Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Masopustní průvod rozzářil Český Brod barvami

Foto Martin ŠnajdrTradiční i modernější masky prošly Českým Brodem v masopustním průvodu.  Ten pořádala místní Základní a Praktická škola.

„Masopust je stará česká tradice, která se slaví v mnoha městech a tady v Brodě nic takového nebylo, tak slovo dalo slovo a připravili jsme ho u nás ve škole,“ řekl jeden z učitelů Jaroslav Kulich. Průvod vyrazil ze školy přímo na radnici. Proč? Masky totiž podle tradice musely získat povolení k masopustnímu veselí od starosty obce. Žádali ho o něj Pat a Mat.

Pak už zhruba sedmdesátihlavý průvod vyrazil ulicemi města. „V průvodu byly klasické masky, které k masopustu patří jako nevěsta s ženichem, kůň nebo Slaměný, ale třeba i ty moderní,“ popisoval Jaroslav Hruška, který se ukrýval právě pod maskou Pata.

Volbu masek dvojice kutilů po chvíli vysvětlil učitel Jaroslav Kulich. „Jarda dělá tady ve škole školníka a já, protože učím pracovní vyučování, se mu snažím pomáhat a leckdy děláme něco spolu, tak ty naše masky byly i takový symbol naší spolupráce,“ vyprávěl Kulich.

Barevný průvod budil ve městě pozornost. „Bylo to nádherné, úžasné masky a strašně to oživilo život ve městě. Skládám před všemi ve škole poklonu. Lidé, co chodili po městě, se zastavovali, koukali a myslím, že se jim to líbilo,“ řekl starosta Českého Brodu Jakub Nekolný.

Školáci v průvodu zpívali písničky nebo kolemjdoucím rozdávali koblihy, které ještě předtím se svými učiteli napekli. „Více takových akcí. Jsem rád, když se obnovují tradice a byl bych moc rád, kdyby se i tento masopustní průvod stal tady v Českém Brodě tradicí,“ rozpovídal se starosta Nekolný.

Masky se pak ještě zastavily v Mateřské škole Letadýlko nebo v Penzionu Anna.

Ve škole by rádi tuto akci za rok zase zopakovali. Už teď prý přemýšlí nad tím, jak průvod vylepšit. „Myslím, že to byla zdařilá akce. Možná, že z toho bude jednou tradice a už nejen naší školy, ale třeba všech škol v Českém Brodě,“ hodnotil Jaroslav Kulich. „Myslím, že lidem se to líbilo, zastavovali se, fotili,“ doplňoval ho Jaroslav Hruška.

Martin Šnajdr - Kolínský deník

07.03.12 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist