31 Naposledy upravil: Vojtěch Pavel Traurig (02.10.2014 16:37:32)

Re: Opět GREVIS??!

rivierakid napsal:

Pokud vyhraje firma s nejnizsi nabidkou, tak at si klidne najme treba starostu na kopani vykopu. Co je na tom spatneho, kdyz to nikdo neumi levneji?

Víte, ne vše, co je netransparentní, je hned trestné. Podívejme se na zakázky týkající se vodohospodářského majetku za poslední tři roky:

Rok 2012

Napojení přivaděče Kounice, dva účastníci:
1.    Zepris – 1.017 milionu
2.    SčV – 999.384

Havárie na Křemínku

starosta tvrdí:

Jakub Nekolný napsal:

Loni jsme opravovali kanalizaci v ulici Na Křemínku. V soutěži k této zakázce skončila 1. SčV druhá s nabídkovou cenou 1,187 mil. Kč oproti vítězné částce 1,002 mil. Kč a zakázku opět nezískala.

A skutečnost? Pořadí bylo následující

1.    Novadus,
2.    SčV
3.    Stavitelství Řehoř
4.    Zepris.

Následně Novadus odstupuje a zakázku za 1.187 mil získává SčV

Havárie Sokolská (190/2012)

1.    Stavitelství Řehoř
2.    Zepris
3.    1. SčV

rok 2013

Havárie Bulharská, přišlo 10 nabídek, Zepris i 1. SčV propadly. Následně se spíš zateplovaly školy, žádné další zakázky jsem nenašel.

rok 2014

Oprava vodovodu Žižkova

1.    1. SčV
2.    Zepris

Výměna vodovodu Žitomířská, předpokládaná hodnota zakázky byla 2.500.000 Kč. Výsledky:

1.    1 SčV – 4,5 milionu
2.    Zepris – 4,7 milionu

Vypadá to na klasickou parcelaci veřejných zakázek.

32 Naposledy upravil: rivierakid (02.10.2014 22:56:34)

Re: Opět GREVIS??!

Nevidim tu ale zadnou firmu Grevis...

A pokud nemate dukaz o parcelaci, vedete zde pouze predvolebni kampan.
Pokud se firmy opravdu dohodnou, tezko s tim neco udelate bez podnetu (a dukazu) pro trestni rizeni. To je potom jedno, jak transparentni mate rizeni, pokud jim kartel neprokazete.

Citi se snad nejaka firma poskozena? Asi ne, jinak by davno tyto zakazky vysetrovala policie...
Vzpomente napriklad vaseho byvaleho spolustranika MuDr Ratha, tam doslo na trestni oznameni, protoze se nekdo citil poskozen.

Re: Opět GREVIS??!

Teď jste velmi správně uhodil hřebík na hlavičku: nevidíte Grevis, protože je schovaný jako subdodavatel SčV, která v tendrech vítězí. V zápisech z jednání rady, kdy se o vítězi zakázky rozhodovalo, jsem ani nenašel, že by radní Vlasák upozornil na svůj střet zájmů. Proč? Zákon takovou povinnost ukládá.

Na mne tohle působí, že SčV chodí do tendru s předem dohodnutým křovím jménem Zepris, přičemž v zápětí dělá subdodávku společnost, kterou kontroluje jeden z radních.

Je mi jasné, že Vás nepřesvědčím, ale připadá mi zvláštní, že vnímáte nakládání s městským majetkem pouze optikou, zda je takové jednání trestné či nikoliv. Máme ještě kategorii, zda je takové jednání slušné. Vezměte si příklad Béma. Na něj také nemíří žádné trestní stíhání a asi o něm málokdo řekne, že je to tedy slušný politik, který poctivě (spolu s Mazánkem) spravoval Prahu.

34 Naposledy upravil: rivierakid (03.10.2014 09:01:43)

Re: Opět GREVIS??!

Zopakuji svoji otazku: Stezuji si nejake stavebni firmy na zmanipulovanost a nepruhlednost zakazek v Brode?

Re: Opět GREVIS??!

Nevím. Pro mne je rozhodující, že si na to stěžují obyvatelé Brodu.

36 Naposledy upravil: rivierakid (03.10.2014 09:04:43)

Re: Opět GREVIS??!

Jsme relativne male mesto, tech firem se zde asi nebude hlasit tolik. Neprijde mi spatne, pokud zakazku dela firma alespon ze stejneho kraje.
Edit: Samozrejme je skoda, ze rizeni nevyhraje nekdo primo z Brodu...

Vemte si Ceskobrodsky zpravodaj, vydaval se v Brode a nyni nekde v Olomouci, protoze je to levnejsi...

37

Re: Opět GREVIS??!

Po dlouhé době zdravím. Podle mých informací padala v Brodě nařčení ze šmelení s veřejnými zakázkami vždycky, resp. minimálně posledních cca 20 let. Slyšel jsem třeba o případu, kdy elektroinstalační práce při rekonstrukci jedné brodské ulice byly přiklepnuty firmě, která sestávala z jednoho elektrikáře (shodou okolností někdejšího člena zastupitelstva) s tím, že se dá vydělat místní firmě. Vítěz pak hned před radnicí prodal zakázku poražené firmě, která potřebovala práci pro svých cca 20 zaměstnanců. Nedělám si iluze, že by tomu v jiných městech bylo jinak.

38

Re: Opět GREVIS??!

Jednoznačně odmítám nařčení ze šmelení či parcelování veřejných zakázek! V našem městě se i zakázky malého rozsahu soutěží a dokonce i na zakázky v hodnotě pod 100 tisíc korun si necháváme zpracovat nabídky více firem, i když to není podle vnitřní směrnice potřeba. Mimochodem se o tom mohli přesvědčit členové jednoho konkurenčního hnutí při hledání dodavatele na znovu osazení liblické kapličky.

Je možné, že se firmy dohadují. Opravdu nejsme vševědoucí a do hlav jejich představitelů nevidíme. Přesto jsou plánované veřejné zakázky zveřejňované na profilu města, kam má přístup kdokoliv. Vyžádá si zadávací dokumentaci a může podat nabídku. Tím případný kartel nabourá a samozřejmě tlačí na cenu i u jiných zakázek, protože se velice rychle rozkřikne, že se tady soutěží. A že se soutěží, dokazují i dosažené ceny na úrovni kolem 70% předpokládaných nákladů.

Tady se dostáváme do jiného problému, kterým je mimořádně nízká cena. Čím nižší je nabídnutá cena, tím vyšší musí být obezřetnost při podrobnějším zkoumání nabídky, zda lze celou stavbu či její části opravdu provést za uvedené peníze.

Avšak do budoucna máme v plánu "ovlivňovat" veřejné zakázky. Současná legislativa již umožňuje určitým způsobem upřednostnit místní podniky a tím pomáhat trhu a pracovním příležitostem v daném místě. Zjišťujeme podrobnosti a konzultujeme možnosti, jak do hodnotících kritérií takovou možnost zapracovat, abychom nebyli napadáni z diskriminace dalších uchazečů.

Re: Opět GREVIS??!

Jeden o voze a druhý o koze. Pokud jste to pane Nekolný nepostřehl, tématem tohoto vlákna je skutečnost, že v některých městských zakázkách vystupuje jako subdodavatel společnost kontrolovaná jedním z členů rady, pričemž ten ani na svůj střet zájmů neupozornil (nebo jsem něco v zápisech z jednání rady přehlédl?)

Rovněž ta transparentní soutěž a snižování nákladu působí zvláštně, když v posledním případě - havárie v Žitomířské - se přihlásila jen stará známá dvojice 1 SčV a Zepris, přičemž cena překročila předpoklad o téměr dvojnásobek. A Vy přicházíme s argumentem, že jste vysoutěžili obnovu kapličky v Liblicich?

40

Re: Opět GREVIS??!

Ale to jste si již mohl všimnout, že je to tady často jeden o voze a druhý o koze. Nebuďte tak sebestředný smile, reagoval jsem na jiné diskutující.

A ještě jsem zapomněl zmínit, že po rozklikávacím rozpočtu, který prochází úpravou, budou začátkem příštího týdne zveřejněny smlouvy za rok 2014. Již nyní fungují ve zkušebním provozu a můžu přislíbit, že po anonymizaci budou postupně doplňovány i smlouvy starší. Anonymizaci musíme udělat, abychom vyhověli zákonu na ochranu osobních údajů.

Další novinkou by v dohledné době mohlo být zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelstva a rady. Umožní to nový software, který brzy město pořídí díky dotaci a na základě studie proveditelnosti, za jejíž zveřejnění jste mě tady peskoval. smile

Ke střetu zájmů jsem se již několikrát i v tomto vlákně vyjádřil. Firma Grevis se neúčastní výběrových řízení města. Pan Vlasák žádné zakázky neovlivňuje a ani se o to nesnaží. Grevis byl úspěšný v řádném výběrovém řízení společnosti 1. SvČ a dělá pro tuto společnost zakázky od Příbrami přes Říčany až po Tuchoraz. Firma 1. SčV se uchází o veřejné zakázky v Českém Brodě docela často, ale nebývá moc úspěšná hlavně kvůli vyšší ceně.

Notabene teď jsem si procházel kandidátky a v každé straně je někdo, kdo dodával přímo nebo v zastoupení společnosti zboží či služby Městu Český Brod. A já to vůbec nekritizuji a jak píši v jiném vlákně, bylo by dobré podporovat místní podnikatele. Samozřejmě v rámci zákona, aby město a jeho představitele nemohl nikdo napadnout.