Kulturní Brod
Město Český Brod

Aktuality

Svatováclavské střelecké slavnosti ve střelbě historickou kuší

Jedenáctý ročník Střeleckých slavností ve střelbě pro historickou kuši se koná v sobotu 28. září 2019 od 11:00 hodin na parkánu českobrodských hradeb v Šafaříkove ulici. 

 

Soutěž je určena výhradně pro střelce z historických kuší a ručnic a to zcela v duchu střeleckých slavností pozdního patnáctého věku v Čechách, tedy době poděbradské a jagellonské.

Zahájení střeleckých slavnosti proběhne v 11.00 hod. a to slavnostní přísahou střelců. Hned po přísaze začíná samotné soutěžní klání ve střelbě.

Soutěž pro střelce z kuší je rozdělena do tří částí. V prvním kole střílí všichni přihlášení střelci a to dvanáct ran na vzdálenost dvaceti pěti metrů na terč o průměru 40 cm. Ve druhém kole střílí šestice nejlepších střelců z prvního kola a to každý čtyři rány na  trámek, kde je účelem zasáhnout vnitřní siluetu přesýpacích hodin na něm namalovaných. Do třetího finálového kola se dostávají tři nejlepší střelci z předchozího kola. Střílí se v sedě na malovaný terč, každý střelec po jedné ráně. Soutěž samotná je ještě doplněna o kategorii Přesná replika středoevropské gotické kuše, kdy tito střelci, kteří splňují tato přísná pravidla, střílí ve vylosovaném pořadí na siluetu ptáka.

Střelecké slavnosti jsou doplněny o zajímavý doprovodný program, tak jak tomu bylo i v minulosti. S bojovou ukázkou se přestaví městská hotovost, střelci z ručnic. Dále dobová hudba, představení loutkového divadla, různé řemeslné dílny či středověká kuchyně. Tradičně bude program zaměřen jak jinak na vývoj střelectví, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o vývoji jak střelných tak palných zbraní. Pro mladší návštěvníky bude přichystána možnost si vystřelit z malé kuše. V neposlední řadě se můžete občerstvit v krčmě U vola.

Návštěvník střeleckých slavnosti v Českém Brodě, může spatřit celou řadu různých středověkých kuší v akci a seznámí se s různými typy zařízení pro jejich napínání, jakož i s různými typy hrotů a šipek a dalším souvisejícím příslušenstvím. To vše jak na statické ukázce, tak samozřejmě i přímo v akci. Veškeré dění je komentováno  pritschenmeisterem, tedy středověkým spíkrem, který celé střelecké slavnosti uváděl a vtipně komentoval.

Navštivte na svatého Václava českobrodské hradby a podpořte naše brodské střelce. Ti poměří své střelecké umění se střelci z celé republiky, ale i ze zahraničí. Tímto jste srdečně zváni, neboť určitě stojí za to nasát atmosféru střeleckých slavností pozdního patnáctého věku v jedinečném prostoru za českobrodskými hradbami.

Za podpory města Český Brod pořádá Guardia Broda Bohemicalis a Bratrstvo střelcuóv miesta Český Brod

Broda hrrr a kuším zdar!

                                                                                                   Semrád Martin. G.B.B.

09.12.18 Aktuality
Copyright © Město Český Brod, 2005-2020 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist