Re: Výherní automaty v městě

Ano, pan Fischer zmínil, že existuje novela loterijního zákona. Nicméně to nebyl hlavní argument pro stažení návrhu z jednání. Nedomnívám se, že je třeba čekat na účinnost této novely, zvláště když od nového roku bude regulace obtížnější (viz např. zde http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6510882 ). To je také důvod, proč většina obcí spěchá přijmout příslušnou regulaci ještě v tomto roce. Nicméně hlavní argument p. Fischera byl, že "je naivní představa že to vyřeší problém kriminality". Cituji to, co těsně před ukončením diskuse prohlásil starosta "Já osobně nesouhlasím s obsahem OZV, nechystám se navrhnout novou, ale pouze ji upravit." Dosud jsem návrh na úpravu neobdržel...

12

Re: Výherní automaty v městě

Aha, chápu to dobře, že město preferuje finance z heren před bezpečností svých občanů? A aby mělo jistý přísun těchto peněz, tak si vychová nové hráče v herně přímo naproti škole?

13

Re: Výherní automaty v městě

Návrh na úpravu jste obdržel již na jednání zastupitelstva. Jestliže chcete ochránit před vlivem hracích automatů primárně děti, řešte to návrhem na omezení provozní doby VHP pouze na večerní a noční hodiny plošně po celém městě. V návrhu vyhlášky bylo pouze omezení vzdáleností. Čili máte-li hernu do 100 metrů od školy, pak máte smůlu, avšak máte-li ji 105 metrů, můžete provozovat automaty vesele dál.
Byl to Váš návrh a tak očekávám aktivitu od Vás. Jsem ochoten na vyhlášce spolupracovat a případně ji i podpořit, když bude návrh upraven dle výše uvedeného námětu.
K informování provozovatelům, výpadku finančních příjmů či připravované legislativě nemám již co dodat, neboť zde v diskusi či zápise podstatné věci zazněly.

14 Naposledy upravil: Gamibo (01.11.2011 18:18:01)

Re: Výherní automaty v městě

Problém kriminality se nevyřeší zákazama, ale prevencí. Věřte jsem matka začínajícího puberťáka a nepřeji si nic jiného než bezpečné město pro sebe a pro své děti, ale nelze vše lámat přes koleno. Chci vyhlášku, ale takovou která bude splňovat svůj učel a nebude jenom proto, aby nějaká byla.
Neveřím tomu, z vlastní zkušenosti vím, že jenom proto, že někde něco je, tak mě to zkazí nebo nevychová. Je potřeba na děti působit preventivně, nikoliv něco zakázat a jít od toho. Nevím jakým směrem se jednou vydají mé děti, ale doufám že se si vezmou ze všeho co jim vštěpuji to nejlepší.
Jako matce mi vadí i automaty na nápoje ve školách, těmto propadají děti.

15

Re: Výherní automaty v městě

Vážený pane Starosto,

trošku mi v zápisu chybí i názor rodičů dětí ze školy na náměstí a obyvatel okolních domů....ale chápu že podnikatel co si otvírá hernu naproti škole má daleko větší váhu než nějaký ubožák který je třeba max. jednou za čtyři roky  aby nám to tam hodil.

Mimoto se v zápisu omílá neustále to, že některé herny jsou 99 metrů a některé 105. Mohu všechny naše zastupitele ujistit, že ani jedna z heren v centru tuto zákonou povinnost nedodržuje!
viz:
http://www.mapyhazardu.cz/d/cesky-brod/

Navíc ta nejšílenější herna, resp. automaty v ní, přímo na proti škole byla - dle informací z finančního odboru města - schválena městem a ne ministerstvem!!!!

Nechápu, proč už dávno město netlačí na provozovatele těchto "praček na peníze", když už není možnost omezení nebo jejich zrušení, aby alespoň udělali neutrální výklady? Proč musí do oken školy zářit ty hrozné sumy jackpotu? To je nutné aby o přestávkách věděla celá škola o kolik může (pro)hrát? Proč jako majitel domu se musím hádat s památkáři o odstínu fasády, když na hernách je možné mít tyhle šílenosti, vč. pestrých polepů a nikoho to netrápí?

Jak je možné že město nedodržuje zákony? Jak to prosím vysvětlíte, že jste umožnili vznik herny přímo naproti škole?

16

Re: Výherní automaty v městě

Zmiňovaný zápis je zápisem z jednání zastupitelstva. Jednání jsou veřejná, přesto tam moc lidí nechodí. Proto v zápise chybí i jiné názory.

Abychom si rozumněli, tady je debata o povolování výherních hracích přístrojů (VHP) či videoloterijních terminálů (VLT) nikoliv o povolování heren jako takových. VHP doposud povolovala obec a VLT ministerstvo financí.

Pro Vaši ilustraci je na území města celkem 10 heren a 8 restaurací s povolením provozovat výherní přístroje. Celkový trend je přesun od VHP k VLT. MF udělovalo licence na dobu 10 let. Čili v případě, že se nezmění legislativa ani tato vyhláška nevyřeší problematiku okamžitě.

Prosím o konkretizaci případu, kdy město nedodrželo zákon.

17

Re: Výherní automaty v městě

Jakub Nekolný napsal:

Zmiňovaný zápis je zápisem z jednání zastupitelstva. Jednání jsou veřejná, přesto tam moc lidí nechodí. Proto v zápise chybí i jiné názory.

Abychom si rozumněli, tady je debata o povolování výherních hracích přístrojů (VHP) či videoloterijních terminálů (VLT) nikoliv o povolování heren jako takových. VHP doposud povolovala obec a VLT ministerstvo financí.

Pro Vaši ilustraci je na území města celkem 10 heren a 8 restaurací s povolením provozovat výherní přístroje. Celkový trend je přesun od VHP k VLT. MF udělovalo licence na dobu 10 let. Čili v případě, že se nezmění legislativa ani tato vyhláška nevyřeší problematiku okamžitě.

Prosím o konkretizaci případu, kdy město nedodrželo zákon.

Nechápu rozdíl mezi Výherním automatem a Výherním automatem. Dokážete mi prosím vysvětlit selským rozumem jaký je mezi nimi rozdíl, pokud jeden VLT a jeden VHP budou stát vedle sebe v podniku, který stojí naproti škole a na jehož výkldní skříni do mlhy září výše jakcopotu? A to kdo si na tom mastí kapsu mne v tu chvíli opravdu zhola nezajímá.

Bohužel jsem jen ten ubožák co chodí volit, takže vám nedokážu odpovědět přesně v paragrafech. Nicméně to že město umožnilo vznik podniku v takové podobě přímo naproti škole a nevidí na tom zhola nic špatného, tak z mého pohledu porušuje minimálně morální zákon.

A co se týká těch paragrafových, krásně jste se vyhnul odpovědi na mou otázku otázkou. Zcela jednoduše se Vás tedy ptám: jak je možné že vznikla herna plná automatů naproti škole? Dle mého soudu je v rozporu se zákonem přinejmenším v té vzdálenosti.

18

Re: Výherní automaty v městě

Myslím si, že by se zákon měl dodržovat a hranice 100m od veřejných budov (škol) by se měla dodržovat, není hezké když herna je naproti základní škole. Kriminalitu ale určitě touto vyhláškou neovlivníme, tím, že se pozavírají herny, příjde město jen o finance, které jsou potřeba a i neziskové organizace a sport. Bezpečnost má na starost policie ČR + městská policie a ta má dohlížet na herny, kontrolovat je co se týče vstupu mladistvích do těchto zařízení. V případě porušování dávat velké pokuty, které půjdou do rozpočtu města. Vyhláška pana Trauriga mi přijde diskriminační, protože jediný, pro koho tato vyhláška bude prospěšná je Matrix, protože si tímto způsobem vyřadí konkurenci, takto na to nahlížím. Dále pokud, zákaz automatů, tak celoplošně a ne tímto způsobem.

19 Naposledy upravil: h.dub (01.11.2011 16:13:06)

Re: Výherní automaty v městě

Petra123 napsal:

Myslím si, že by se zákon měl dodržovat a hranice 100m od veřejných budov (škol) by se měla dodržovat, není hezké když herna je naproti základní škole. Kriminalitu ale určitě touto vyhláškou neovlivníme, tím, že se pozavírají herny, příjde město jen o finance, které jsou potřeba a i neziskové organizace a sport. Bezpečnost má na starost policie ČR + městská policie a ta má dohlížet na herny, kontrolovat je co se týče vstupu mladistvích do těchto zařízení. V případě porušování dávat velké pokuty, které půjdou do rozpočtu města. Vyhláška pana Trauriga mi přijde diskriminační, protože jediný, pro koho tato vyhláška bude prospěšná je Matrix, protože si tímto způsobem vyřadí konkurenci, takto na to nahlížím. Dále pokud, zákaz automatů, tak celoplošně a ne tímto způsobem.

V duchu tohoto příspěvku mne napadají další otázky:
1) jaké jsou příjmy města z heren?
2) umí dosadit někdo z města hodnoty do rovnice (příjmy z heren)-(výdaje na prevenci a kriminalitu s tím spojené)?
3) jak často policie herny v Brodě kontroluje?

A ještě si přidám:
Proč alespoň město nezačně dělat to minimum na co stačí? proč už dávno nejsou ty výklady v neutrálních barvách bez nápisů a bez neonu?

Paradoxně kupříkladu v Písku v Jižních Čechách to umožnilo vznik dalších heren poblíž centra. Pokud už ty herny tady prostě musí být a jsou "základem prosperity státu" tak ať alespoň dodržují historický vzhled města!

Re: Výherní automaty v městě

Jakub Nekolný napsal:

Návrh na úpravu jste obdržel již na jednání zastupitelstva. Jestliže chcete ochránit před vlivem hracích automatů primárně děti, řešte to návrhem na omezení provozní doby VHP pouze na večerní a noční hodiny plošně po celém městě. V návrhu vyhlášky bylo pouze omezení vzdáleností.

Ehm... četl jste ten návrh vůbec, když jste hlasoval proti?! Nebo Vám znění čl. III "VHP, VLT a a ostatní zařízení v hernách, v kasinech a ostatních provozovnách mohou být provozoványpouze v časovém rozmezí od 8:00 hod. do 12:00 hod. a od 20:00 hod. do 6:00 hod" připadá nedostatečné vymezení doby? Eventuelně Vám výraz "v ostatních" nepřipadá jako dostatečné vymezení?

Zajímavý pohled na věc...