Český BrodOficiální stránky města

Aktuality - Z města

Žalostný stav českobrodské nemocnice trápí personál

Foto: DENÍKO stížnostech a neutěšeném stavu přímo na oddělení se rozhodli rozhořčení zaměstnanci promluvit.

Rozhořčené, dnes už bývalé zaměstnance Nemocnice Český Brod stále trápí současný chod nejen na oddělení LDN. Stížnosti se týkají také špatné komunikace mezi vedením nemocnice a personálem. „Nikdo se s námi nebavil, nikoho nezajímalo, co potřebujeme ke své práci, a pokud možno, tak abychom dělali asi úplně zadarmo," zmínil naštvaný Emil Pešta, bývalý sanitář českobrodské nemocnice. S ním souhlasí i Jiří Pivoňka, bývalý řidič sanitky. „Je až neuvěřitelné, jakým způsobem jednal hlavně pan Vojtíšek s personálem," dodal.

Majitel společnosti v kanceláři nesedí

Nemocnici provozuje společnost Českobrodská nemocnice, která je vlastněna společností Medigroup. A právě zmíněný Martin Vojtíšek je předseda představenstva Medigroupu. Tiskový mluvčí této společnosti Tomáš Cikrt řekl Deníku, že Martin Vojtíšek je podnikatelem, který je zvyklý se o svůj podnik a své zaměstnance starat, nesedí v kanceláři, ale často navštěvuje jednotlivé nemocnice, včetně Nemocnice v Českém Brodě. Cikrt tvrdí, že mu jde o zachování nemocnice a provádí změny, které tomuto záměru napomáhají. „Umím si představit, že se to některým zaměstnancům nelíbí a že by jim vyhovoval méně náročný a méně důsledný majitel. Jenže to by přivedlo nemocnici, při stále zhoršujících se výhledech financování českého zdravotnictví, do záhuby," vysvětlil tiskový mluvčí.

Emil Pešta, který ukončil pracovní poměr s nemocnicí, nechápe, jak mohlo vedení zrušit sanitáře do odpoledních a nočních služeb. „Sestřička je na fyzicky náročnou práci sama a někdy zvednout pacienta s váhou třeba 150 kilogramů například při převlékání lůžka nebo mytí pacienta je opravdu nemožné. A to nemluvím o agresivním pacientovi," vylíčil Pešta. Stejné rozhořčení sdílejí i zdravotní sestřičky, které v nemocnici pracují, ale z jistého strachu nechtějí být jmenovány. „Velice často sama zvedám těžké pacienty při různých vyšetřeních, například při rentgenu na RTG stůl," podotkla jedna z nich.

Služby byly zrušeny pro nepotřebnost

Podle mluvčího Tomáše Cikrta během odpolední a noční služby byli sanitáři zcela nevytíženi a trávili ji na pokojích pro zaměstnance. Proto bylo s vrchními sestrami domluveno, že budou tyto služby zrušeny pro nepotřebnost. „Uvedená organizační změna neměla žádný dopad na péči o pacienty nebo na práci sester," objasnil. A zvedání těžkých pacientů, jak řekl Cikrt, je obecným problémem českého zdravotnictví a není to žádná specialita Českého Brodu. „V žádném případě by neměla těžké pacienty zvedat sama sestra a ředitelství nemocnice nemá od sester informace, že by k tomu docházelo," poznamenal mluvčí.

Zaměstnanci nemocnice dále kroutí hlavou, proč muselo dojít ke zrušení nemocniční prádelny a proč se vozí až do dalekého Vyškova. Tolik potřebného prádla, hlavně povlečení prý dostávají na oddělení žalostně málo a dokonce přišlo několikrát i plesnivé.

„Prádelnu zrušilo vedení předcházející společnosti PP Hospitals, a to prý z ekonomických důvodů. Služba praní prádla včetně jeho pronájmu nyní byla zajištěna soukromou firmou, ale k 30. červnu jí byla odeslána výpověď smlouvy," vysvětlil mluvčí Cikrt s tím, že v současné době vedení nemocnice zvažuje, jak variantu zajištění této služby dodavatelsky za cenově přijatelnějších podmínek, tak i případné praní ve vlastní prádelně.

Ještě v žalostnějším stavu je podle Emila Pešty veškeré vybavení na oddělení LDN. „Postele, stolky, křesla, matrace. Vše je zastaralé a zničené," prozradil Pešta. S tím souhlasí i mluvčí Tomáš Cikrt. „Vybavení LDN je skutečně zastaralé. Je to výsledek dlouhodobého podfinancování nemocnice, která byla převzata od Města Český Brod s mnohamiliónovými dluhy. Léta neinvestování jsou vidět na majetku nemocnice, včetně budov, doslova na každém kroku. Tento stav ovšem není zásluhou současného provozovatele. Naopak ten plánuje postupnou obnovu vybavení," myslí si mluvčí.

Budovy jsou v žalostném stavu

Vlastníkem nemovitosti je město Český Brod, a jak potvrdil Deníku místostarosta města Jakub Nekolný, tak je skutečně v žalostném stavu.

„Rozhodně s tím chceme něco dělat. Tady je ale otázka, jaké jsou možnosti města dát tak velké prostory dohromady. Peníze, které vybereme na nájemném, zase zpětně dáme do nemocnice, ale protože se tam opravdu dlouhou dobu neinvestovalo, tak musíme postupně," objasnil místostarosta s tím, že snaha města opravdu je.

Jiřina Holubová - Kolínský deník

14.07.09 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2019 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist