Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Nová brožura v IC

Informační centrum nabízí publikaci Zmizelé Českobrodsko, jejímž autorem je PhDr. Vladimír J. Mrvík, Ph.D. Brožura představuje místa a stavby, které určovaly a v mnohém dodnes určují tvář královského města Český Brod, jeho významné události i tradiční zástavbu okolního venkova, zkrátka vše, co utváří „genius loci“ zdejšího kraje.

Pro svou urbanistickou skladbu a výtvarnou kvalitu zdejších památek byl Český Brod 9. října 1990 prohlášen za Městskou památkovou zónu. Celá kniha nemá být uměle vytvářenou nostalgií nad časy dávno minulými, ale má za cíl prohloubení znalostí o historické podobě a dějinách staveb a zákoutí, kolem kterých chodíme v podstatě každodenně, často už tak dlouho, že je vlastně podvědomě přestaneme vnímat.

Publikace je rozdělena do dvou tematických celků. První je nazvaný Zmizelé město a pojednává právě o Českém Brodě a jeho pamětihodnostech. Druhá část, nazvaná Zmizelý venkov, mapuje dnes už většinou zaniklou lidovou architekturu Českobrodska, zformovanou převážně v průběhu 19. století. Základ obou částí tvoří reprodukce obrazového materiálu z bohatých sbírek zdejšího Podlipanského muzea, které často nebyly doposud publikovány, ačkoliv je rozhodně čím se chlubit!

Ukázka z brožury:ukázka 1

23.07.14 Z města

Komentáře:

 1. [1] NP mail.briard.cz

  A cena brožury?

  25.07.14, 09:25:05
 2. [2] Jaroslav Petrásek 55.182.broadband7.iol.cz

  Vřele doporučuji všem, koho zajímá historie svého místa bydliště, ať už jde o samotný Český Brod, či o některou z okolních obcí. Velmi přehledně a čtivě uspořádáno, knížku jsem přečetl během jednoho odpoledne :-). Úžasné jsou dobové fotografie, uvítal bych do budoucna jejich zdigitalizování, aby vyniklo spoustu detailů, které v této velikosti nejsou patrné. Pokud, pane Mrvíku, plánujete pokračování této knížky, určitě opět koupím! Díky. Ing. Jaroslav Petrásek ml.

  29.07.14, 10:16:58
 3. [3] Vladimír J. Mrvík ho249.net.msc-net.cz

  Děkuji moc za milá slova! Další pokračování zatím neplánuji (ani koncepčně na to není kniha připravena), nicméně tato publikace navazuje na předchozí o kostelích na Českobrodsku. Všechny fotografie z Podlipanského muzea máme zdigitalizované ve vysokém rozlišení a osobně jsem chtěl, aby měla kniha formát větší (B5 nebo A4), právě aby vynikly i drobné detaily, nicméně vydavatelem je Město Český Brod a to určovalo podmínky.

  29.07.14, 15:11:32
 4. [4] žalud ho104.net.msc-net.cz

  Dobrý večer,
  a jsou někde ke "zkouknutí" ty digitalizované fotky ? Díky za info.
  ps. Vámi vytvořená publikace nemá chybu -jeden kousek už prohlížejí naši přátelé v Mettmannu v Německu. františek žalud

  01.09.14, 20:06:41
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist