21

Re: Výherní automaty v městě

Ano, četl.

Vadí mi konkrétně bod II. stanovení okruhu vzdálenosti, ve kterém nesmí být provozování VHP, VLT a ostatních zařízeních povoleno. Okruh je stanoven vzdáleností 100 metrů od školských, sociálních, zdravotních zařízení a také budov církví a státních orgánů (sic).

Naopak si dovedu představit v bodě III. větší omezení třeba právě v dopoledních hodinách.

Ale tuto debatu jsem předpokládal na schůzce klidně i pracovní skupiny, kterou jste však považoval jako obranu systému ve stylu Humphreyho Applebyho. Nicméně mi nevadí ani diskuse na tomto veřejném prostoru.

22 Naposledy upravil: Vojtěch Pavel Traurig (01.11.2011 17:12:01)

Re: Výherní automaty v městě

Fajn, tak to zkusíme popořadě:

Nejprve jste uvedl, že v návrhu vyhlášky bylo pouze  omezení vzdáleností, ačkoliv tam bylo jednoznačné omezení vzdáleností i časem. To ve mně vzbuzuje důvodné obavy, že jste se textem nijak nezabýval.

Ale k věci. Návrh vyhlášky jsem zde veřejně publikoval 19.8., stejný den jsem Vám zaslal návrh mailem. Zastupitelé (včetně Vás) měli tedy více než měsíc na to, aby vznesli své připomínky, protinávrhy – mohli klidně sem, nejmenuje se snad toto diskusní fórum „Otázky na zastupitele“? Ze zastupitelů nereagoval nikdo. Vy sám jste na jednání zastupitelstva nevznesl konkrétní připomínku, jen jste stále opakoval, že se návrh musí prodiskutovat, projednat a probrat. Pokud šlo o časové omezení – což vzešlo z návrhu paní Rakové – řekl jsem jednoznačně, že vítám restriktivní přístup a mohli jsme změnit text vyhlášky na místě. Co Vám vadí na vymezení chráněných budov nechápu, je to stejná definice, jako v zákoně o loteriích (§ 17 odst. 11). Ale pokud jste k tomu měl věcné výhrady, proč jste je nevznesl před jednáním, nebo na plénu? Proč jste navrhoval stažení bodu z programu a vytvoření jakési pracovní skupiny? Proboha – proč vytvářet pracovní skupinu na vyhlášku, která jen technicky naplňuje strategický plán a kterou bez větších problémů přijímají i malé obce?

Ano, domnívám se, že ve skutečnosti toto omezení přijmout nechcete (protože jinak byste proto něco udělal již v minulém volebním období) a jen problém odsouváte do dalšího roku, kdy bude regulace obtížnější.

23

Re: Výherní automaty v městě

Nepodsouvejte mi něco, co jsem neřekl. Od začátku tvrdím, že se mi nelíbí plošné vymezení restrikce. Když už něco musíme omezovat, pak ať je to opravdu obecné omezení na celém území platnosti vyhlášky. Návrh na časové omezení provozu výherních zařízení mi přijde jako dobrý kompromis a je mi úplně jedno, jestli to navrhl Traurig, Raková či kdokoliv jiný.

Máte pravdu, že jste zde návrh vyhlášky zveřejnil již v polovině srpna. Sice některým zastupitelům i zaměstnancům města vadí, že zveřejňujete věci neprojednané či v rozporu s určitými právními normami, ale já v tom problém nevidím. Je to Vaše věc. Také máte ravdu, že se zde kdokoliv mohl veřejně k problematice vyjádřit a nikdo tak neučinil. Osobně preferuji nejprve záležitosti projednat a až poté výsledky zveřejnit. Navíc jsem neměl čas se tím zabývat a opravdu jsem se se zněním vyhlášky seznamoval až společně s ostatními materiály do jednání zastupitelstva. V tu dobu již navíc byly k dispozici i vyjádření dalších subjektů.

Nehodlám se tady pouštět do disputace o definici vymezení chráněných budov v loterijním zákoně. Ani to nebyl žádný útok na Vaší osobu, jen povzdechnutí, že ne vše, co je psáno v zákonech má nějakou logiku.

K proceduře stažení jen tolik. Osobně se mi nechce vyhlášku zamítnout, ale nemohu ji schválit z důvodů uvedených výše. Proto jsem podpořil návrh na stažení a dopracování. Vy sám víte, že je to takový terminus technicus. Co teď dál? Patrně bychom měli, jestli jsme toho schopni, společně připravit nový návrh. A jestli to bude formou veřejné diskuse na fóru, mailovou korespondencí či svoláním nějaké pracovní skupinu je už jen technika řešení.

24 Naposledy upravil: Vojtěch Pavel Traurig (02.11.2011 15:55:12)

Re: Výherní automaty v městě

Petra123 napsal:

Vyhláška pana Trauriga mi přijde diskriminační, protože jediný, pro koho tato vyhláška bude prospěšná je Matrix, protože si tímto způsobem vyřadí konkurenci, takto na to nahlížím. Dále pokud, zákaz automatů, tak celoplošně a ne tímto způsobem.

Matrix by na tom nevydělal, je v kolizní vzdálenosti se základní školou, mateřskou školou a budovou městského úřadu.

Jakub Nekolný napsal:

Sice některým zastupitelům i zaměstnancům města vadí, že zveřejňujete věci neprojednané či v rozporu s určitými právními normami, ale já v tom problém nevidím. Je to Vaše věc.

Poprosil bych Vás (a není to míněno ironicky či jízlivě), jestli byste mi upřesnil, kdy jsem zveřejnil cokoliv v rozporu s právními normami. Na tohle si opravdu dávám pozor, takže pokud jsem někde pochybil, nejsem si toho vědom a rád bych se takové chyby v budoucnu vyvaroval.

Jinak máte pravdu, že jsem zde zveřejnil návrh neprojednaný, chtěl jsem do diskuse o podobě zapojit nejen zastupitele, ale i veřejnost.

Věřím, že jsme schopni se dohodnout na novém návrhu. Přiznávám, že jsem na jednání zastupitelstva nepostřehl konkrétní návrh, jak by se měla vyhláška upravit. Pokud byste mi tedy poslal představu, jak by mělo ono omezení provozu "na celém území platnosti vyhlášky", já to eventuelně převedu do textové podoby... ale teď opravdu nevím, co přesně Vám na návrhu vadilo.

Děkuji a hezký den.

Traurig

25 Naposledy upravil: Luk (23.11.2011 17:07:26)

Re: Výherní automaty v městě

Přiznám se, že jsem nečetl všechny příspěvky v této problematice. Jsem provozovatel VHP a několik "beden" provozuji i v Č. Brodě. K otázce kontrol můžu říct, že Český Brod (oproti jiným městům) provádí kontroly VHP pravidelně, v mém případě cca 1 ročně (úřední osoba v doprovodu MP)....

Co se navrhované vyhlášky týče, tak si myslím, že kreslení "kružnice" v mapě okolo škol, školek atd. je sice "častým" řešením ve městech, ale celkovou problematiku to zdaleka neřeší... Vzhledem k tomu, že do heren je ze zákona povolen vstup pouze osobám starším 18ti let, tak vymezení prostoru okolo školek a škol je "zbytečné"...

Spíš bych se přimlouval k alternativě: Omezit jakoukoli reklamu na "hazard" na budově, čili odstranit z baráků jackpoty a veškeré neonové lákadla, stejně tak i obrázky či názvy "beden", které lákají návštěvníky dovnitř. Jsem i pro omezení nonstopů, ale otázka je jakým způsobem. Povolit provoz v dopoledních nebo jen v odpoledních hodinách není řešení, každá provozovna má otevřeno jinak a spíše bych se přikláněl k času... Například, provoz může být pouze 12 hodin denně a každý majitel provozovny by si ten čas provozování určil... Čili došlo by k omezení nonstopů (dle veřejného mínění většinový tvůrci problémů) a drasticky by to nezasáhlo provozovny s omezenou otevírací dobou...

K poplatkům: jako provozovatel hradím místní a správní (státní) poplatky a následně tzv. výtěžek z činnosti na 1 VHP

Místní poplatky (zůstávají plně obci) jsou od 0 - 5000,- za 3 měsíce (Č. Brod má 5 tis. stejně jako 99% měst)

Správní: 10 tis. za 3 měsíce nebo 16 tis. za 6 měs. nebo 30 tis. za 12 měsíců
polovina z těchto poplatků zůstává obci, druhá odchází na MF.

A po skončení provozního období se do městské kasy přidá ještě výtěžek, který je 6% z celkových tržeb (hrubé tržby s odečtením zaplacených poplatků - bez jakýkoliv nákladů na další provoz VHP)...

Čili příklad: herna o 10 ks VHP, kde provozovatel hradí poplatky na celý rok, tak obci zůstane (po odvedení poloviny na MF) ročně 35 tis. + 6% z tržeb. Na hernu to dělá 350 tis. +6% příjem města. Pro úřad je vydání rozhodnutí otázka 1 dne, čili náklady s vydáním rozhodnutí jsou pro úřad minimální.

Od nového roku bude v platnosti nový loterijní zákon, ale jeho přesné znění dnes nikdo není schopen říct... Většina firem zabývající se provozováním VHP žijí měsíc před skončením rozhodnutí v absolutní nejistotě a zásadní informace se každým dnem mění...

V Brodě jsem se narodil, žiju  a nejsem zastánce "Las Vegas" města, ale striktně házet klacky pod nohy provozovatelům nevyřeší kriminalitu...

Děkuji Luk

Re: Výherní automaty v městě

Luk napsal:

Přiznám se, že jsem nečetl všechny příspěvky v této problematice. Jsem provozovatel VHP a několik "beden" provozuji i v Č. Brodě. K otázce kontrol můžu říct, že Český Brod (oproti jiným městům) provádí kontroly VHP pravidelně, v mém případě cca 1 ročně (úřední osoba v doprovodu MP)....

Co se navrhované vyhlášky týče, tak si myslím, že kreslení "kružnice" v mapě okolo škol, školek atd. je sice "častým" řešením ve městech, ale celkovou problematiku to zdaleka neřeší... Vzhledem k tomu, že do heren je ze zákona povolen vstup pouze osobám starším 18ti let, tak vymezení prostoru okolo školek a škol je "zbytečné"...

Spíš bych se přimlouval k alternativě: Omezit jakoukoli reklamu na "hazard" na budově, čili odstranit z baráků jackpoty a veškeré neonové lákadla, stejně tak i obrázky či názvy "beden", které lákají návštěvníky dovnitř. Jsem i pro omezení nonstopů, ale otázka je jakým způsobem. Povolit provoz v dopoledních nebo jen v odpoledních hodinách není řešení, každá provozovna má otevřeno jinak a spíše bych se přikláněl k času... Například, provoz může být pouze 12 hodin denně a každý majitel provozovny by si ten čas provozování určil... Čili došlo by k omezení nonstopů (dle veřejného mínění většinový tvůrci problémů) a drasticky by to nezasáhlo provozovny s omezenou otevírací dobou...

K poplatkům: jako provozovatel hradím místní a správní (státní) poplatky a následně tzv. výtěžek z činnosti na 1 VHP

Místní poplatky (zůstávají plně obci) jsou od 0 - 5000,- za 3 měsíce (Č. Brod má 5 tis. stejně jako 99% měst)

Správní: 10 tis. za 3 měsíce nebo 16 tis. za 6 měs. nebo 30 tis. za 12 měsíců
polovina z těchto poplatků zůstává obci, druhá odchází na MF.

A po skončení provozního období se do městské kasy přidá ještě výtěžek, který je 6% z celkových tržeb (hrubé tržby s odečtením zaplacených poplatků - bez jakýkoliv nákladů na další provoz VHP)...

Čili příklad: herna o 10 ks VHP, kde provozovatel hradí poplatky na celý rok, tak obci zůstane (po odvedení poloviny na MF) ročně 35 tis. + 6% z tržeb. Na hernu to dělá 350 tis. +6% příjem města. Pro úřad je vydání rozhodnutí otázka 1 dne, čili náklady s vydáním rozhodnutí jsou pro úřad minimální.

Od nového roku bude v platnosti nový loterijní zákon, ale jeho přesné znění dnes nikdo není schopen říct... Většina firem zabývající se provozováním VHP žijí měsíc před skončením rozhodnutí v absolutní nejistotě a zásadní informace se každým dnem mění...

V Brodě jsem se narodil, žiju  a nejsem zastánce "Las Vegas" města, ale striktně házet klacky pod nohy provozovatelům nevyřeší kriminalitu...

Děkuji Luk

Dobrý den i Vám,

úvodem předesílám, že jsem nikdy nepovažoval návrh regulace za něco, co “vyřeší kriminalitu”. Podle mne (a nejen mne) to přispěje ke snížení negativních jevů, ale zcela jistě to není zásadní lék na řešení kriminality.

Ale k Vašim argumentům: nesouhlasím s tím, že zakázat provoz VHP a VLT v blízkosti škol a školek je zbytečné, protože osoba mladší 18ti let do provozovny nesmí. Jde o to, aby provozovny nebyly v místě koncentrace dětí, aby to mládež neměla na očích, aby nebyly takovým lákadlem.

Zároveň je cílem navržené regulace vytlačení hracích přístrojů z centra města. Jednak je to naplnění cílů ve strategickém plánu a jednak se plně ztotožňuji s názorem, který na fóru zazněl – že centrum je výkladní skříní města. Proto by tu výherní automaty být neměly.

Jsem si plně vědom toho, že navrhované řešení má negativní dopad na obecní rozpočet. Vzhledem k masivnímu odklonu provozovatelů od VHP směrem k VLT však příjmy obcí stejně budou klesat.

Domnívám se, že je lepší regulovat provoz tak, že bude plošně určeno v kterých hodinách lze automaty provozovat, než Vámi navržené řešení jakéhosi povoleného paušálu (např. 12 hodin). Kdybychom šli cestou paušálu, tak pak dojde k tomu, že jedna herna bude mít otevřeno od půlnoci do poledne, druhá vedle od poledne do půlnoci a výsledek bude stejný, jako kdyby nebyla provozní doba regulovaná vůbec.

Zároveň se nedomnívám, že je provozovatelům házen klacek pod nohy “za každou cenu”. Jen jsem pro to, aby tento spíše negativní jev byl omezen na únosnou mez. Současný stav, kdy jsou herny u školy, kostela či policie a jsou jen chápány jako příjemný zdroj peněz (pro obec a především provozovatele) bez ohledu na to, jaká individua(která se pak pohybují po centru města) přitahují, je neúnosný. Nicméně – jak jsem viděl na zastupitelstvu – jsem s tímto názorem spíše v menšině, představitelům města to nijak nevadí.

Hezký den.

Traurig

27

Re: Výherní automaty v městě

Dobrý den,
Váš návrh vyhlášky byl uveden tak, že by měl převážně bojovat proti kriminalitě, uvádíte, že

"centrum města je jedním z hlavních
rizikových míst z hlediska nápadu trestné činnosti. Je tedy vhodné v těchto místech zcela eliminovat rizikové faktory, jakými herny bezpochyby jsou."

Ale zároveň jste ve vlastním rozporu, protože v předchozím příspěvku zase říkáte, že

"úvodem předesílám, že jsem nikdy nepovažoval návrh regulace za něco, co “vyřeší kriminalitu”. Podle mne (a nejen mne) to přispěje ke snížení negativních jevů, ale zcela jistě to není zásadní lék na řešení kriminality."

Souhlasím s návrhem pana Luk, aby byly odstraněny všechny poutače, obrázky automatů, atd. a tím pádem by byly naplněny Vaše představy o dokonalém městě.

"plně se ztotožňuji s názorem, který na fóru zazněl – že centrum je výkladní skříní města"

A vyřeší se i tato Vaše představa, protože by nebylo zřejmé, že se jedná o hernu:

"Jde o to, aby provozovny nebyly v místě koncentrace dětí, aby to mládež neměla na očích, aby nebyly takovým lákadlem."

Z mého pohledu a argumentů, které tady padly, mi to připadá, že jste zaujatý.

28

Re: Výherní automaty v městě

Petra123 napsal:

Dobrý den,
Váš návrh vyhlášky byl uveden tak, že by měl převážně bojovat proti kriminalitě, uvádíte, že

"centrum města je jedním z hlavních
rizikových míst z hlediska nápadu trestné činnosti. Je tedy vhodné v těchto místech zcela eliminovat rizikové faktory, jakými herny bezpochyby jsou."

Ale zároveň jste ve vlastním rozporu, protože v předchozím příspěvku zase říkáte, že

"úvodem předesílám, že jsem nikdy nepovažoval návrh regulace za něco, co “vyřeší kriminalitu”. Podle mne (a nejen mne) to přispěje ke snížení negativních jevů, ale zcela jistě to není zásadní lék na řešení kriminality."

Souhlasím s návrhem pana Luk, aby byly odstraněny všechny poutače, obrázky automatů, atd. a tím pádem by byly naplněny Vaše představy o dokonalém městě.

"plně se ztotožňuji s názorem, který na fóru zazněl – že centrum je výkladní skříní města"

A vyřeší se i tato Vaše představa, protože by nebylo zřejmé, že se jedná o hernu:

"Jde o to, aby provozovny nebyly v místě koncentrace dětí, aby to mládež neměla na očích, aby nebyly takovým lákadlem."

Z mého pohledu a argumentů, které tady padly, mi to připadá, že jste zaujatý.

Petro123,
je roztomilé jak vyvracíte jeden argument argumentem se shodným  nebo podobným obsahem a vyzněním. Co je nepochopitelného na tom, že se zde několik lidí snaží, aby se co nejvíce omezil provoz těchto zařízení? Jestli to považujete za zaujatost, tak já jsem taky zaujatá.

Shrnu pro vás důležitá fakta:
1) Herny jsou národní fetiš a jako takové je nelze nijak zrušit a v současnosti je lze zřídit téměř všude. Všem vyhovují, jsou ozdobou měst a především výborným prostředkem, jak nasměrovat peníze vyplácené na sociálních dávkách a podporách od těch "nepřízpůsobivých" do rukou podnikatelů, kteří s nimi umí naložit několikanásobně lépe než "sprostý nezaměstnaný". To myslím obecně a ironicky.

2) Díky tomu vznikají i přímo proti školám, kam chodí malé děti, které zcela nemusí chápat, že čísla, která svítí na jejich fasádách a blikací výlohy, nejsou obyčejnou pouťovou atrakcí, ale návykovým prostředkem jako tvrdé drogy, alkohol a cigarety. Jen samotná přítomnost takového poutače může být pro dospívající děti důvodem to jen jít zkusit (to nemám ze své hlavy, ale existují na to četné studie, např. http://www.stophazardu.cz/index.php/stranka/9 - zde odkaz na Studii "Hazard u dětí a dospívajících" + doporučení rodičům). Můžeme si hrát hru "našeho dítěte se to netýká", ale to může být pravda a nemusí.

3) Z diskuze jsem došla k závěru, že díky skutečnostem z bodu 1. nelze herny nijak zrušit, ale bylo by třeba udělat alespoň něco. Dle mého soudu zde došlo ke shodě v otázce, že když nejde zrušit, tak alespoň nastavit podmínky tak, aby ty blikače a jackpoty nebyli lákadlem v takové podobě, jaké jsou nyní.
Současně se tím i trochu zlepší vzhled města, protože kašparády a nevkusné cirkusové poutače do historického královského města nepatří!

4) Tím se zřejmě kriminalita opravdu nezlepší a pokud ano, tak jen mírně, ale udělá se důležitý první krok! Ochráníme alespoň částečně naše děti!

P.S. Bez ironie: opravdu si vážím názoru pana Provozovatele (nick Luk) a jeho návrhu na konstruktivní řešení - smekám. Jestli budete kandidovat budu Vás volit! Budete muset asi kandidovat pod nickem smile. Takový jasný a stručný přehled bychom z našich zastupitelů páčili počítám tak dva měsíce!

O to vím mne mrzí naši zastupitelé, kteří se na projednávání tohoto bodu v radě a na zastupitelstvu ani neobtěžovali zjistit názory a stanoviska oponentů a zastánců z reálného života, ale jednali jen na základě vlastních představ! Proboha proč jste se nezeptali někoho kdo vidí dál než jedno volební období?

Re: Výherní automaty v městě

Dobrý den.

Mohu-li stručně k tomu, co napsala Petra123. Návrh na vydání vyhlášky byl pochopitelně předkládán proto, aby přispěl k řešení kriminality, ale nikoliv jako opatření, které když bude přijato, tak se problém kriminality vyřeší. Je to prospěšné, ale není to univerzální lék. Zdůrazňuji to z toho důvodu, že jak Luk, tak i předseda komise prevence kriminality argumentovali tím, že je naivní si myslet, že návrh vyhlášky problém kriminality vyřeší. Nevyřeší, ale k řešení přispěje.

Nedomnívám se, že odstranění poutačů a reklam je dostačující. Nejde jen o blikače, ale i o lidi, kteří se k hernám stahují, o to, jaké služby jsou převážně v centru nabízeny. Pokud jde o zaujatost – ano, nemám výherní automaty rád a pokud by vůbec v Brodě nebyly, tak bych byl spokojený. Ale nechci svůj názor roubovat všem, proto jsem vyšel jen z toho, co je předpokládáno ve strategickém plánu – tedy že v centru by automaty být neměly (bod 6.3.6). Tedy nejedná se o nějaký můj nápad, jen o můj návrh, jak realizovat dlouhodbou vizi města.

K argumentům Marc33. Opatření, které jsem navrhl, jsem konzultoval nejen s lidmi, kteří se problematice věnují (s lidmi zapojenými do regulatoriky výherních hracích přístrojů v rámci Ministerstva financí, se zástupci samospráv), ale zároveň jsem měsíc předem návrh prezentoval zde na fóru s výzvou, aby na toto téma byla otevřena všeobecná diskuse. Paradoxně toto zveřejnění mi pak starosta vytknul. Čili za sebe se nedomnívám, že bych se, jak Vy píšete „neobtěžoval zjistit názory a stanoviska oponentů a zastánců z reálného života.” Proto mne trochu mrzí, že diskuse se rozvinula až poté, co byl návrh odmítnut. Jinak s Vámi ve většině bodů souuhlasím.

Hezký den všem

Traurig

30

Re: Výherní automaty v městě

Vojtěch Pavel Traurig napsal:

K argumentům Marc33. Opatření, které jsem navrhl, jsem konzultoval nejen s lidmi, kteří se problematice věnují (s lidmi zapojenými do regulatoriky výherních hracích přístrojů v rámci Ministerstva financí, se zástupci samospráv), ale zároveň jsem měsíc předem návrh prezentoval zde na fóru s výzvou, aby na toto téma byla otevřena všeobecná diskuse. Paradoxně toto zveřejnění mi pak starosta vytknul. Čili za sebe se nedomnívám, že bych se, jak Vy píšete „neobtěžoval zjistit názory a stanoviska oponentů a zastánců z reálného života.” Proto mne trochu mrzí, že diskuse se rozvinula až poté, co byl návrh odmítnut. Jinak s Vámi ve většině bodů souuhlasím.

Hezký den všem

Traurig

Omlouvám se panu Traurigovi pokud moje popíchnutí bere osobně. Bylo to myšleno především na reakci starosty a trochu nejasnou argumentaci zastupitelů, kteří se shodli, že je vlastně vše v pořádku.