Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

Andělské zvonění v Českém Brodě

Přes tisíc příchozích si v sobotu našlo cestu do budovy českobrodského gymnázia, kde se tentokrát nevyučovalo, ale nakupovalo, tvořilo, povídalo… Konalo se tu totiž tradiční otevírání Vánoc – Andělské zvonění.

Skutečně pestrý sortiment jarmarku spolu se spoustou dílniček zaplnil tři poschodí rozlehlé budovy, učebny i chodby tak, že nezřídka nebylo jednoduché projít.

„Chtěli jsme prezentovat dovednosti dílen, ateliérů, ale i kamarádů. Klademe důraz na to, aby zde byly osobité věci, které lidi sami vyrábí, zkrátka autorské výrobky - ateliérová, butiková a umělecká tvorba," popsala předsedkyně pořádajícího sdružení Magráta Lucie Ulíková. Z větší části se tak sjeli výrobci z okolí, kteří přivezli to nejlepší ze své tvorby. Příchozí si tak mohli pro své blízké spoustu netradičních originálních dárků nejen přímo koupit, ale také je sami vyrobit, a to včetně dětí, z jejichž šikovných rukou pod vedením zkušených odborníků vznikaly opravdu krásné věci.

„Vybrala jsem tu spoustu krásných dárků a také velikánské penzum inspirace," pochválila návštěvnice Kateřina Křížová, která na Andělském zvonění byla podle svých slov poprvé, ale připojí se prý k řadě těch, kteří se na akci každoročně vracejí.

Akce vznikla vlastně už před deseti lety, předcházelo jí Českobrodské drátohraní pořádané od roku 2004, pak se aktivity přesunuly do období adventu.

Letos bylo sobotní počasí sychravé, člověk zapínal kabát co nejvíc ke krku, ale po sněhu zatím ani památky. „Vzpomínám si na jeden ročník Andělského zvonění, kdy bylo tak bílo, že nebylo vidět z oken. Takže na sedmou ráno se sem prodejci velmi těžko dostávali. To byly perné chvilky, prodávající najížděli ve chvíli, kdy už návštěvníci stáli v chumelenici před budovou," zavzpomínala Lucie Ulíková.

„Jsme moc vděční a děkujeme gymnáziu, že nás pouští do svých prostor," připomněla.

Na akci se vybíralo vstupné, které podle Lucie Ulíkové pokrývá organizaci – materiál do dílniček, propagaci, nájem budovy. Pokud něco zbude, jde to do činnosti sdružení, ale nejčastěji je to takříkajíc nula od nuly. Finančně. Pro návštěvníky, ale i organizátory akce ovšem přináší spoustu drobných radostí. Není to právě to, z čeho se skládá mozaika šťastného života?

O Magrátě:
Sdružení Magráta vzniklo v roce 2004, zaměřovalo se vždy na výtvarné dílny, práci s dětmi, pobyty. Časem přibyly kulturní akce typu mikulášské nadílky, sdružení společně se sdružením Leccos založilo tradici průvodu světýlek k rozsvěcení vánočního stromu. Pánové z Magráty zase založili závod POŠUK – Pošemberský ultra cross, jehož proběhly už tři ročníky. „Děláme třeba také tzv. dílny přes čtyři generace – propojení školních dětí a babiček v penzionu Anna. Bývají to velmi dojené chvíle, kde se sejde na 60 lidí, kteří jsou od sebe opravdu velmi věkově vzdálení," popsala Lucie Ulíková.

Fotogalerie

Jana Martinková - Kolínský deník

24.11.14 Z města
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist