Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Kostelní báň vydala své dokumenty

Kostelní báň vydala své dokumentyJiž rok při návštěvě českobrodského náměstí vídáme průčelí kostela sv. Gotharda zahalené do lešení – většina obyvatel ví, že v tomto roce probíhá generální oprava a statické zajištění věže, korunních říms a západní fasády tohoto svatostánku. První fáze, tj. obnova vlastní věže, by měla být dokončena do 31. prosince letošního roku. Celou akci pořádá Římskokatolická farnost Český Brod, která je také z větší části i investorem. Rekonstrukci provádí firma Geosan.

Při této příležitosti byla také otevřena vrchní báň a z ní vyjmuty celkem čtyři měděné schránky s dokumenty z minulých oprav věže. V pondělí 10. října pak byly všechny schránky za přítomnosti zástupců farnosti, Městského úřadu, MKIC a Podlipanského muzea otevřeny Janem Přibylem z Tismic a cennější dokumenty Vl. J. Mrvíkem i ofoceny. Dovídáme se z nich, že dnešní věž z doby barokních úprav kostela (která nahradila dvě původní věže v průčelí) začala být stavěna 18. června 1765 a dokončena byla slavnostním ukotvením báně a kříže na vrchol 12. května 1771 (mezitím ovšem došly finance, takže věž zůstávala několik let nezastřešená) za zvuků trub a bubnů. Tehdy do ní také dělníci vložili první vzkaz budoucím generacím – ten se ovšem vlivem času zcela rozpadl a až roku 1880 nebyl na své původní místo vracen). V této době ještě vládla císařovna Marie Terezie. Podruhé byla báň na vrcholu věže otvírána při opravě právě 17. srpna 1880, potřetí snad v roce 1912 nebo 1913, ale z této doby v báni žádné dokumenty nebyly. Počtvrté se báň otevřela 7. srpna 1974 v době socialismu (čemuž odpovídá i styl vzkazu budoucím generacím), popáté v červenci 1991, pošesté 21. srpna 2000 a nyní, v roce 2011 už posedmé. Z intervalů oprav věže v poslední době (za uplynulých dvacet let už potřetí) je vidět, jak nešťastný byl nápad našich předků věž neoplechovat, obetonovat a vystavovat ji tak trvalému zatékání vody, která navíc v zimě zdivo soustavně trhala. Snad jsme v tomto směru nyní moudřejší a použité stavební postupy trvanlivější, a tak dá-li Bůh, většina z nás se příští generální opravy věže nedožije.

Fotografie cennějších dokumentů si můžete prohlédnout na webových stránkách zdejší katolické farnosti www.farnostbrod.cz v sekci fotogalerie. Většina z vás, čtenářů, by ale byla z obsahu měděných schránek spíše zklamána. Kromě cenných průvodních dopisů o průběhu oprav věže či kostela nebo dobových mincí (především z dob Rakouska-Uherska), obsahovaly schránky velké množství dobových novin či nudných statistických přehledů, které jsou sice vizuálně vděčné, ale z historického hlediska takřka bezcenné či zjistitelné běžně v archivech či knihovnách. Dobových fotografií, které by nás zajímaly o to více, bylo v báni pomálu (zvláště z 19. století bychom je uvítali). Všechny tyto dokumenty ale názorně ukazují, jak se Český Brod neustále ve svých všudypřítomných detailech proměňuje – sice pozvolna, ale z pohledu dvaceti, čtyřiceti či sto třiceti let přeci jen znatelně.

Vl. J. Mrvík

18.10.11 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist