Český BrodOficiální stránky města

Aktuality - Z města

První hodina zdarma v centru města a další změny v parkování

Od nového roku došlo k několika změnám v oblasti parkování v centru města, na parkovištích P + R v okolí nádraží a také k drobné úpravě nařízení týkající se rezidenčního parkování na Škvárovně. Všechny úpravy začaly platit od 1. 1. 2020.

První změnou, kterou slibovaly některé koaliční subjekty, a která byla poměrně dlouho projednávána, je zavedení první hodiny parkování v centru města zdarma. Na obou náměstích dnes funguje systém placeného parkování kombinovaný s rezidentními kartami (obyvatelé a podnikatelé). V minulosti došlo k omezení volného rozdávání karet způsobujícího celodenní stání desítek aut. Jde o snahu podpořit naopak obrátkové parkování hlavně zákazníků prodejen a klientů dalších institucí a tím podnikatele v centru. Proto nyní dochází i ke změně ceníku a zavedení první hodiny zdarma. Délku stání do jedné hodiny bude řidič prokazovat parkovacím kotoučem s nastaveným časem příjezdu, zaplacení doby delší než jednu hodinu pak klasicky parkovacím lístkem. Parkovací kotouč je zatím například v prodeji v IC a v pokladně městského úřadu. Věříme, že to lidé nebudou zneužívat. Od druhé hodiny dále zůstává cena 20 Kč/hod. jako doposud. Protože si někteří pořizovali i několik rezidentních parkovacích karet, je zvýšena cena druhé a dalších karet na tutéž osobu na 5.000 Kč. Současně bude více dbáno na ochranné prvky.

Druhou změnou, která vstupuje v platnost, je zpoplatnění parkovišť P+R. Doposud bylo toto stání zdarma. Od 1. 1. 2020 je zpoplatněno parkování vozidel u nádraží částkou 10 Kč za využití služby do 12 hodin, do 24 hodin za 20 Kč a nad 24 hodin 100 Kč za den. Součástí tohoto kroku je i nejmenší parkoviště naproti KD SVĚT. Dříve bylo úplně zdarma a nyní na něm bude umístěn parkovací automat, který bude podléhat stejnému režimu. Od tohoto opatření si slibujeme racionálnější využívání současných 250 míst.

Třetí změnou, která byla vyvolána žádostmi podnikatelů a obyvatel z ulice Zborovská, je rozšíření platnosti nařízení týkající se lokality Škvárovny o tuto ulici. Zavedením systému vydávání parkovacích karet se lokalitě výrazně ulevilo, ale některé subjekty včetně významných českobrodských zaměstnavatelů nemohou parkovat například ani v ulici Za Pilou, kde je během dne řada volných parkovacích míst. Ti budou mít nově stejné podmínky včetně cen za parkovací karty, jako platí ve zbytku lokality. V této souvislosti byla přijata i pravidla vydávání souhlasu města s povolením tzv. vyhrazeného stání – ten se v zásadě neuděluje, výjimkou jsou vozíčkáři a státní instituce (policie, pošta, HZS).

Zdá se, že téma parkování není sezónní záležitost, protože aut stále přibývá. Objevují se další podněty od občanů na zavedení podobných systémů jako na Škvárovně například na sídlišti Jahodiště nebo v širším centru města (Masarykova a okolí). Každý takový krok je potřeba zvážit, neboť nepřináší jen výhody, ale nutně také některá omezení.

Tomáš Klinecký, místostarosta


09.01.20 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2020 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist