Český BrodOficiální stránky města

Královský Brod 2018

Aktuality - Z města

72 hodin proti lhostejnosti - víkend 12. - 14. října

72Může jít třeba o uspořádání hudebního vystoupení v domově pro seniory, o zorganizování sportovního klání pro děti z dětského domova, o úklid parku. Nebo o vyčištění potoka, o obnovu studánky, o opravu dětského hřiště, o nový nátěr zdi počmárané sprejery... Když se rozhlédnete po svém okolí, jistě vás samotné napadne, co se tu dá změnit k lepšímu. Chtělo by to vlastně jen pár lidí, kteří nejsou lhostejní. A trochu toho času. Řekněme tak tři dny. Neboli 72 hodin.

Zmíněných dvaasedmdesát hodin uplyne od 12. do 14. října. Během této doby proběhne v naší republice řada dobrovolnických akcí. Kdykoliv ve výše uvedeném termínu – a zároveň jakkoliv dlouho v takto daném časovém rozmezí – se obětaví lidé v Čechách, na Moravě i ve Slezsku pustí do činností, jimiž pomohou druhým, přírodě, zkrátka okolí.

A nebudou v tom sami. Tou dobou totiž přiloží ruku k svému vyhlédnutému dílu i jejich neznámí kolegové v partách nadšenců na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, ve Slovinsku či v Bosně a Hercegovině. Zmíněný projekt probíhá v některých evropských zemích už více než deset let a za tu dobu se do něj zapojilo přes 200 000 dobrovolníků. U nás zvedla pomyslnou pořadatelskou rukavici Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) a povědomí o projektu šíří pod názvem „72 hodin – Ruku na to!“

„Smyslem projektu je zapojit během dvaasedmdesáti hodin co nejvíce dobrovolníků a ukázat jim, že stačí málo, aby dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopni změnit věci, které se jim nelíbí,“ vysvětluje místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka, hlavní koordinátor. Pokud vás myšlenka 72 hodin zaujala, vše potřebné snadno zjistíte na webu www.72hodin.cz.

Pro případ, že by snad nadšencům nechyběl elán, ale netušili by, do čeho konkrétně se pustit, inspiraci jim nabídne databáze na webu příbuzného projektu ČRDM „Nelíbí se mi to“ (www.nelibisemito.cz). Oč se jedná?

Komu není lhostejné, jak jeho okolí vypadá, má nyní k dispozici nový nástroj, jehož pomocí může na zanedbaný kout naší republiky alespoň upozornit. Prostřednictvím Facebooku pak může databázi míst nevábného vzhledu sdílet poměrně široká komunita; může o ní vést diskusi, hodnotit jednotlivé její položky a snažit se o dílčí nápravu.

„K dispozici je již také aplikace pro mobilní telefony,“ doplňuje Ondřej Šejtka. „Majitelé telefonů s operačním systémem Android mohou jednoduše vyfotit například posprejovanou zeď a její obrázek pomocí mobilního telefonu ihned umístit do interaktivní mapy,“ vysvětlil, jak může přidání nového záznamu také fungovat.

Text na internetových stránkách projektu „Nelíbí se mi to“ je vcelku výmluvný: Máš plné zuby rozmlácených a zanedbaných míst, špíny a neochotných lidí? Nemůžeš se na to již více dívat? Ukaž, co se ti nelíbí, a označ to na mapě. Ať to všichni vidí! Na webu také probíhá hlasování o nejodpudivější kout v ČR: každý uživatel může přidat svůj záporný hlas – a tímto „lajkováním naruby“ ukázat ostatním, že ani jemu se dané místo vůbec nelíbí.

Na monitorech svých PC si mohou mapu s rozrůstající se databází zobrazit – stejně jako každý jiný – odpovědní magistrátní úředníci a další činitelé místních samospráv, respektive majitelé daných objektů. Databáze může být užitečná jednak jim, a jednak i případným dobrovolníkům, kteří by se chtěli na odstranění některé z „vad na kráse“ – byť té sebenepatrnější – sami podílet...

Tomáš Hurt

koordinátor mezinárodních výměn v rámci projektu 72 hodin

24.09.12 Z města

Komentáře:

 1. [1] hanka 41.118.broadband14.iol.cz

  Já se obávám,že v dnešní době se vystavuje dobrovolnictví jistému posměchu.Vím to z vlastní zkušenosti.Když člověk něco udělá dobrovolně a bez nároku na cokoliv.Že se mne lidi ptali-"hele,kolik za to máš?"A když sem řekla,že to dělám sama od sebe,zaťukali si na čelo a odešli s posměchem a jistými názory.........Nic méně ráda se takových akcí zúčastním.Nebo jen sama za sebe.A kdykoliv jindy.Ale jak už sem psala ....Dnešní doba je dobou sobectví,neochoty a naprosté lhostejnosti.A jeden člověk proti tomu nic nezmůže-A pokud něco uděláte dobrovolně,hned vás plno lidí osoudí a odpoví,že přece od toho jsou placené určité síly,určitý odbor,tak proč to děláte.Ale rozhodně se přikláním k tomu,aby nelhostejných lidí bylo víc.A víc si lidi všímali svého okolí.

  24.09.12, 08:56:16
 2. [2] Obecní lenoch 217.198.broadband5.iol.cz

  [1] ...Dnešní doba je dobou sobectví, neochoty a naprosté lhostejnosti. Já bych s tím tak docela nesouhlasil. Dnešní doba je dobou zklamání, ztráty iluzí a pocitu bezmoci. S tím se pak těžko bojuje. Lidé se posmívají Akci Z, a my dříve narození jsme se jí vyhýbali, jak to jen šlo. Asi proto, že si ji vymyslel režim, který nebyl zcela milován. Nyní se objevuje Akce 72 hodin a řada dalších. To, že budu první, kdo se nezúčastní, není moje neochota. Je to stejné jako dřív. Nebudu trávit svůj drahocenný volný čas prací zástupnou za tu, která měla být vykonána z jiných prostředků, které někdo rozkradl a další si za ně nacpává břicho. Tak to, ku... ani omylem.

  24.09.12, 17:35:50
 3. [3] kačka 41.118.broadband14.iol.cz

  Pravda.Proč se nerozhlédnou sami zastupitelé města,TS a podobně?Na co jsou městu lidé,kteří vykonávají veřejně praspěšné práce?My musíme M A K A T.Abysme se uživili a rádi si ve volném čase odpočinem a budem se věnovat tomu,co celý týden musíme odbývat.Rodině a svým věcem.Musíme se věnovat tomu,,abysme měli (s odpuštěním)co do huby.To znamená především dojíždět daleko za prací a vracet se domu pomalu s tmou.Takže nejsem neochotná,sobecká,lhostejná,ale takovou akci přijmout nemůžu.

  25.09.12, 08:37:51
 4. [4] Nekolný Jakub, Bc. a.mx.cesbrod.cz

  Vážení,
  jde o dobrovolnou akci a k účasti Vás nikdo nenutí. Užívejte svého zaslouženého volna, věnujte se rodinám či koníčkům.
  Zastupitelé se mimo své běžné práce, která bývá také velmi náročná, ještě věnují věcem veřejným bez nároku na odměnu. Takže oni se již dobrovolné činnosti zúčastňují. Technické služby v případě potřeby jistě budou podporou a zázemím.
  Osobně se podobných akcí účastním, pokud mi to čas dovolí.

  25.09.12, 09:11:40
 5. [5] hanka 41.118.broadband14.iol.cz

  No ,já už mám něco uděláno-a bez akce "72 hodin".A můžu pokračovat.Můžu říct z vlastní zkušenosti,že stačí TS něco navrhnout a myslím,že vždy budou souhlasit,pokud se někdo najde a také objeví aktivitu,kterou nestihají.Zvlášť když to není v centru města,kde je práce stále dokola.

  25.09.12, 10:37:50
 6. [6] Znechucený obecní lenoch 217.198.broadband5.iol.cz

  Teď už jenom chybí prohlášení, jak zastupitelé na svou činnost a na město doplácejí. Trocha sebereflexe by neškodila pane Nekolný. A zase se mi chce zvracet...!

  26.09.12, 17:41:22
 7. [7] Nekolný Jakub, Bc. a.mx.cesbrod.cz

  Buďte tak hodný a nepodsouvejte mi něco, co jsem neřekl. Z lidí jako vy je mi smutno.

  26.09.12, 17:46:43
 8. [8] Spokojený obecní lenoch 217.198.broadband5.iol.cz

  [7] O problematice rozesmutňování bych zde nerad polemizoval. I o tom podsouvání. Já jenom napsal, co mi chybí. Také bych nerad zamíchal do této problematiky Technické služby, o kterých má naprosto upřímně to nejlepší mínění. Na rozdíl od jiných.

  30.09.12, 17:08:42
 9. [9] Marie 217.198.broadband5.iol.cz

  Hlásím se jako dobrovolník. Nemám vytypovanou práci, jen se přidám. Nemíním filozofovat o stavu společnosti.
  P.S.
  Co osázet silnici na Kounice zleva keři coby zábrana před sněhovými jazyky?

  30.09.12, 17:43:33
 10. [10] Lenka 35.147.broadband7.iol.cz

  [9] Dobrý den, Marie, jestli chcete, můžete přijít pomoct do MŠ Kollárova: http://www.cesbrod.cz/item/prijdte-bourat...
  Tato akce je do projektu "72 hodin" zapojena také.
  Děkujeme!

  10.10.12, 18:47:58
Copyright © Město Český Brod, 2005-2018 | Přístupnost | Kontakty | Mobilní verze | Administrace | vývoj MyWebdesign.cz
Cesbrod
TOPlist