Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Mrazivé počasí poškodilo velké množství vodovodů

Ilustrační foto, zdroj www.ricansko.infoVelmi nízké teploty z první poloviny února s sebou přinesly značné problémy v podobě častějších poruch vodovodního potrubí. Vodohospodáři ze společnosti 1. SčV, a.s. zaznamenali oproti minulému měsíci nárůst jejich počtu o 110 procent. Vyjeli k pětašedesáti haváriím a evidovali třicet zamrzlých vodoměrů. Další komplikace může přinést očekávaná obleva.

Mrazivé počasí sice polevilo, ale poruchy potrubí můžeme čekat i nadále. „Havárie vodovodních řadů či domovních přípojek očekáváme i v nadcházejících dnech, a to především v souvislosti s hlášenou oblevou. Při té dochází k pohybu půdního podloží, což může způsobit další poruchy,“ poznamenala tisková mluvčí 1. SčV a. s. Kristina Blaszczyková s tím, že případné havárie mohou lidé nepřetržitě hlásit na zákaznické lince 840 111 322.

Únorové mrazy zatím způsobily poruchy především na vodovodních řadech. Mezi ty nejvýznamnější patří havárie vodovodního přivaděče vedoucího z úpravny vody Kosova Hora do vodárenského systému Sedlčansko. „Došlo zde k havárii ocelového potrubí v ulici Karla Hynka Máchy, které bylo uložené v hloubce pěti metrů. Naši pracovníci sice zvládli porouchaný úsek odstavit bez přerušení dodávek pitné vody, vzhledem ale k velké hloubce uloženého řadu a rozsahu jeho poškození byly nakonec zemní práce velmi rozsáhlé,“ vysvětlila situaci Kristina Blaszczyková.

Na Říčansku řešili vodohospodáři například havárii páteřního řadu v ulici Rýdlova. Bez pitné vody se zde ocitlo zhruba sedmnáct set obyvatel. Jakmile byly vytýčeny ostatní podzemní inženýrské sítě, zahájili okamžitě pracovníci 1. SčV zemní práce a samotnou opravu potrubí. Do večerních hodin havárii odstranili a místním občanům opět zprovoznili dodávky pitné vody. Komplikovanější byla situace na Příbramsku. Kvůli havárii vodovodního řadu v ulici Rovná se ocitli bez pitné vody obyvatelé bývalých vojenských bytovek v ulici Družstevní, Rovná a v obchodním centru Zdaboř. Vzhledem k rozsahu poškození a mrazivému nočnímu počasí se podařilo vodohospodářům havárii odstranit až v ranních hodinách následujícího dne.

Zatím poklidná situace panuje v Českém Brodě, kde společnost neeviduje žádné havárie většího rozsahu. Nejčastější výjezdy byly k zamrzlým vodoměrům, jejichž ochranu před nízkými teplotami obyvatelé stále podceňují.

---------------------------------------------------------------

1. SčV, a.s. je  provozovatelem vodovodů a kanalizací v majetku obcí a měst na Příbramsku, Praze-západ a Praze-východ. Společnost zásobuje pitnou vodou 108 tisíc obyvatel a spravuje 770 kilometrů vodovodní sítě a 528 kilometrů kanalizačních stok. K lepší a dostupnější informovanosti  zákazníků slouží zákaznické centrum v Příbrami a kontaktní místa v Sedlčanech, Mníšku pod Brdy, Říčanech, Českém Brodě a Jesenici a bezplatná  zákaznická  linka 800  454 545.

1. SčV, a.s.  je členem skupiny Veolia Voda, která  je největší světovou společností v oblasti vodohospodářství.

Vaše dotazy zodpoví: Kristina Blaszczyková - tisková mluvčí 1. SčV, a.s; tel.: 318 622 631, mob.: 602 479 451, asistentka@1scv.cz

Nepodceňujte zamrznutí vodoměru

Teploty klesající pod nulu mohou odběratelům vody způsobit nemalé komplikace. Rozsah závad může být od prasknutého víčka vodoměru, až po vytopený prostor, ve kterém je vodoměr zabudován. Prevence proti případným škodám je přitom snadná a spočívá v jednoduchých opatřeních.

„S příchodem chladných dnů a nocí je třeba myslet na zabezpečení vodoměru proti zamrznutí, a tím předejít výdajům s tím spojených. Výměnu nezabezpečeného vodoměru hradí totiž zákazník,“ upozornila Kristina Blaszczyková, tisková mluvčí vodohospodářské společnosti 1. SčV a.s., která provozuje vodovody a kanalizace v majetku obcí a měst na Příbramsku, Praze-západ a Praze-východ.

Škoda se nemusí týkat pouze prasklého vodoměru. Prasklý vodoměr může způsobit mnohem větší a nákladnější škody související s vytopením prostor bytu či rekreačního zařízení. Abychom podobným škodám zabránili, je zapotřebí udržovat teplotu v místnosti, kde je vodoměr, nad nulou. „Je třeba zkontrolovat, zda jsou zavřená okna, případně obalit potrubí nesavým izolačním materiálem. Pokud je vodoměr mimo objekt, např. ve vodoměrné šachtě, je třeba jej zabezpečit polystyrénovou deskou nebo pytlem s drceným polystyrénem,“ dodává  Blaszczyková.

Škody mohou způsobit i zamrzlé vodovodní přípojky, a to zejména v místě, kde potrubí vychází z objektu. Je poměrně běžné, že při stavbě objektu nebyla dodržena potřebná hloubka pro uložení vodovodní přípojky. V takových případech je pak zamrznutí vody velice pravděpodobné.

Průběžnou kontrolu vodovodních zařízení před zamrznutím vyžadují i rekreační zařízení a chalupy. V těchto objektech, které jejich majitelé obývají třeba jen jednou měsíčně, navíc hrozí, že problém se zamrzlou vodou odhalíte až s časovým odstupem. Škody se pak mohou vyšplhat do desetitisíců a majitelé chaty jsou často nemile překvapeni.

16.02.12 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist