Český BrodOficiální stránky města

Aktuality - Všechny aktuality

Pivovar Český Brod

C:\Users\silova\Desktop\Články\Pivovar\IMG_0510a.jpg„…představte si historický interiér s klenutými stropy, v nablýskaných kotlích bublá zlatavý pivní mok, slyšíte cinkání sklenic, obklopuje vás vůně výborného jídla a zábava je v plném proudu,“ tak nějak si představuje inženýr Jan Klinecký restaurační minipivovar. Pan Klinecký je zástupce a jednatel společnosti NOVETA – Pivovar Český Brod, s.r.o., která v roce 1994 koupila Českobrodský pivovar.

Pivovar se začal stavět v roce 1864 v době velkého rozkvětu českého pivovarnictví, aby nahradil starý obecní pivovar zřízený v polovině 17. století na dnešním Husově náměstí a navázal na dědictví malých pivovarů jednotlivých majitelů měšťanských domů s várečným právem. Za dobu své existence prošel střídavými obdobími slávy, rozkvětu, ale i úpadku. Jednou z posledních událostí, která se na objektu výrazně podepsala, bylo znárodnění. Na pivovar dolehlo v roce 1949, kdy centrálně řízené komunistické hospodářství postupně zlikvidovalo veškeré naděje na udržení provozu. Poslední várka proběhla 4. ledna 1968 a pivovar byl formálně uzavřen koncem téhož roku. V následujících letech se pro areál našlo rozmanité využití, počínaje výrobou krmiv pro zvířata, pěstování žampionů až po špinavé sklady nejrůznějšího materiálu. 

„Když jsme objekt v roce 1994 koupili, byla to ruina. Budovy byly ve velmi špatném stavu, stropy byly z velké většiny propadlé a krovy prohnilé, pivovarský dvůr byl do výše několika metrů zarostlý hustým křovím, z některých zdí dokonce prorůstaly vzrostlé stromy,“ vzpomíná pan Klinecký.

Od doby, kdy firma Noveta pivovar koupila, uplynulo již sedmnáct let. Myslím, že budete souhlasit s mým názorem, že pivovar začíná opět vypadat k světu. Areál je dnes čistý, některé vnitřní prostory jsou zrekonstruovány a většina objektů má novou střechu i fasádu. Stručně řečeno, je zde vidět velký kus práce a úsilí. „Ještě nás toho ale hodně čeká,“ říká pan Klinecký, „ je to běh na dlouhou trať. Jsme rádi, že máme za sebou ty dlouhé bezesné noci plné obav a nejistot. Starosti máme sice pořád, ale aspoň se můžeme těšit z toho, co jsme již opravili“. Opravené objekty firma pronajímá jako kancelářské prostory nebo prodejní sklady.

A co se děje v pivovaru dnes? Kdo se občas prochází kolem pivovarského rybníka, tak si zajisté všiml probíhající rekonstrukce na malém domečku, který vykukuje za zdí. „Je to bývalá secesní cejchovna sudů, kterou teď dáváme kompletně dohromady, včetně statického zajištění, obvodového nosného zdiva, výměny krovu a vnitřních instalací,“ vysvětluje pan Klinecký. Domeček bude mít již na podzim svou původní podobu. O jeho plánovaném využití se zatím stále jedná.

Dalšími stavebními pracemi, které jsou viditelné zpovzdálí, je oprava fasády varny. Město Český Brod přispělo na opravu této fasády dotací v částce 50.000,- Kč. Jednalo se o jednorázový příspěvek určený pro rozvoj památkové zóny. Práce na fasádě by měly být ukončeny na podzim tohoto roku.

Na závěr naše čtenáře bude určitě zajímat, jaké jsou další plány a zda se v pivovaru opět začne vařit pivo? „Věřím, že budeme během dvou let vařit,“ těší se pan Klinecký, „chtěli bychom navázat na vaření piva ve středověku formou malého pivovaru spojeného s restaurací a možná i založit novou tradici pořádání pivních slavností.“ Firma má i další plány, pan Klinecký nám prozradil, že by chtěl v areálu pivovaru vytvořit místo pro odpočinek nabízející lehké sportovní vyžití pro rodiny s dětmi, turisty i místní občany. „To vše se ale teprve ukáže, jde o finančně velmi náročnou investici hrazenou výhradně z vlastních prostředků. Nechceme se pouštět do bankovních úvěrů, s čímž máme špatnou zkušenost z druhé poloviny 90. let minulého století.“

Jak je vidět, máme se na co těšit. Přejme tedy panu Klineckému a celé firmě, aby se jim i nadále dařilo. 

Kristýna Šílová

Copyright © Město Český Brod, 2005-2021 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist