Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Hradby hostily Svatováclavské střelecké slavnosti

Jak pokročila rekonstrukce městského opevnění, se mohli v sobotu přesvědčit všichni, kdo zavítali na již šestý ročník Svatováclavských střeleckých slavností. Slavnosti za podpory města uspořádala Guardia Broda Bohemicalis na parkánu opevnění, tedy tam, kde se podobná střelecká klání hojně konávala v 15. a 16. století. Na slavnosti se tradičně sjeli účastníci nejen z celé České republiky, ale třeba i z německého Bernau.

První etapa rekonstrukce cenných městských hradeb je hotová. Pracovalo se v úseku od bašty plus zhruba 20 metrů směrem k nákupní zóně, oprava je hotová až k brance. Zabezpečily se spáry mezi kameny, opevnění odborníci vyztužili kamenem z lokality, odkud pochází i ten, z něhož se hradby v 15. století stavěly.

Druhá etapa oprav je plánovaná na příští rok. Bude se pokračovat tam, kde nyní pracovníci přestali, tedy od branky po první dům v Šafaříkově ulici. Město s financemi na opravu na příští rok počítají v rozpočtu a hodlá opět žádat o podporu. Jedná se o každoroční dotaci určenou na program regenerace, takže lze předpokládat, že několik set tisíc korun město skutečně dostane. Záleží jen na něm, do jakých památek získané peníze nasměruje. V Českém Brodě se již usnesli na dvou etapách rekonstrukce hradeb.

Jak rekonstrukce městského opevnění pokročila, se mohli v sobotu přesvědčit všichni, kdo zavítali na již šestý ročník Svatováclavských střeleckých slavností. Slavnosti za podpory města Český Brod uspořádala Guardia Broda Bohemicalis na parkánu opevnění, tedy tam, kde se podobná střelecká klání hojně konávala v 15. a 16. století. Na slavnosti se tradičně sjeli účastníci nejen z celé České republiky, ale třeba i z německého Bernau.

Střílelo se z historických kuší, první stříleli všichni střelci 12 ran vestoje (případně v kleče) na vzdálenost 25 metrů, následovala střelba na trámek, kde je účelem zasáhnout siluetu přesýpacích hodin, a nakonec střelba po jedné ráně na malovaný terč. Stejným způsobem se střílelo i ve středověku.

Znalci všechny aktivity opatřili přítomnému obecenstvu výkladem a komentářem, seznámili ho s vývoji palných zbraní, nechyběla dobová hudba v podání souboru Peregrin či přednášky a ukázky na téma historická kuše.

V úvodu slavností nemohl chybět nástup střelců ani slavnostní přísaha v pokleku na levé koleno. „To je pravé," smála se malá holčička z řad diváků.

Součástí akce bylo také posvěcení střelecké korouhve Českobrodské gardy. „Bože, náš nebeský otče, tato korouhev jako symbol společenství Českobrodské gardy je pro ty, kdo toto společenství vytvářejí, trvalá připomínka společných úkolů. Provázej je svým požehnáním, ať si ochotně navzájem pomáhají a jednají vždy tak, jak se tobě líbí. O to prosíme skrze Krista, našeho pána. Amen," zněla slova faráře.

Všichni povstali, společně zazpívali a učinili i slavnostní přípitek střelcům zajídaný kouskem chleba. A následovala slavnostní salva.

Kolínský deník

30.09.14 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist