Zdravý Brod
Město Český Brod

Aktuality

Hospic Nablízku otevřel v nových prostorech

Slavnostní přestřižení pásky a otevření nových prostor na Husově náměstí v centru Lysé nad Labem, do kterých se přestěhoval Domácí Hospic Nablízku, proběhlo na konci května. Přijeli zástupci některých měst, které finančně podporují činnost hospice, mezi nimi i starosta Českého Brodu Bc. Jakub Nekolný a další zastupitelé z Nymburka, Poděbrad a Lysé nad Labem.

Ředitelka hospice Bohumila Urbanová uvítala přítomné v zrekonstruovaných prostorách bývalé pizzerie, jimž vdechla duši výtvarnice Barbora Veselá. Ta je mj. spoluautorkou pomníku Jana Palacha na Václavském náměstí v Praze. „Výtvarnice sama vymalovala prostory, navrhla interiér a nábytek, bez nároku na finanční odměnu. I klienti se tu cítí dobře, a za to jí moc děkujeme,“ uvedla ředitelka. Zahajování proběhlo ve vstupní hale, která slouží jako sociální poradna, a kde se tým hospice schází k poradám, a také je tu koutek, kde si mohou zájemci půjčit knihy s hospicovou a paliativní tematikou. Poté ředitelka provedla přítomné administrativní místností a zavedla je do nové půjčovny zdravotnických pomůcek.

Zajímavou podívanou nabízí ve vstupní hale Kniha živých, kde u rozsvícené svíčky jsou zapsaná jména všech, které pracovnice hospice doprovodily na konci života. V tento moment jich je více než osmdesát a postupně přibývají další.
V současné době má Domácí hospic Nablízku v péči tři klienty a jednoho doprovodila vrchní sestra hospice uplynulou noc. „Jsme k dispozici sedm dní v týdnu, 24 hodin denně, a i teď se může stát, že bude muset někdo z týmu odjet do služby,“ vysvětluje vrchní sestra Markéta Vaněčková, která tuto noc měla dva několikahodinové výjezdy - a dodává, že kolegyně právě v tuto chvíli v jedné rodině je.

„Nechceme, aby finance byly překážkou naší péče,“ vysvětlila ředitelka hospice přítomným s tím, že pokud je rodina v nouzi, snaží se vycházet jí vstříc. „Naším cílem je doprovázet rodiny, aby mohly zůstat se svým blízkými - nemocnými doma až do poslední chvíle, a ten se snažíme plnit,“ říká ředitelka s tím, že za dobu působení odmítli z kapacitních důvodů jediného klienta, ale zajistili mu srovnatelnou službu v jiném zařízení. Vrchní sestra dodává, že příspěvek, který rodiny hradí, pokryje jen asi 12% skutečných nákladů na péči. I proto je hospic závislý na darech. Mnohé pocházejí od jednotlivců nebo firem, ale také od měst a obcí (z těch větších např. Lysé nad Labem, Nymburka, Českého Brodu, Milovic, Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, Poděbrad a Čelákovic). Zatímco loni byly náklady na služby 1 800 000 Kč, letos to, díky stoupající poptávce po službách a rozšiřujícímu se týmu hospice se náklady blíží ke třem milionům. Přestože se hospici od tohoto roku podařilo dostat do sítě poskytovatelů sociální péče, velká část služeb zatím nemá pokrytí, protože není hrazena z prostředků zdravotních pojišťoven. I proto ředitelka děkovala přítomným zástupcům měst za jejich finanční podporu, která je pro hospic důležitá.

Setkání proběhlo v příjemné atmosféře a přítomní neskrývali dojetí, když slyšeli příběhy některých klientů. Vedle starších lidí, kteří díky péči hospice mohli dožít doma, totiž služeb využívají i lidé v produktivním věku, rodiče malých dětí, ale hospic doprovodil také dva mladé lidi ve věku 15 a 20 let. „S mnoha pozůstalými rodinami jsme stále v kontaktu,“ uzavřela ředitelka hospice.

Odpoledne následoval „Den otevřených dveří“, kam krátce po poledni zavítal také starosta města Lysá Karel Otava a během odpoledne přicházeli zájemci o služby hospice i pozůstalí a lidé, kteří se chtěli dozvědět o činnosti hospice víc.

Kateřina Šťastná

30.05.19 Aktuality
Copyright © Město Český Brod, 2005-2019 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist