Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Prošli cestu, kudy chodíval tatíček Masaryk

Foto Pavel PávekJedna z historických cest, které spojovaly Český Brod a Kostelec nad Černými lesy, se jmenovala Kočárová.

Vedla Přistoupimí, pár kroků za kostelem začala kopírovat tok Jalového potoka, míjela dvě knížecí hájovny, zeď obory, provedla poutníka aleji dodnes zachovaných vzácných stromů, okolo dnešního domova seniorů na kraji Kostelce až na náměstí.
Časem ale prakticky zanikla a zachovaly se pouze některé úseky.
„Domov seniorů je dnes příspěvkovou organizací města, dříve vila patřila Diakonii Českobratrské církve evangelické. Ještě nevíme, jaká bude situace po ukončení restitucí církevního majetku. Co ale víme, je, že ve vile dvakrát pobýval prezident T. G. Masaryk, v letech 1913 a 1914 zde trávila jeho rodina prázdniny,“ vypráví místostarostka Kostelce Jana Havelková.
Nad vchodem do domova se zachovala Masarykův pobyt připomínající pamětní deska, za zmínku stojí, že na svém místě přečkala i doby vlády komunistů.
„Vybavují se mi ještě pamětníci, kteří tvrdili, že profesor Masaryk jezdil vlakem  a právě cestou, kterou se chystáme projít, šlapal pěšky až do Kostelce,“ připomíná starosta Českého Brodu Jakub Nekolný.
Stejně jako se budoucí prezident vracel z Kostelce, vyrazili v sobotu místostarostka Kostelce, starosta Českého Brodu a z MAS Pošembeří její ředitel Milan Oliva s Hanou Vrbovcovou  zjistit, v jakém stavu je stará cesta dnes.

Obě města Kostelec nad Černými lesy a Český Brod ve spolupráci s místními akčními skupinami Pošembeří a Podlipansko uvažují o jejím obnovení a snaží se co nejpřesněji stanovit původní trasu. Možnosti, kudy by nová cesta sloužící cyklistům i pěším mohla vést, jsou dvě. Pravděpodobnější ale je seznámit je s trasou používanou celými generacemi předků.
Projekt by nepřinesl jen další možnosti rozvoje turistiky v celé oblasti, mohl by být částečně pojat i jako naučná stezka. Informační tabule by seznamovaly se zaniklými hájovnami, přírodním arboretem, ukázaly by, kde stávala stará obora, kde byly rybníky nebo kde se u Kostelce dobývala měděná ruda.
„Zajímavý je i vyhlídkový bod u sv. Donáta, kde na místě starého dřevěného kříže vytvořil akademický malíř Zdenek Hůla krásnou a moderně pojatou pietu. Mnoho místních lidí ani netuší, že malíř je také autorem nového stolu v místním kostele Svatých andělů strážných,“ říká  Jana Havelková.
Pokud se obě města i jednotlivé MAS dohodnou, nemuseli by zájemci o procházku ještě nedávno málo známým okolím dlouho čekat.

Pavel Pávek - Kolínský deník

10.04.12 Z města

Komentáře:

 1. [1] xxx 41.118.broadband14.iol.cz

  Úžasné,že je cesta znovu objevena.Ovšem otázka je,neobjeví-li jí též opět motorkáři......

  10.04.12, 11:18:36
 2. [2] Daniel agsb-5d8700e1.pool.mediaWays.net

  really nice post!

  11.04.12, 10:16:58
 3. [3] J. Bulíř 70-170-143-94.cust.centrio.cz

  Může mi někdo potvrdi či vyvrátit, zda se jedná o cestu, která vede od přistoupimského kostela Sv. Václava tzv. ke křížku?

  11.04.12, 13:48:53
 4. [4] Nekolný Jakub, Bc. a.mx.cesbrod.cz

  Ano, mělo by se opravdu jednat o součást této trasy.

  11.04.12, 19:49:33
 5. [5] Miroslava Bočková 47.234.broadband.iol.cz

  Obec Přistoupim byla převážně židovskou obcí, byla zde synagoda, židovská škola, židovský hřbitov,židovská pekárna,židovské obchody.Propojení se židovským obyvatelstvem bylo velmi silné. Tak se také stalo, že moje prateta Anastázie Havlínová dostala v roce 1913 ve svých 14 letech do židovské pražské rodiny Picků. Tato rodina udržovala přátelské vztahy s rodinou profesora Masaryka. Tehdy dcera pana profesora Masaryka Olga se provdala za pana Vendelína Halíka z Kostelce n. Č.L.Rodina Masarykových na léto odjela právě do Kostelce do domu (vily)Diakonie a pan profesor za nimi dojížděl vlakem do ČB. Tuto zkratku přes Přistoupim mu právě naše Stázička poradila a popsala. Pan president tu skutečně podle naší tetičky chodil v létě 1913 a ještě 1914, kdy se Olga s Vendelínem Havlíkem rozvedla. Za celou válku rodina Picků (především paní) paní Masarykové pomáhala v nelehkém jejím postavení. Shodou okolností z vilky Diakonie se stal později Domov důchodců a naše Stázička v něm prožila svůj konec života i v něm zemřela.

  17.04.12, 15:21:10
 6. [6] Nekolný Jakub, Bc. a.mx.cesbrod.cz

  Děkuji moc za zveřejnění této historky, pokud Vám to nebude vadit, použijeme ji do popisu projektu a v případě úspěchu i do propagačních materiálů. Ale to by případně s Vámi osobně projednal koordinátor projektu.

  18.04.12, 15:19:30
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist