Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Kolik peněz letos města utratí?

Ilustrační fotografie. Kolínský deník; Autor: Petr ŠilarKolik si letos města budou moci dovolit investovat? Mají už schválené letošní rozpočty, nebo hospodaří v rozpočtových provizoriích? Ptali jsme se na radnicích v regionu.

Největší Kolín hospodaří v rozpočtovém provizoriu, v sestavení rozpočtu dělá problémy spousta neznámých, které, jak říká starosta Vít Rakušan, město nemůže ovlivnit. Například dotace na čističku. Po několika termínech, kdy to vypadalo, že už bude jasno, zda přijde, či nikoli, stále ještě jasno není. „Ale v rozpočtu budeme počítat, jako kdybychom ji obdrželi,“ říká starosta. To znamená, že Kolín bude v rozpočtu počítat s finanční spoluúčastí, a to jak na rekonstrukci čističky, tak na přivaděč Zibohlavy. Celkem by měl Kolín hospodařit s podobným rozpočtem jako vloni, čili cca 900 milionů korun.

Rozpočtové provizorium mají zatím také druhá dvě největší města regionu – Kostelec nad Černými lesy a Český Brod.
Kostelecké zastupitelstvo by mělo rozpočet schválit 1. února, a to ve výši zhruba 70 milionů na straně příjmů i výdajů. „Největší akcí bude další část kanalizace, což představuje více než 30 milionů korun,“ shrnul starosta Jan Svatoš.

Český Brod bude svůj letošní rozpočet schvalovat koncem ledna. Měl by obnášet zhruba 124 milionů na příjmech, na výdajích o 27 milionů více. „Máme rozjeté velké investiční akce, takto bez schodkového rozpočtu by se nikdy neudělaly. Získali jsme dotace od ROPu a ministerstva zemědělství,“ říká starosta Jakub Nekolný. Největšími plánovanými akcemi jsou podle jeho slov rekonstrukce prostranství před nádražím, kanalizace a vodovod ve Štolmíři a oprava Cukrovarské ulice.

V rozpočtovém provizoriu hospodaří i nejmenší město Kolínska – Zásmuky. Schválit rozpočet by měly koncem března.

Podle již schváleného rozpočtu pracují v Pečkách. Připravují žádosti o dotace a počítají tedy v rozpočtu se spoluúčastí na ně. Jde o další etapu zateplení mateřské školy (celkové náklady cca 6 milionů korun) a vodovodní přivaděč z nedaleké Radimi (celkové náklady zhruba 7,5 milionu). „Přibližně 20 procenty chceme ředit vodu z vlastního prameniště. Sníží se tím tvrdost vody a obsah dusičnanů,“ řekl starosta Milan Urban. Celkově bude pečecký rozpočet mírně schodkový, příjmy 48,8 milionu, výdaje 49,3 milionu.

Přebytkový a již také schválený rozpočet má naopak Týnec nad Labem: na straně příjmů 24,19 milionu, na straně výdajů 23,6 milionu. „Hlavně konečně rozjet kanalizaci,“ vypichuje nejdůležitější akci Týnce starosta Dušan Žmolil.

Kouřim má také již schválený rozpočet, a to vyrovnaný ve výši zhruba 35,2 milionu korun. „Největší akcí bude rekonstrukce komunikace Na Trubech,“ upřesnila starostka Zuzana Čiháková.

Jana Martinková - Kolínský deník

Návrh rozpočtu města Rozpocet na 2012 Mesto Cesky Brod.pdf

11.01.12 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist