Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Každoroční úklid se regionu Pošembeří vyplácí

Do čtvrtého ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Pošembeří!, která probíhala od konce března do půlky dubna se zapojilo 27 subjektů a téměř 700 dobrovolníků, z toho jednu polovinu tvořily děti ve věku do 15 let.  Tradičně se pod křídly Region Pošembeří o.p.s. jarního úklidu účastnily obce, školy, školky, TJ, spolky a zájmové organizace.

Při vyhodnocení letošní ročníku akce s potěšením organizátoři zjistili, že zanedbaných neupravených míst a černých skládek v regionu ubývá. V oblastech, kde se uklízelo již v minulých ročnících poklesl výskyt směsného odpadu, skla i plastů.  Na černé skládky však můžeme ve volné krajině bohužel stále narazit. Potýkali se s nimi dobrovolníci například v katastrálním území obcí Mochov, Sluštice, Květnice, Bříství, Přehvozdí i Český Brod. Mezi nalezené „poklady“ patřily koberce, deky, oblečení, eternitová krytina i dětský kočárek. 

Dalším pozitivním prvkem akce bylo zapojení partnerů. Ti pomáhali s odvozem a likvidací sebraného odpadu i pneumatik, nebo poskytnutím odměn dobrovolníkům či zajištěním pomůcek. Velký dík patří Českému svazu ochránců přírody, firmám Asekol spol. s r.o., Auto centrum Úvaly s.r.o., Alufix Bohemia spol. s r.o., PRO-DOMA, spol. s r. o., Pneuservis – Autoservis Jirkalovi Český Brod a EKO-KOM a.s. i Technickým službám města Český Brod, obci Radim a Krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje.

Vyhlášení výsledků proběhlo na tradiční ekologické akci připravené pro rodiny s dětmi a příznivce sousedského setkání Den Země na Klepci a to v sobotu 19. dubna 2014. Celkové výsledky přinesly tato čísla: 29,6 tun směsného odpadu, 0,4 tuny plastů, 0,1 tuny skleněných odpadků a přes 200 kusů nasbíraných pneumatik, což se ukázalo jako největší problém.

Region Pošembeří o celkové rozloze přes 252 km2 se nachází ve Středočeském kraji na východní hranici Prahy, do našeho regionu spadá 37 obcí s celkovým počtem obyvatel téměř 36 tisíc. Územím Pošembeří protékají dvě místně významné říčky Šembera a Výmola, které se vlévají do Labe. Region Pošembeří se rozkládá od Šestajovic a Sibřiny na západě území, přes Úvaly, Český Brod až po Chrášťany na východě. Od Mochova na severu až po Kozojedy na jihu. Je tedy se o co starat. Velký úklid na jaře 2015 organizátoři plánují již nyní.

Petra Ištvániková

úklid Pošembeří 2014

23.04.14 Z města

Komentáře:

  1. [1] ana 41.118.broadband14.iol.cz

    Akce je přínosná,ale výsledky jsou velmi smutné.Protože ukazují,jací jsou lidé mezi náma.A že některým na prostředí nezáleží.

    23.04.14, 10:32:37
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist