1 Naposledy upravil: Martina007 (24.09.2014 19:54:43)

Téma: Parkování u nádraží

Dobrý den, ráda bych se zeptala na postoj města k současné situaci s parkováním u nádraží - ZAČALO POKUTOVÁNÍ!!!
Dojíždím do práce do Prahy, každé ráno musím někde zaparkovat auto. Přijíždím na nádraží obvykle v 6:20 hodin ráno na uzavřené parkoviště (za závorou), a to tam obvykle bývá asi už jen pět volných červeně vyznačených parkovacích míst. Když někdy jedu o půl hodiny později, stojí se už mimo vyznačená parkovací místa – jak by řekla městská policie – v jízdním pruhu. V zadní zúžené části, by se nemělo v tomto „jízdním pruhu“ parkovat, neboť se brání případnému průjezdu hasičů – je třeba dodržet alespoň tři metry. Koncem srpna začalo město pokutovat stání v nezúženém „jízdním pruhu“, kde po zaparkování auta zbývají pro průjezd hasičů minimálně 4 metry s odúvodněním, že nedodržujeme pravidla silničního provozu - tedy cituji-li zákon „při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směry jízdy“. A protože jsou na tomto parkovišti vyznačeny šipkami na komunikaci dva směry jízdy, musí být tedy dodržována průjezdná šíře 6 m. V situaci, kdy už v 7 hodin ráno jsou obě parkoviště u nádraží nacpaná auty k prasknutí mi pokutování za nedodržování 6m na parkovišti (nefrekventované komunikaci, kde provoz  neodpovídá běžnému silničnímu provozu) přijde účelové a absurdní, i když podle zákona. Lidé stojí u okrajů silnice za nádražím, v ulicích za Karmou. Tak kde tedy máme parkovat? U Penny a Lidlu? Doma? Nemohlo to počkat, až se dostaví plánované parkoviště za nádražím? Proč lidé nebyli nějakým způsobem upozorněni, že se stání v "jízdním pruhu" přestane tolerovat, aby se vyhnuli i několika výzvám k úhradám pokut, než vůbec zjistili, že se tam už nesmí stát? Mám pocit, že někde je to spíš než město pro lidi město pro město.  Děkuji. Martina

2

Re: Parkování u nádraží

Děkuji za upozornění a omlouvám se, protože tento příspěvek mi unikl. Požádal jsem Městskou policii a odbor dopravy o vyjádření a patrně zítra zveřejníme odpověď.

3

Re: Parkování u nádraží

Zdravím,
tak máme 6.10.2014 a MP i odbor dopravy určitě už informace poskytly. Tak jako to tedy pane starosto je? Mám podobnou zkušenost jako Martina007. Kolo mi na nádraží někdo ukradl a 1x týdně musím také parkovat autem, abych stihl odpolední program dětí!

Dále upozorňuji, že přestupek je dle definice "... společensky nebezpečné jednání... ". Kde je zde ta společenská nebezpečnost !!! Pokládáte uvedené parkování opravdu za tak společensky nebezpečné, že tam musí MP chodit? Považuji za mnohem důležitější kontrolu na přechodech či v okolí ZŠ a MŠ, či kontrolu feťáků v parku a kolem Šembery. Ale tam by musela MP pěšky sad

Děkuji za informaci (nejlépe ještě před volbami, ať se ví, jak se k tomu vedení města a šéf městské policie staví). Tedy proč kontroly? A kde parkovat?
Zdravím, Miloš

4

Re: Parkování u nádraží

Miloši, kde jste tu definici našel - nebezpečné jednání ?

Přestupkem je zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo jiném zákoně, nejde-li o jiný správní delikt postižitelný podle zvláštních právních předpisů anebo o trestný čin.

K odpovědnosti za přestupek postačí zavinění z nedbalosti, nestanoví-li zákon výslovně, že je třeba úmyslného zavinění.

P.S. co kdyby jste chodil taky pěšky a šetřil životní prostředí. Díky

5

Re: Parkování u nádraží

Ze školy si už přesně nepamatuji, tak jsem se podíval třeba na wikipedii...

Aby určité jednání naplnilo skutkovou podstatu nějakého přestupku a jeho pachatel tak mohl být za tento přestupek případně postižen, musí být vždy a současně splněny tyto předpoklady:
- dané jednání musí být výslovně za přestupek označeno v nějakém zákoně (tzv. formální stránka přestupku) a
- musí být dána jeho společenská škodlivost, spočívající v porušení nebo i jen ohrožení společenského zájmu (tzv. materiální stránka přestupku).

Zde podle mého názoru Materiál stránka není!!!

Stačí číst, Petře Voku, v mém příspěvku. Kolo mi bylo ukradeno (MP mi nepomohla) a děti se musí 1x týdně dostat na plavání v Kolíně. Tam by 5ti letá dcera pěšky nedošla. Chytráku.

Tyto rady jsou zcela mimo řešené téma "Parkování u nádraží".
Řešme prosím toto. A také slib p. starosty odpovědět.

Miloš

6

Re: Parkování u nádraží

Dnes ráno v 6:20 h jsem přijela na druhé parkoviště (blíže k městu) a ani jsem tam už nezajela - auta odtamtud couvala, za mnou se štosovala další, prostě chaos. Přejela jsem zkusit štěstí "za závoru" a světe div se, tam bylo téměř prázdno. Tak jsem si povzdechla, co zase vzniklo díky pokutování za chaos. Všichni - protože se bojí, že se "za závorou" už nevejdou na vyhrazená parkovací místa a dostanou pokutu, tak raději jedou rovnou na druhé parkoviště.
Pane starosto, mohl byste prosím už zveřejnit vyjádření městské policie, odboru dopravy, případně Vaše, abychom už věděli na čem jsme a předešlo se tak dalším ranním zmatkům?
Zajímalo by mě také, jak je to s tou materiální stránkou přestupku, o které píše milos.ciniburk. Možná by nám to někdo z fóra s právním vzděláním mohl vysvětlit.
Děkuji. Martina

Re: Parkování u nádraží

Dobrý večer, Martino,

pokud jde o onu společenskou nebezpečnost, tak se podle mne Miloš mýlí. Materiální stránkou přestupku je právě ohrožení či porušení zájmu chráněného přestupkem, v tomto případě se jedná o zájem na dodržování bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Mimochodem, společneská nebezpečnost zmizela i z nového trestního zákoníku.

De iure je tedy popsané jednání přestupkem. To však nic nemění na opodstatněnosti Vašich i Milošových výhrad k závažnosti takovéhoto jednání. Je proto na místě namítat, zda mělo být přistoupeno rovnou k pokutě a zda neměl být přestupek řešen jinak. Za již zjevnou šikanu (byť stále formálně v souladu se zákonem) pak považuji praxi, kdy je pokutováno jednání několik dnů po sobě, aniž by se pachatel o přestupku vlastně dozvěděl.

Nejvíc zarážející je pak skutečnost, že Vy i Miloš musíte starostu prosit o vyjádření, přičemž ten již několik týdnů tuto skutečnost konzultuje s městskou policií; starosta stojí v čele městské policie, takže zřejmě Vám pan Nekolný nemůže odpovědět, neboť je uprostřed rozjímání a debat sama se sebou.

Pokud to jde, přeji příjemný večer.

8

Re: Parkování u nádraží

Proč jsem se nějakou dobu neozval je vcelku jednoduché. Pokouším se totiž řešit nikoliv následek ale příčinu problémů. A tou je nedostatek parkovacích míst v okolí nádraží, která by měl být definitivně vyřešena v květnu příštího roku otevřením nového parkoviště za nádražím. Intenzivně jednáme s majitelem o zřízení provizorního parkoviště v areálu cukrovaru do doby otevření parkoviště nového. Jednání jsou na dobré cestě a snad během pár dnů bude záležitost vyřešena.

K pokutám na parkovišti P+R v areálu Českých drah samotným. Město má pronajatý pozemek parkoviště od Českých drah, pro které je jediný možný přístup na jejich další pozemky přes celé parkoviště právě vraty na konci. Tyto vrata také slouží jako jediný možný vjezd a výjezd pro složky integrovaného záchranného systému. Musí být zachován průjezd v šířce 6 m pro případy požáru vlakové soupravy, srážky vlaků a či jiných neočekávaných situací.

Proto se zástupci Českých drah obrátili na Městskou policii s žádostí o řešení situace. Na vrata byla instalována informační značka NEPARKOVAT VJEZD PRO SLOŽKY IZS a řidiči dostávali informační letáky. Bohužel se situace neměnila a tak policie začala nedovolené stání pokutovat. Respektive přestupek nafotila, zaznamenala a předala ke správnímu řízení na odbor dopravy městského úřadu k vyřešení, což umožňuje zákon.

Chybou bylo, i když to zákon nevyžaduje, že nebyl řidič upozorněn na spáchání přestupku. Další dny se situace opakovala a tito hříšníci dostali následně do schránek několik oznámení o uložení pokuty. Nyní již městská policie upozorňuje na spáchání přestupku a situace se již nebude opakovat.

Odbor dopravy dostane oznámení od městské policie, že se provozovatel vozidla něčeho dopustil a bezodkladně vyzve provozovatele k uhrazení určité částky s poučením. Když zaplatí, pak všechno končí a nejsou přiděleny ani body. Je to nejlepší a nejrychlejší možné řešení pro provozovatele vozidla.

Dále může provozovatel vozidla udat řidiče, který se měl protiprávního jednání s vozidlem dopustit nebo neuhradí včas uloženou částku. V případě, že neuhradí uloženou částku, tak se s provozovatelem zahajuje tzv. příkazní řízení. Zde se vede společné řízení konkrétního provozovatel za určité období čili všechny uložené pokuty dohromady.

V příkazním řízení se ukládá provozovateli pokuta v tomto konkrétním případě v rozmezí 1.500 až 2.500 Kč. K této pokutě se ukládá povinnost uhradit paušální částka nákladů řízení 1.000 Kč. Správní orgán musí pokutu uložit a a nemá možnost jednat jinak. 

Existuje jediná zákonná možnost, jak tuto částku snížit. Hlavním důvodem přiměřeného snížení je prakticky pouze sociální situace povinného, která musí být správnímu orgánu doložena.

9

Re: Parkování u nádraží

Děkuji za odpověď a za snahu řešit situaci provizorním parkovištěm u cukrovaru.

Z cedule, která je umístěna vzadu na vratech a je na ní napsáno "Neparkovat vjezd pro složky IZS"  člověk pochopí, že nemá stát před vraty, nikoli v "jízdním pruhu". Možná by bylo vhodné umístit na pravou stranu "jízdního pruhu" za parkovacími místy nějakou značku o zákazu stání nebo nějaké jiné značení. Potom by už hříšník nemohl namítat, že o tom nevěděl.

Já osobně jsem nikdy před vraty nestála, 2x jsem stála vzadu v zúženém jízdním pruhu, kde po zaparkování nezůstanou 3m pro hasiče. Tam jsem také zjara dostala za stěrač upozornění od městské policie, o kterém píšete. Po zavolání na městskou policii s dotazem, co jsem provedla jsem se dozvěděla, že jsem nedodržela 3m pro hasiče, nikoli 6m o kterých píšete (nevím, jakou mají zkušenost ostatní hříšníci). Od té doby jsem v zúženém "jízdním pruhu" neparkovala, ale parkovala jsem někdy v NEzúženém, kde jsou pro průjezd hasičů min 4m. Tam jsem byla nyní focena a pokutována.
Nemá smysl to už teď řešit dál, jen kdyby mi bývala městská policie už tenkrát řekla o šesti metrech, přestala bych parkovat i tam.

Ještě bych se chtěla zeptat, jestli můžeme s klidnou duší parkovat za nádražím v Klučovské ulici na trávníku vedle silnice, nebo se také máme bát pokuty.

Také bych chtěla poprosit, až se bude dělat to nové parkoviště za nádražím, aby se udělal projekt s maximálním využitím pro parkování.
Děkuji. Martina

10

Re: Parkování u nádraží

Chtěla bych se zeptat jak to vypadá se zřízením provizorniho parkoviště v areálu cukrovaru jak bylo zmíněno v této diskuzi? S parkováním ráno je to velký boj a to jezdím již před 7 hodinou ranní. Děkuji za odpověď