Kulturní Brod
Město Český Brod

Aktuality

Den Země na Klepci po jedenácté

Tisková zpráva Jana Psoty ze dne 15.4.2017 o tom, jaké to bylo letos na Klepci. 

Předvelikonoční oslavu matky Země i příchodu jara jsme letos na Klepci zahájili pro změnu uprostřed malebné mýtiny lomových jezírek v lese Borku, kam nás dovedl průvod v čele se skauty a vlajkonoši Skautského střediska Úvaly, zástupci obcí (starostové a zastupitelé), doprovázeni sestavou mažoretek z MDDM Úvaly a dlouhým vojem tvořeným návštěvníky.

            U jezírek se po úvodním přivítání jménem organizátorů připomenulo 40. výročí vyhlášení Přírodní památky Klepec. Následovala prezentace obecních zástav (vlajek) a vysvětlení symbolů reprezentujících obce Přišimasy, Tismice, Hradešín, Úvaly, Rostoklaty, Břežany II, Doubravčice, Český Brod, Tuklaty a poprvé Dobročovice. Tu vystřídala tradičně vystoupení dětí z mateřinek. Nejprve MŠ Tismice s vystoupením Vítáme jaro a hned na to z MŠ Přišimasy s vystoupením Kuřátka, které se s říkadly a tanečky pod vedením svých učitelek příjemně zhostily připomenutí nadcházejících Velikonočních svátků. Vyvrcholení a sladkou tečkou hlavního programu zajistily mažoretky z Městského domu dětí a mládeže Úvaly pod vedením Michaely Zahrádkové.

            Průvod odvedl návštěvníky zpět do stanového městečka plného domácích produktů, pochutin, tématicky laděných dílniček i upomínkových předmětů jednotlivých spolků a obcí, které tak jako vždy cílily svou nabídkou na každou generaci. Zúčastnily se nově například spolky PRO II (Břežany II) a Spolek sousedů (Škvorec). V městečku jsme společně s koordinátorkou akce Veronikou Kuchařovou a starostkou obce Přišimasy Bc. Šárkou Rumanovou představili veřejnosti nové informační panely o historii jednotlivých částí obce – Přišimas, Horek a Skřivan, které budou osazeny v obci po dokončení stavebních prací a s nástupem nové turistické sezóny.

            Dalším novějším milníkem bylo klání Klepec bez hranic o putovní pohár. Druhého ročníku se zúčastnilo celkem 6 soutěžících z Přišimas, Břežan II, Doubravčic, Škvorce, Sluštic a Tismic. Příhodně byla zvolena disciplína pletení pomlázek na čas, kterou zvládly nejrychleji Přišimasy a vítězstvím tak obhájily loňské prvenství, což znamená, že pohár zůstane i druhý rok v domácí obci. Pokusíte se příští rok poměřit svou dovednost a zdatnost s Přišimasy i Vy?

            Slunné, místy proměnlivé odpoledne ve stanovém městečku doprovázela dětmi oblíbená ukázka dravců Romana Tocháčka, nebo projížďky na ponících ze stájí Štolmíř a Třebohostice. Děti si našly i jednu neplánovanou atrakci, a to házení senem. Zakončení akce patřilo hudebnímu vystoupení country kapely Kam Na Band, která zpříjemňovala vydařené sobotní odpoledne.

Taková byla 3. dubnová sobota – tak probíhal letošní ročník Dne Země na Klepci, v pořadí jedenáctý. Městečko se pozvolna rozrůstá a tradice žije dál díky spolupracovníkům z řad okolních obcí, spolků, mateřinek, organizací, ale i díky Vám, milým návštěvníkům, kteří Den Země přicházíte podpořit z blízka i daleka s rodinami a dětmi. Podle posledního sčítání volných vstupenek navštívilo akci přibližně 700 lidí + osazení stánkařů, což je báječné číslo. A to je potom radost dělat kulturu.

Jan Psota, koordinátor akce, foto – Zdeňka Šimůnková


17.04.17 Aktuality
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist