Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Výstraha před bouřkami a trvalými srážkami!

zatopená ŠemberaVýstraha upřesňuje další vývoj s ohledem na očekávané bouřky v sobotu a neděli a místy trvalé srážky v neděli a pondělí. Tlaková níže a s ní spojená zvlněná studená fronta budou postupovat ze západní do střední Evropy a během pondělí pak dále k východu. V sobotu odpoledne a večer očekáváme zejména v Čechách (a především na severu Čech) místy přeháňky a bouřky.

Intenzivnější bouřkovou činnost v celé ČR očekáváme i v neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí. Srážkové úhrny v bouřkách mohou dosáhnout až kolem 40 mm. Nárazy větru v bouřkách hlavně v neděli mohou dosáhnout 15 až 20 m/s (50 až 70 km/h).
V neděli odpoledne a večer, v noci na pondělí a v pondělí přes den očekáváme zejména v Čechách déšť, místy i trvalý. Předpokládáme srážkové úhrny v neděli 5 až 20 mm, v Čechách ojediněle kolem 40 mm. V pondělí dalších 5 až 30 mm, v horských oblastech na jihu a jihozápadě a na severu Čech místy až 50 mm.

Zejména v povodňových oblastech hrozí v důsledku podmáčeného terénu a zesílení větru akutní nebezpečí vyvracení stromů!!!

Během víkendu očekáváme výskyt bouřek. V důsledku spadlých srážek mohou hladiny, zejména menších toků, kolísat nebo stoupat. Půda v povodněmi zasažených oblastech je značně nasycená, vzestupy proto mohou být velmi rychlé. Při intenzívních bouřkách nelze vyloučit dosažení SPA. Vydatnější srážky, které jsou očekávány v neděli a během pondělí mohou vést k dalším vzestupům hladin, zejména v oblastech, které byly zasaženy
předchozí vlnou povodní.
Regionální rozložení srážek je ještě poměrně nejisté, aktuální vývoj situace bude průběžně upřeňován. Plošně rozsáhlé zvýšení hladin, jako bylo minulý týden je málo pravděpodobné.

Doporučujeme sledovat vývoj situace a jeho další prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ) a dle situace v postižených oblastech podnikat nezbytná opatření:

  • Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru ČR.
  • Vyvarovat se chůze, plavání nebo jízdy přes povodňovou vodu.
  • Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/Šopko, Kimlová

08.06.13 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist