Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Dobrovolníci začali proměnu školní zahrady

mš kollárovaZahrada českobrodské mateřské školy v Kollárově ulici je od letošního října vyhrazena hlavně dospělým. Začala zde rekonstrukce podporovaná nadačním programem Zahrada hrou. Do úvodních prací na proměně školní zahrady se zapojili také rodiče, místní skauti a firemní dobrovolníci. Samotná stavba tak rozvíjí potenciál komunitní zahrady, který by prostor u školky měl naplňovat i v budoucnu.

Po několikaměsíční přípravě projektu, do níž se vedle odborníků zapojili také učitelky i děti a jejich rodiče, začaly s podzimem první terénní práce. Při odstraňování starých prvků

z prostoru zahrady se uplatnili rovněž dobrovolníci. Ti se našli nejen v řadách obyvatel Českého Brodu – rodičů dětí nebo místních skautů. Přispěli rovněž zástupci nadace a zaměstnanci společnosti KKCG, která dlouhodobě podporuje Nadaci Proměny a tedy i tento projekt.

„Zapojování lidí do proměn prostor, jež společně využívají, iniciujeme v každém našem projektu. Prohlubuje se tak jejich vztah k místu, oživují se díky tomu i principy komunitní spolupráce,“vysvětluje Jolana Říhová z Nadace Proměny a doplňuje: „V Českém Brodě se nám podařilo zapojit také firemní dobrovolníky ze skupiny KKCG, která podporuje nadaci od samého začátku. Její zaměstnanci se tu osobně setkají s lidmi, kterým je naše pomoc určena, a sami se tak stávají součástí příběhu proměny této zahrady.“ Ředitelka nadace Jitka Přerovská doplňuje: „Spolupráci s firemními dobrovolníky chceme rozvíjet také v dalších projektech, které s Nadací Proměny podporujeme. Právě osobní účast v projektu dává lidem smysl a chuť pomoci.“  

Dobrovolníci z KKCG pracovali na zahradě u MŠ Kollárova během dvou dnů. Všichni si pochvalovali vytržení z každodenního stereotypu a pohyb na čerstvém vzduchu. Za všechny to komentuje David Vilkner, Risk manager KKCG: „Je to příjemná změna: dělat něco pro děti a zároveň se u toho hýbat. Určitě bych jel znova a doporučil to i ostatním. Je to relax, zahřejeme se i v té zimě, a hlavně nás může hřát, že jsme tady udělali něco pro ostatní.“

Většinu plánovaných prací v úvodu stavby se podařilo zvládnout během několika dnů, právě i díky vysokému pracovnímu nasazení dobrovolníků. Společně se jim podařilo zbourat nestabilní cihlovou zeď a odstranit stará pískoviště. Práce dobrovolníků tak byla užitečná hned dvakrát: kromě dobrého pocitu, který jim přinesla, ponížila náklady spojené s realizací stavby.

Děti z MŠ Kollárova vše sledovaly z bezpečné vzdálenosti a bylo na nich znát, že už se těší na novou a v dobrém slova smyslu divočejší zahradu, kterou si částečně samy navrhovaly a příští rok rovněž pomohou vybudovat.

Založení nové „zahrady hrou“ u MŠ Kollárova v Českém Brodě se připravuje od konce loňského roku. Projekt školky zvítězil ve vůbec první grantové výzvě programu Zahrada hrou, který nadace otevřela v loňském roce. Návrh celkové proměny půlhektarového prostoru i řešení jednotlivých prvků se utvářely postupně, na základě společných diskusí učitelů, rodičů, dětí a přizvaných odborníků. Autory návrhu proměny školní zahrady jsou architekti Michal Fišer a Štěpán Špoula, herní prvky v přírodním stylu pocházejí z dílny výtvarníka Lukáše Gavlovského.

Díky podpoře Nadace Proměny vznikne v Českém Brodě přírodě blízká školní zahrada. Její dokončení se předpokládá na podzim příštího roku.

Další podrobnosti k projektu na www.nadace-promeny.cz nebo na vyžádání.

Petra Hrubošová

Nadace Proměny / Vinohradská 1511/230 / 100 00 Praha 10 / www.nadace-promeny.cz

kontakty / 277 006 276 / 775 654 314 / hrubosova@nadace-promeny.cz

přílohy: fotografie ze zapojení firemních dobrovolníků v Českém Brodě (archiv nadace)

24.10.12 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist