím, že pokud nebudou i na dalších jednáních zastupitelstva respektována práva občanů, bude to důvodem pro provedení kontroly.

Jelikož se domnívám, že postup zastupitelstva nebyl v rozporu se zákonem a skutkový stav uvedený zastupitelem v jeho podnětu neodpovídá skutečnosti, považuji za nutné sdělit Vám k tomu následující:
Při projednávání bodu č. 5 – návrhu na schválení zápočtu závazků a pohledávek Města Český Brod – Českobrodská s.r.o. – byla po jeho přečtení předkladatelem otevřena diskuze. Jak je patrno ze zápisu,  v rámci diskuze bylo umožněno, aby se k tomuto bodu vyjádřili jak zastupitelé (Mgr. Janík, Bc. Nekolný, JUDr. Traurig, p. Korec, tak byla dána možnost diskuze i ostatním přítomným - řediteli společnosti Českobrodská s.r.o. Ing. Vojtíškovi, vedoucí finančního odboru p. Sahulové a občanům obce, kteří se do diskuze přihlásili  – např. Mgr. Bulíř. Protože byl dán návrh na ukončení diskuze zastupitelem Mgr. Janíkem, byli vyzváni do té doby přihlášení do diskuze – Ing. Přikryl, Ing. Vojtíšek a p. Sahulová, aby přednesli své připomínky a poté bylo necháno hlasovat o návrhu na ukončení diskuze. Teprve,  až když zaznělo, že je necháno hlasovat o ukončení  diskuze, přihlásil se další občan. Z toho důvodu  byl pak odkázán do obecné rozpravy.

Domnívám se, že tento postup zastupitelstva je naprosto v souladu se zákonem o obcích a že tomuto občanovi nebylo upřeno právo vyjádřit se k věci aktuálně projednávané podle § 16 odst. 2 písm. c) zák. o obcích. Uvedený občan se mohl přihlásit do diskuze, přičemž  k tomuto konkrétnímu bodu byla  otevřena diskuze velmi dlouho. To je patrné i ze slov zastupitele ing. Majera – „ještě chvíli a radši půjdu na hokej“.

Jak je patrné ze stanoviska odboru dozoru a kontroly veřejné správy MV č. 3/2008 ze dne 2.1.2008,  které bylo zasláno jako příloha, cituji : „ bližší podmínky stanovené jednacím řádem mohou výkon tohoto práva pouze přiměřeným způsobem usměrnit, např. způsob udělování slova, přihlašování se do diskuze, pořadí vystupujících, atp.“ .  Přesně tímto způsobem bylo v rámci uvedené diskuze postupováno. Občan se do diskuze nepřihlásil, zastupitel dal  návrh na ukončení diskuze, do té doby přihlášení diskutující  své připomínky přednesli, pak bylo vyhlášeno, že se hlasuje o ukončení diskuze a teprve poté se občan přihlásil.

Připouštím, že zápis z jednání zastupitelstva není  absolutně dokonalý a není v něm zaznamenán úplně podrobný děj, nicméně tak, jak jsem jej  popsal, se udál.

Proto námitku zastupitele JUDr. Vojtěcha Pavla Trauriga považujeme za neoprávněnou a žádáme, aby Váš odbor přehodnotil  svůj závěr, ke kterému dospěl ve svém vyjádření ze dne 20.5.2011.

Bc. Jakub Nekolný - starosta