Aktuality - Všechny aktuality

Transparentní účet - Sbírka na kostel sv. Havla

Naše město vyhlášením veřejné sbírky symbolicky podpoří obnovu kostela svatého Havla ve Štolmíři. Pokud chcete pomoci se záchranou a obnovou výjimečné barokní památky ze začátku 18. století, kde se nacházejí jedny z nejstarších varhan na našem území, je možné ode dneška přispět libovolnou částkou na zvláštní transparentní účet města, č. ú. 123-1955760277/0100.

Výtěžek bude použit na stavební práce, které je na kostele potřeba provést, a to od těch nejnutnějších. Těmi jsou statika a oprava krovu a střechy. Vlastník, kterým je Římskokatolická farnost Český Brod má po několika letech hotovou projektovou dokumentaci. Z havarijního programu ministerstva kultury se podařilo získat prostředky na obnovu střechy na přilehlé zvoničce. Na samotný kostel chce farnost žádat do programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. Sbírka by mohla například částečně pokrýt povinnou spoluúčast.

Stavbu barokního kostela sv. Havla, zřejmě podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky rozhodujícím způsobem financovali Lichtenštejnové. Poslední větší oprava proběhla v roce 1935, menší v roce 1956. Od té doby kostel chátral. V posledních letech je využíván k pravidelným bohoslužbám, příležitostným koncertům a dalším akcím, zejména za účasti o.p.s. M’am’aloca, která v sousedství kostela provozuje kulturně environmentální centrum a veřejnou pec. Kostel je také pravidelně otevírán. Už v roce 2016 se na téma využití kostela konalo ve Štolmíři veřejné setkání a uvažovalo se také o vytvoření zvláštního nadačního fondu. Sbírka, kterou nyní město iniciovalo, je o něco jednodušší cestou. Že může být snaha o záchranu obdobných památek úspěšná, ukazuje třeba obnova skupiny kostelů na Broumovsku.

Tomáš Klinecký

Informace o zpracování osobních údajů najdete zde: https://www.cesbrod.cz/media/pdf/GDPR/Inf_memorandum_transpucet.pdf
Copyright © Město Český Brod, 2005-2024 | Přístupnost | GDPR | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist