Aktuality - Všechny aktuality

Paní doktorka Košnářová ukončila svou praxi dětského lékaře

Včera ukončila svoji praxi praktického lékaře pro děti a dorost (a odchází do důchodu) paní doktorka Irena Košnářová. Proto nám nejprve dovolte, abychom jí i touto cestou z celého srdce poděkovali za mnoho let péče o děti Českého Brodu a širokého okolí a popřáli jí hodně zdraví, štěstí a energie do další etapy života.

Město nemá zákonné kompetence v oblasti zajištění zdravotní péče, nevybírá lékaře, neplatí ani nekontroluje kvalitu poskytovaných zdravotních služeb. To je úkolem zdravotních pojišťoven, krajského úřadu a dalších institucí. Město má pouze možnost vytvořit pro lékaře odpovídající materiální podmínky a aktivně napomoci jejich hledání. Situaci však komplikuje všeobecný nedostatek dětských praktických lékařů, který se projevuje i podobnou, nebo ještě horší, situací v okolních městech. O konkrétního lékaře se přetahuje vždy několik obcí s obdobným problémem. Přesto od okamžiku, kdy nám paní doktorka Košnářová  oznámila své rozhodnutí, intenzivně jednáme o doplnění kapacit lékařské péče pro děti a dorost u nás ve městě.

S ohledem na krátkost času od oznámení rozhodnutí do faktického ukončení praxe paní doktorky Košnářové nebylo možné nalézt nového lékaře a zvládnout technické a administrativní náležitosti otevření nové pediatrické ordinace. Nedošlo ani k dohodě mezi paní doktorkou a případným zájemcem o převzetí ordinace včetně kompletní pacientské základny a kartotéky, což by postup usnadnilo. Původní předpoklad, že dojde alespoň k předání zdravotní dokumentace do depozitu u pana doktora Milana Cabrnocha, nakonec nelze naplnit vzhledem k jeho náhlému onemocnění z minulého týdne a aktuální pracovní neschopnosti.

Nyní je situace následující:

  1. Praxe MUDr. Ireny Košnářové skončila včerejším dnem, tj. 31. 5. 2023.
  2. V Českém Brodě nadále působí paní doktorka Irena Drahoňovská a pan doktor Milan Cabrnoch (MEDIMA s.r.o.). Kapacita jejich ordinací je ale v současné době naplněna a nové pacienty nepřijímají, a to s výjimkou novorozenců v ordinaci pana doktora Cabrnocha.
  3. Činnost ordinace doktora Cabrnocha je nyní dočasně omezena z důvodu jeho pracovní neschopnosti. Podrobnosti naleznete na www.medimasro.cz.
  4. V případě, že se Vám nepodařilo registrovat Vaše dítě u jiného lékaře, máte právo obrátit se na svoji zdravotní pojišťovnu, aby Vám nalezla lékařku či lékaře s volnou kapacitou v zákonné dojezdové vzdálenosti 35 minut od místa bydliště.
  5. Zdravotní karty pacientů paní doktorky Košnářové by měly být předány na krajský úřad, odkud by si je měli vyžádat lékaři, ke kterým budou děti přihlášeny.
  6. Jsme v kontaktu s vedením středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, s odborem zdravotnictví krajského úřadu i s ředitelem Oblastní nemocnice v Kolíně, se kterými situaci intenzivně řešíme.
  7. Rozšíření činnosti o jedno pracoviště již potvrdila společnost MEDIMA s.r.o. pana doktora Cabrnocha. V rámci ordinace MUDr. Cabrnocha by měli přibližně od konce léta působit vždy dva lékaři - MEDIMA s.r.o. tedy bude v dohledné době nové pacienty přijímat.
  8. Jednáme s dalšími možnými zájemci o zřízení ordinace v Českém Brodě. K tomu účelu zrekonstruujeme prostor pro nového pediatra podle jeho konkrétních požadavků na umístění a dispozici. Během stavebních úprav by mělo dojít k vyřízení registrace krajským úřadem a uzavření smluv s pojišťovnami, což je postup, který standardně trvá 3 až 4 měsíce od podání žádosti. Rozhodnutí o nástupu lékaře zatím nepadlo, avšak v případě, že dojde k dohodě s městem (tedy že nový lékař nebo lékařka se rozhodne pro zřízení ordinace v Českém Brodě), ordinace by mohla být otevřena přibližně v říjnu tohoto roku.

Vážení občané, jsme si vědomi, že nastalá situace je pro řadu z Vás velice nepříjemná. Je především nešťastné, že musí být řešena minutu po dvanácté. Za vedení města deklarujeme, že napříště chceme být lépe připraveni. Chceme mít zrekonstruované ordinace, které můžeme nabízet včas a nikoli až v okamžiku, kdy problém eskaluje odchodem lékaře do důchodu nebo dokonce jeho úmrtím. Nedostatek kapacity vnímáme navíc také u praktiků pro dospělé a zejména u zubních lékařů. U dalších odborností je zřízení ordinace otázkou jednání s pojišťovnami. Je-li ve Vašem okolí mladý lékař nebo lékařka uvažující o budoucnosti, rádi jim nabídneme možnost dlouhodobé spolupráce. Chceme mít také zpracovanou strategii, jak nové doktorky a doktorky do města přilákat.

Tomáš Klinecký, starosta města

Markéta Havlíčková, místostarostka města

Milan Majer, místostarosta města

Jiří Paulů, tajemník městského úřadu

Copyright © Město Český Brod, 2005-2024 | Přístupnost | GDPR | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist