Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Sirény

Víte, proč houká siréna? I v Českém Brodě najdeme na střeše několika objektů sirénu systému varování obyvatelstva. Do nedávna byla jedna také na budově radnice na Husově náměstí. Mnohdy se jistě ptáte, proč a kdy sirény houkají? Sirény jsou prostředkem k varování obyvatelstva při možném hrozícím nebezpečí. Každý občan by měl vědět, jaké druhy signálů existují, co který znamená a hlavně JAK se v případě ohrožení zachovat.

Pronikavý zvuk sirény vždy znamená nějaké nebezpečí. Může se jednat o povodeň, požár nebo také havárii s únikem nebezpečné látky.

V případě vzniku nebo hrozby takové mimořádné události je tedy důležité, aby občané byli varováni. Toto varování v ČR zajišťuje síť poplachových sirén (rotační, nebo elektronické sirény a také místní rozhlasy, které jsou dálkově ovládány z určených center - převážně z operačních středisek hasičského záchranného sboru kraje.

Každou první středu v měsíci se provádí zkouška technického stavu sirén a tak VŽDY přesně ve 12:00 se rozhoukají sirény a zní v nepřerušovaném tónu po dobu 140 sekund.

Jaké známe signály?

Zkouška sirén - je popsáno výše a je důležité připomenout, že zkouška není varovným signálem.

Všeobecná výstraha - to je varovný signál, který oznamuje hrozbu nebezpečí. Může zaznít kdykoliv v denní i noční dobu. Sirény zní kolísavým tónem po dobu 140 vteřin a může znít 3x po sobě. Pokud je siréna schopna „mluvit“, pak následuje sdělení, o jakou hrozbu se jedná.

Informace je také případně předávána místním rozhlasem, z vozu Městské policie, státní policie a také může být oznámena v televizi nebo v rozhlase.

Požární poplach - tento signál pouze svolává jednotky dobrovolných hasičů.

Jak reagovat, pokud zazní všeobecná výstraha?

Po zaslechnutí uvedeného kolísavého signálu musíte počítat s tím, že nastala mimořádná událost a je tedy nutno nic nepodcenit. Pokud by se vzhledem k meteorologické situaci předpokládalo, že siréna varuje před povodní, je nutno dodržet následující postup:

 1. Zachovejte klid, uvědomte si, o jaký signál se jedná, panika vše jen zhorší.
 2. Sledujte další hlášení a výzvy města, podívejte se na webové stránky, sledujte rozhlas nebo televizi, a pokud jsou vydány, uposlechněte výzev složek IZS.
 3. Vyhledejte vyvýšené místo, zabezpečte své vozidlo a parkujte na místě, kde není předpoklad zasažení povodní.
 4. Pokud voda stoupá zvolna, můžete se pokusit provádět zabezpečovací práce.
 5. Pro všechny případy si připravte evakuační zavazadlo.

Pokud siréna varuje před únikem nebezpečné látky?

 1. Řešením je ukrýt se v nejbližší budově, nejlépe do vyššího patra. Většina látek se šíří při zemi, proto nehledejte úkryt v podzemí.
 2. Riziko zasažení látkou snížíte, když utěsníte nebo přelepíte otvory kolem oken a dveří.

Nezapomeňte vypnout klimatizaci, pokud jí máte.

 1. Řiďte se přesně pokyny, které Vám budou předávány.
 2. Zbytečně netelefonujte, neblokujte možnost spojení důležitější komunikace.
 3. Varujte starší nebo zdravotně postižené ve svém okolí.
 4. Připravte se na možnost evakuace.
 5. Uposlechněte výzev složek Integrovaného záchranného systému/IZS/.

Tento materiál slouží k tomu, aby pouze informoval. Pokud se s ním seznámíte, můžeme společně zvládnout, ale i možná předejít mimořádným událostem, které mohou nastat.

Stále proto platí, že štěstí přeje připraveným.

 

Václav Hájek - bezpečnostní ředitel

22.06.17 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist