Kulturní Brod
Město Český Brod

Kalendář

20. 10. 2019 od 19.00 hodin - Koncert Klasika Viva: Housle Václav Hudeček, cembalo Martin Hroch

Klasika Viva zve v neděli 20. 10. 2019 od 19.00 hodin do sokolovny na koncert Václava Hudečka a cembalo Martina Hrocha.

Koncert se koná za podpory Českého Brodu, Středočeského kraje a Státního fondu pro kulturu MK.

Houslový virtuos Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších podiích, s nejlepšími světovými orchestry, jakož i na světových festivalech. Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje svůj repertoár i o skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha). Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích , tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech.

Martin Hroch po absolvování Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži (klavír, cembalo) pokračoval na Janáčkově Akademii múzických umění v Brně. Své vzdělání si rozšířil v rámci řady mistrovských interpretačních kurzů pod vedením předních umělců a pedagogů A. Vlasákové (ČR), S. Speidel (Německo), B. Glemsera (Německo), A. Delage (Francie), E. M. Pollerus (Rakousko), M. Burgue (Francie), G. Morini (Itálie), B. van Oort (Nizozemí). V letech 2007, 2009, 2011 získal opakovaně stipendium Společnosti J. Brahmse v německém Baden-Badenu a byl tak pozván k prestižnímu studiu hudby v Brahmshausu. Zde se rovněž podílel na natáčení dokumentu o J. Brahmsovi pro japonskou televizi. Pro francouzský film ztvárnil roli královského cembalisty ve snímku „Muž, který se směje" a zahrál si tak po boku hereckých velikánů jako je G. Depardieu nebo E. Seigner. V roce 2008 se stal laureátem mezinárodní soutěže „International Forum – Musical Performance and Pedagogics”. Jako sólista i jako komorní hráč vystupuje s řadou orchestrů a komorních ansámblů, např. Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie B. Martinů Zlín, Collegium Musicum, a další.

Zabývá se autentickou interpretací barokní hudby na oba nástroje při sólových i komorních koncerech. Mimo četné umělecké aktivity působí i jako pedagog a je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem řady umělců.

V roce 2010 se stal zakladatelem a ředitelem Mezinárodních interpretačních kurzů Zábřeh, “Hudba ve městě J. E. Welzla”, kde po šest let vedl cembalovou třídu.  

Copyright © Město Český Brod, 2005-2020 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist