Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Husiti v Českém Brodě

Vlaná hromada městs s husitskou historií a tradicíKoncem ledna se v Českém Brodě uskutečnila výroční valná hromada Společenství měst s husitskou historií a tradicí. Společenství bylo založeno v roce 1998 a sdružuje 17 českých a německých měst, která byla zasažena husitským hnutím. Vedle Českého Brodu jsou to na české straně například města Tábor, Domažlice, Slaný, Borovany či Tachov a na německé Konstanz, Neumarkt, Furth im Wald či Naumburg.

V pozdním středověku v době reformace mnoho těchto měst a jejich obyvatel stálo proti sobě. Buď byla oslovena reformními idejemi Jana Husa a husitským hnutím nebo se před tímto hnutím musela bránit. Naopak nyní vzájemně spolupracují při vědomí, že nás společné dějiny spojují. Společenství podporuje živé kontakty občanů obou národů, prohlubuje zájem o historii a podporuje kulturní iniciativy na místní úrovni. Za tuto činnost bylo oceněno Centrem Bavaria Bohemia vyznamenáním „Stavitelé mostů“.

V Českém Brodě došlo k dalšímu významnému milníku společenství a to uzavření memoranda o spolupráci s Církví československou husitskou. Předmětem spolupráce jsou mimo jiné dvě hlavní akce partnerů. Projekt společenství pod názvem „Husitská kulturní cesta“, která propojí jednotlivá husitská města a přiblíží život a dílo Jana Husa a husitskou historii. Církev uspořádá příští tři roky v rámci „Husovského triennia“ řadu akcí a projektů a nabízí ve spolupráci s členskými městy uspořádat komorní verzi oratoria „Mistr Jan Hus“ od Richarda Pachmana a účast na projektu „Studenti čtou Husa“. Oba dva partneři se také zavázali spolupracovat na putovní výstavě „Jan Hus 1415 a 600 roků poté“.

Na českobrodském jednání se mimo již zmíněné husitské kulturní cesty projednávaly přípravy dalších projektů k blížícímu se výročí 600 let od pořádání kostnického koncilu a upálení mistra Jana Husa. Zástupci města Kostnice (Konstanz) informovali o stavu příprav oslav koncilu. Pořadatelé hlavní akce společenství, pěší poutě po stopách Jana Husa se rozhodli již tradiční trasu z hradu Krakovce do bavorského Bärnau prodloužit až do Norinberku. Dále byla členská města informována o přípravě cyklojízdy z Tábora do Kostnice. Začalo se také pracovat na přípravách dětské hry na hledání pokladů, ukrytých v jednotlivých členských městech a dalších významných husitských památkách.

Na závěr jednání si Společenství měst s husitskou tradicí a historií zvolilo nové vedení a převzalo patronát nad rekonstrukcí bitvy u Lipan. V příštím roce oslavíme 580 let od konání bitvy a letošní rekonstrukce by měla být generálkou na slavnosti v roce 2014. Po skončení jednání se účastníci vydali na symbolickou pouť k Lipanům, kde se rozloučili a popřáli si šťastné shledání buď na akcích společenství nebo na příští valné hromadě. Ta se bude konat v Kostnici již v čase oslav výročí koncilu v létě 2014.  

Více na:

31.01.13 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist