Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Před 140 se narodil "český Junkers"

Dne 27. ledna tomu bylo 140 let, co se v Bědovicích u Rychnova nad Kněžnou narodil jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších českých továrníků Karel Macháček. Jako první u nás začal sériově vyrábět kvalitní plynové spotřebiče. Dal jim značku složenou z počátečních slabik svého křestního jména a příjmení Karma.

Na začátku 20. století nebyl u nás žádný tuzemský výrobce plynových spotřebičů pro domácnosti. Tyto spotřebiče k nám dodávaly zahraniční firmy, především pak Siemens a Junkers. Prahou té doby však probíhala nebývalá stavební aktivita a rodila se moderní Velká Praha. V novodobých bytech byly zřizovány plynovody ne již ke svícení, nýbrž k vaření a pečení, k ohřevu vody a postupně též k vytápění. Tyto poměry správně vystihl a pochopil Karel Macháček, který věděl, že půlmilionová Praha nemůže být bez výrobny a opravny plynových spotřebičů a založil proto v r. 1910 ve Vysočanech továrnu, která tento nedostatek vyřešila. Ve své továrně, kterou v r. 1915 přenesl do Libně, začal Macháček vyrábět velmi kvalitní spotřebiče. Postupoval od vařidel a žehliček k plynovým sporákům, reflektorovým kamnům a k radiátorům plechovým a litinovým. Od stojatých válcových koupelnových ohřívačů vody přešel postupně k nástěnným plochým průtokovým ohřívačům. Vytvořil řadu dalších různých druhů plynových spotřebičů, jako pražiče kávy, opékače topinek, ožehovače chlupů a peří, rozžehovače koksu a uhlí pro kotle ústředního topení, plynové rožně, udírenské rošty, cukrářské pece, opékače oplatek a jiné.

Karel Macháček, po absolvování odborné průmyslové školy v Drážďanech, nabyl svých teoretických a hlavně praktických zkušeností ve výrobnách plynových spotřebičů v cizině, ponejvíce pak u berlínského Siemense a v Budapešti. Karel Macháček nekopíroval jen cizí vzory, sám byl totiž vynikajícím technikem a jeho spotřebiče měly vysokou technickou úroveň. Přihlásil a realizoval celou řadu patentů, kterými vylepšil řešení plynových hořáků, uzavíracích kohoutů ap. Pravděpodobně nejvýznamnější patentovou přihláškou byla přihláška z 31. 5. 1929 č. P 3889–29, která přinesla řešení automatického otevírání přívodu plynu do hořáku průtokového ohřívače po otevření výtokového vodního uzávěru. Jedná se o známý, dodnes používaný princip, využívající rozdílu tlaku vody vznikajícího před a za škrticím orgánem při průtoku vody a působícího pod a nad membránu automatického membránového ventilu. Průtokové ohřívače vody vybavené tímto zařízením se nazývaly automaty a způsobily, že dodnes se všem průtokovým ohřívačům vody lidově říká karma, i když je vyrobil jakýkoliv jiný výrobce. Karel Macháček se také osobně zúčastňoval sjezdů Plynárenského a vodárenského sdružení a všech výstav a veletrhů, které souvisely s plynárenstvím.

Když byla v r. 1927 zahájena výroba plynu v nové plynárně v Michli s velkou výrobní kapacitou, stál již v Českém Brodě nový moderní Macháčkův závod, aby vyhověl stále se zvyšující poptávce odběratelů plynu po nových spotřebičích, a to nejen v Praze, ale i v oblasti působnosti plynáren mimopražských. Sem byla přenesena výroba plynových vařičů, žehliček, sporáků a kamen. Aby se vymanil ze závislosti na cizích subdodavatelích slévárenských odlitků vybudoval po vzoru amerických automobilek vlastní moderní slévárnu s modelovnou, formovacími stroji, pískovým tryskačem a bubnem a také vlastní smaltovnu se dvěma muflovými pecemi. Továrna v Libni dále sloužila výhradně pro výrobu a opravy přístrojů na ohřev vody o výkonnosti od 2 do 30 l/min. Zde měl závod vlastní zkušebnu, chromovnu, niklovnu a lakovnu s moderním stříkacím zařízením. Macháčkovy závody v Libni a v Českém Brodě zaměstnávaly na začátku 40. let 140 kovodělníků a 22 úředníků. Pro své kvalitní zpracování a vysokou technickou úroveň si výrobky Karma zajistily velkou oblibu u odběratelů plynu, ke které pak v nemalé míře přispěl i kvalitní záruční i pozáruční servis a ochota a vystupování pracovníků firmy vůči zákazníkům. Továrna Karma vyrábí plynové spotřebiče i v současné době.

Text: Rudolf Novák - časopis U PLYNÁRNY U Plyn 01 2014.pdf

18.02.14 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist