Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z kulturního Brodu

Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku - knižní novinka na prodej v IC

Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku je nový titul PhDr. Vladimíra Jakuba Mrvíka, Ph.D., kterou nově nabízíme v našem infocentru k prodeji za 50 Kč
Publikace představuje drobné příběhy skutečných případů čarodějů, čarodějnic a různých loupeživých band nejen v Českém Brodě, ale i širším okolí (Přebozy, Kostelec n. Č. l., Poříčany, Doubravčice, Úvaly aj.) v 16. – 18. století, které autor vybádal během několika let v různých českých archivech. Většina z nich tak je představena čtenářům úplně poprvé. Brožura se také v úvodu věnuje osvětlení skutečných čarodějnických procesů, zpracovaných v expresivním filmovém zpracování „Kladivo na čarodějnice“.

V českých zemích v době pozdního středověku k hromadnému pronásledování čarodějnic nedocházelo. Ne však v důsledku absence podobné víry v existenci magie a kouzel. Pro Čechy je jím patrně až případ obvinění tří žen z kouzel v Třeboni k roku 1517. Motivem škodlivého kouzelnictví byla v tomto případě pomsta spojená se snahou očarovat osoby za pomoci kostí vložených pod práh, včetně doprovodu tohoto aktu zaříkáním. Z Českého Brodu se např. dozvídáme o sporu zdejší dobře situované měšťanky Alžběty Krejčíkové z 13. ledna 1739 s její děvečkou Kateřinou Badoučkovou. Kateřina obviňovala Alžbětu, že jí jako děvečku měla dvakrát nutit jít ještě s další děvečkou do kostnice na hřbitov u českobrodského kostela Nejsvětější Trojice pro „hlavu umrlčí“ a tu vypláchnout vodou. Tuto vodu měla děvečka přinést Alžbětě, která ji následně používala ke kropení.

Brožura je tištěná na kvalitním křídovém papíře, text je doplněn řadou soudobých ilustrací s tématem loupežníků, katů, poprav a popravišť.

Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist