Český BrodOficiální stránky města

Aktuality - Z města

Kdy bude nová školka v Kollárce?

Mateřská škola Kollárova známá také jako „MŠ Letadýlko“ byla postavena v roce 1976 převážně z velkoplošných dřevěných panelů na betonových základech. Její dnešní stav je špatný, protože budova překročila dobu životnosti. Jediné řešení spočívá ve stavbě úplně nové školky na stejném místě.

V roce 2018 jsme začali připravovat architektonickou soutěž na novou školku a sepsali podrobné zadání, co by v nové školce mělo být. Architektonická soutěž byla jednou z cest, jak vybrat projektanta jinak než podle nejnižší ceny a tedy ne vždy dobrého. Další je přímé zadání „z ruky“, což je vždy problematické. Soutěží bychom si také mohli vybrat konkrétní podobu školky a nikoli jen osobu, která ji teprve vyprojektuje. Zastupitelstvo uspořádání architektonické soutěže nakonec v dubnu 2018 neschválilo. Následně v lednu 2019 napodruhé odsouhlasilo, že na nové školce můžeme pracovat, ale po zrušení soutěže neurčilo konkrétní postup, jak vybrat projektanta. Souběžně ale dál běžely debaty o tom, zda je stav školky dostatečně urgentní a jestli je školka opravdu prioritou, popřípadě kam máme umístit děti během stavby. Dokonce zazněly i návrhy, že má být zrušena, přesunuta jinam a na jejím místě má vzniknout parkoviště. Nejnověji na situaci kolem stavu budovy upozornila petice rodičů, která se podepisovala od června do prosince 2019. Ta se opírá o závěry posudku ze září 2018, který hovoří o špatném stavu svislých i vodorovných konstrukcí i o bezpečnostních i zdravotních rizicích dalšího provozu stávající budovy.
Asi jsme si diskusemi o stavu školky a jeho řešení museli projít. Nejde o malý projekt, který lze zařídit v řádu týdnů. Na výběru projektanta (architekta) školky jsme se nakonec domluvili, a to i díky spolupráci se stavební komisí. Model kombinuje výhody architektonické soutěže a zakázky na cenu a již jsme si jej v menším rozsahu vyzkoušeli u radnice čp. 1. V létě 2019 byla připravena a na podzim radou města vyhlášena zakázka na projektovou dokumentaci, kde jsme oslovili 4 architektonické kanceláře, které mají za sebou projekt mateřské školky v jiné obci. Ty by měly do 16. 3. 2020 předložit nabídku obsahující ideový návrh nové školky, jehož hodnocení bude jedním z kritérií hodnocení celé zakázky. Poptáváme kompletní dokumentaci, abychom neztráceli drahocenný čas a mohli po zajištění financování začít stavět. Nová budova by měla mít projektovanou kapacitu 132 dětí (dnes 96, fakticky ale 112). Měla by zahrnovat 5 tříd pro 24 dětí a jednu pro 12 dětí, sborovnu, ředitelnu, společenskou místnost, výdejnu jídel a veškeré zázemí. Uchazeči mají volnou ruku navrhnout nejlepší uspořádání, ale musí dodržet všechny naše podmínky. Požadováno je třeba propojení vnitřního a venkovního prostoru (umístění šaten a hlavního vstupu s ohledem na propojení se zahradou), bezpečnost, přehlednost a vhodná orientace místností. Školka může mimo provozní dobu plnit i jiné funkce například pro kroužky. Bohužel se již nepodaří podat žádost o dotaci v tomto programovacím období, jak jsme plánovali, pokud by dopadla původní architektonická soutěž. Projekt by měl být zpracován letos, abychom v roce 2021 mohli požádat o dotaci a ideálně už v roce 2021 také stavět.


Tomáš Klinecký, místostarosta


05_1

09.02.20 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2020 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist