Téma: Skácení 5 vzrostlých stromů

Příspěvek do diskuzního fóra města Český Brod

Vážení spoluobčané Českého Brodu, chci vyvolat diskuzi na téma

„Skácení 5 vzrostlých stromů při rekonstrukci přednádražního prostoru“.

Záměrem místního Městského úřadu (MÚ) je vykácet všechny čtyři letité  kaštany     a jasan před nádražím v Českém Brodě. K vykácení stromů má dojít v blízké době     v rámci rekonstrukce tohoto prostoru, která tam v současné době probíhá. Tyto úpravy přednádražního prostoru¨pochopitelně vítám, nechci však přijmout, že by tyto stromy měly všechny padnout. Ve stavebním projektu je s těmito stromy  počítáno.
Stavba není důvodem ke kácení dřevin, stromy lze skácet jen ze závažných důvod).
Městský úřad požádal (proč, z jakého důvodu?) v říjnu letošního roku České dráhy a.s., resp. Regionální správu majetku Praha (RSM Praha) - stromy stojí na pozemku Českých drah, aby v rámci součinnosti požádaly Městský úřad Český Brod o skácení stromů. Ty jim vyhověly - RSM Praha, ČD, a.s. na MÚ podalo tuto žádost s odůvodněním, že „dřeviny nepůsobí vitálním dojmem a jsou napadeny klíněnou“. Dle informací Středočeské agentury  ochrany přírody a krajiny není onemocnění klíněnkou důvodem ke kácení, na klíněnku kaštany neumírají, onemocnění je v celé České republice.
Dle informací, které jsem následně získala, ČD, a.s. vůbec ve skutečnosti netrvají na vykácení stromů, nebrání jim v případných nimi prováděných stavebních úpravách.
Jsem členkou Občanského sdružení Živé stromy, které má ve stanovách ochranu stromů. Do sdružení jsme vstoupila po podivně rychlém skácení dvou lip na náměstí před knihovnou na podzim r. 2011. Odbor životního prostředí MÚ je nyní povinen mě  informovat o zahájení správních řízení týkajících se této oblasti. Občané mohou tyto informace získat z vývěsek na MÚ.
Správní řízení o vyřízení žádosti ČD, a.s. ve věci poskytnutí souhlasu se skácením předmětných 5 stromů bylo MÚ zahájeno dnes, ve středu 21.11.2012.

Jde mi o to, aby těmto stromům byla dána šance zůstat. Jsou zde asi 100 let. Životnost kaštanů je kolem 200 let. Proč neudělat případné stavební práce kolem stromů ohleduplně (ruční výkop se v této obrovské investici ztratí). Hodnota stromů je obrovská (ne jenom ve finančním vyjádření) - zejména estetická. Stromy kvetou, zachytávají prach, hluk, stíní a jsou krásné. Všichni, kdo se seznámili s projektem stavební akce, viděli, že předmětné stromy jsou v něm i nadále zakresleny. Myslím, že nikdo z nás nečekal, že mají být skáceny.Viděli bychom opět jen pařezy. Tito pamětníci minulých časů si náš zájem a ochranu zaslouží. Nová náhradní výsadba by byla vidět za 20 - 30 let. Až půjdete kolem, podívejte se,  jak významnou funkci tam tyto stromy mají.

Za prováděné stavební úpravy přednádražního prostoru jsem samozřejmě vděčná. Chci pouze přispět k tomu, aby byl vzat ohled na dědictví našich předků.

V Kavárně u madony můžete podepsat petici za zachování  těchto stromů.

Děkuji. Zdena Bouchalová

2

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Dobrý den, paní Bouchalová,
velmi si vážím Vaší starosti o prostředí, ve kterém žijeme.
Děkuji za informace, petici rád podepíšu. Zvažte, zda by nestálo za to se s ní ukázat na nějaké hromadné akci, např. na nadcházejícím Andělském zvonění, aby bylo informováno co nejvíc občanů.
Více třeba zde: http://www.cesbrod.cz/item/andelske-zvoneni-10802

Držím Vám ( i nám) pěsti!

3

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Už jsem se nad tímto kácením pozastavil....
viz http://www.cesbrod.cz/forum/viewtopic.p … 7168#p7168

a dostal jsem co proto.
Strom ráno stál, večer už tam nebyla ani pilina. Že byl "mrtvý" nejsem bohužel schopen dokázat, ale nemyslím si to.

Držím palce

4

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Dobrý den,
paní Bouchalové držím palce, petici jsem již podepsal a rád si poslechnu zdůvodnění, proč je potřeba ty stromy pokácet. Ono „dřeviny nepůsobí vitálním dojmem a jsou napadeny klíněnkou“ mi jako pádný důvod pro pokácení 5-ti stoletých stromů nepřipadá.
Něco málo o klíněnce např. zde: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region … 20828.html

5

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Děkuji za iniciativu k ochraně stromů v našem městě. Přesto se obávám, že se stromy před nádražím zachovat nepodaří. Nejsou v úplně dobrém stavu a stavba jistě naruší kořenový systém stromů i když bude provedena sebevíc šetrně. Již v tuto dobu kořeny narušují nejen komunikaci a chodník, ale také plot oddělující chodník od nádraží viz fotogalerie https://picasaweb.google.com/1009369231 … edNadrazim

Velice bych byl nerad, aby se v Českém Brodě opakovala stejná tragédie jako ve Zlíně, kde právě spadlý strom usmrtil jednoho chlapce a zranil další lidi čekající na zastávce viz  http://zpravy.idnes.cz/dvanactilety-chl … _krimi_jte

Přesto příští týden objednáme soudního znalce, aby dotčené stromy posoudil.

S přáním hezkého víkendu

Jakub Nekolný

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Vážení spoluobčané, chci vám sdělit, že stromy v pátek prohlédl odborník, arborista a dendrolg, který napíše posudek.Byl mile překvapen dobrým zdravotním stavem stromů .Stromy prokazují příkladnou vitalitu.Opravdu by to byla nedozírná škoda, skácet je.V Praze na Hradčanské, při výstavbě ochránili všechny stromy bedněním a stromy přežily.Ted jsou bednění na Evropské ulici, oblast Hadovky - uvědomují si tam hodnotu stromů.Proč to nemůže jít u nás ??
Zlínskou tragedíí nelze omouvat neoprávněné kácení.To je alibismus..Doufám , že lidé , kteří mají život stromů ve své moci , nezneužijí svou moc a dokážou změnit názor.Prof.Švejcar, nestor české pediatrie - ten který horlil pro umělou stravu v 50. a dalších letech se nestyděl jako 8O letý přiznat svůj obrovský omyl a dělal vše , aby ženy kojily své děti.Tak se pozná velikán.Všichni děláme chyby, můžeme však slyšet hlasy  druhých lidí.Pozor, tohle už ne..Nejde o boj, o to, kdo vyhraje .Jde o život pěti stoletých stromů a
o to, že se lidé dokáží spojit ve svých srdcích pro dobrou věc. Díky všem za podporu,napište prosím svůj názor.  Zdena Bouchalová

7 Naposledy upravil: Blare (25.11.2012 14:43:09)

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Dobrý den,

podepsala jsem petici proti kácení stromů před nádražím na Andělském zvonění, byl to dobrý nápad. Spíše by mne zajímalo, kdo bude těžit z případného poražení stromů, dělá si snad někdo na dvorku plácek na polínka či co? Kdo na něčem podobném vydělá? Životní prostředí a město jako takové rozhodně ne. A zmiňovat zde zlínský případ .... to bychom museli vykácet všechny stromy u silnic, jsou velikým nebezpečím pro řidiče a přesto se vysazují stále nové.
Doporučuji všem podívat se na foto mapu Českého Brodu, v okolí nádraží je žalostně málo zeleně, bude trvat roky, nez se prázdné plochy zazelenají a bude to stát hromadu peněz. To si opravdu můžeme dovolit likvidovat i to málo přírody, co tam roste? Vždyť ty stromy poskytují přirozený stín lidem čekajícím na autobus. Snad se o stromy dá pečovat a pravidelně odstraňovat větve, které by mohly hrozit ulomením.
Doufám, že stromy mají šanci na život, na rozdíl od krátkozrakých řešení.

8

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Dobrý den,

tak já myslím, že máme vyřešeno, ne? Podle odborníků jsou stromy (v rozporu s tvrzením zástupců města) v dobré kondici a vykazují příkladnou vitalitu. Z praxe máme příklady, že při správném technologickém postupu se stromy během rekonstrukce nemusí nutně poškodit. Vzhledem k tomu, že zachování stromů bylo již v projektu, předpokládám, že s tím vítězná firma počítala a že to pro ni nebude problém.

Takže nezbývá, než aby na vykácení přestala naprosto nesmyslně trvat radnice a můžeme se zase všichni začít věnovat svým záležitostem. Krása.

A ten strom ve Zíně? Noooo, a co kdybychom nechali pro jistotu strhnout všechny starší domy? Nerad bych, aby se v Brodě opakovala stejná tragédie, jako v Olomouci > http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region … a-zemrela/

9

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Dobry den petici jsem podepsal a rad rozsirim mezi spoluobcany. Stromy si zaslouzi peci a zachovani a i kdyz to bude stat vice penez (beztak rozpocet na zkulturneni prednadrazi uz je tak nafouknuty ze par tisic navic uz se v tom ztrati) firma ktera stavebni prace provadi jistojiste vi jak opatrne provadet prace kolem vzrostlych stromu.

add pan Starosta a jeho obavy - co se tyka plotu ci chodniku to lze vse resit bez toho aby se kacely stromy!!! Jak jiz zminovala pani Bouchalova v Praze na Hradcanske a na Evropske to slo tudiz se divim ze tady v brode radsi rikate ze to nepujde a vymyslite radsi 10 duvodu proc to nejde  (a zminujete nepodlozenymi informacemi a strasite obcany tragedii ze Zlina) nez jeden duvod jak  opatrne upravit okoli stromu.

Pane Starosto fotografie mate hezke ale ze by byl nejak hrozive zvlnene teren od korenu to opravdu nemyslim - bezte se treba podivat na inline stezku mezi Podebrady a Nymburk - tam stromy zvedaji cestu ale narozdil od nas tady v brode moc debre vedi drahocennost stromu tudiz NEKACI ale pecuji.

Stromum Zdar,
Jiri Strnad

p.s. za pripadne hrubky se omlouvam bohuzel psanou cestinu moc nepouzivam uz nekolik let - kdyby se nejaky ten rejpal chtel vozit po mem jazykovem vyjadreni.

10

Re: Skácení 5 vzrostlých stromů

Varianty existují:
http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_ … 01104.html

Nechápu, proč město trvá na pokácení.

Myslím, že by bylo na místě jasně říct, jak to tedy bude? Jaké jsou varianty, s čím se počítá?
A hlavně: kdo dal ten první podnět k tomu, aby se kácelo? Počítám že jen tak z prstu si to nikdo nevycucal, musel k tomu dát někdo nějaké zdůvodnění.
Ale kdo a jaké? Můžete to prosím pane starosto zveřejnit?