1

Téma: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Dobrý den,
dnes vyběhla informace o seznamu tipů na výstavbu nových přehrad, jedním z nich (v již redukovaném seznamu) je i plán na zatopení údolí Šembery nad Č.Brodem (k.ú. Tuchoraz), nejkrásnějšího místa v okolí města.
Odkaz včetně mapy: http://zpravy.idnes.cz/mapa-zatopi-prav … domaci_brd
Myslím, že je na místě, aby naše město tento plán co nejdříve oficiálně usnesením zastupitelstva rázně odmítlo.

2

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Ano, zastupitelstvo bude projednávat na svém zasedání nesouhlas s vybudováním přehrady v Dolánkách.

3

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

to už se tu snad řešilo v roce 2007? (viz. komise životního prostředí)

4

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Dobrý den všem,
předesílám, že nejsem příznivcem stavění přehrad a navíc údolí Šembery je v širokém okolí asi opravdu to nejhezčí, co zde máme.
Zamýšlím se ale nad tím, jak je do relativně blízké budoucnosti avizován nedostatek pitné vody - v ČB tento problém navíc už známe. Každá obec dotčená příp. výstavbou nové přehrady bude pravděpodobně protestovat. Ale ta voda bude fakt potřeba. Co tedy dělat? Je to podobné jako s dopravou - každý chce jezdit autem, ale nikdo nechce mít silnici u svého domu. Existuje tedy nějaké řešení, jak vyrovnat stále větší sezónní výkyvy v zásobách pitné vody, než je stavba přehrad?
S pozdravem
Marek Binko

P.S. Dnes jsem dostal program na jednání zastupitelstva dne 9.11.2011 spolu s podklady a tento bod tam (zatím) není.

5

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Tuším, že v loňském roce město nechalo provést v Dolánkách průzkumné vrty. Výsledkem vrtných zkoušek bylo zjištění vydatných a kvalitní spodních zdrojů pitné vody. Také čerpání spodní vody, její úprava a transport vyjde mnohem levněji, než stavba takovýchto monstrózních akcí. A to se vůbec nezmiňuji o unikátní lokalitě s obrovskou přírodní a historickou hodnotou.

P.S. Problematiku jsme dnes projednávali na poradě vedení a dostane se na program prosincového jednání zastupitelstva města.

6

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Marek Binko napsal:

Dobrý den všem,
předesílám, že nejsem příznivcem stavění přehrad a navíc údolí Šembery je v širokém okolí asi opravdu to nejhezčí, co zde máme.
Zamýšlím se ale nad tím, jak je do relativně blízké budoucnosti avizován nedostatek pitné vody - v ČB tento problém navíc už známe. Každá obec dotčená příp. výstavbou nové přehrady bude pravděpodobně protestovat. Ale ta voda bude fakt potřeba. Co tedy dělat? Je to podobné jako s dopravou - každý chce jezdit autem, ale nikdo nechce mít silnici u svého domu. Existuje tedy nějaké řešení, jak vyrovnat stále větší sezónní výkyvy v zásobách pitné vody, než je stavba přehrad?
S pozdravem
Marek Binko

P.S. Dnes jsem dostal program na jednání zastupitelstva dne 9.11.2011 spolu s podklady a tento bod tam (zatím) není.

Dobrý den, pane Binko,
    Vám jistě nestačí, že za Vašeho přesednictví v komisi dopravy jste
"zpříjemnil život" obyvatelům Jungmannovy a Havlíčkovy ulice a to zavedením obousměrného provozu v těchto ulicích( mimořádné zasedání komise dne 27.9.2011). Já bych kromě výstavby přehrady v Dolánkách navrhovala v Českém Brodě ještě postavit jadernou elektrárnu a věřím, že i Vy budete s tímto souhlasit.
Macík

7 Naposledy upravil: Marek Binko (03.11.2011 10:50:14)

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Dobrý den paní / slečno Macík,
jak jsem uvedl v počátku mého příspěvku, nejsem zastáncem stavění přehrad. Jen chci vědět, zda do budoucna existuje jiná možnost zdroje pitné vody, která nebude závislá na sezónních výkyvech. Nemyslíte, že pokud je potřeba se k nějakému problému vyjádřit (což se po mne patrně bude chtít jako zastupiteli), tak je potřeba získat co nejvíce informací? Já osobně takový přístup považuji za korektní, neboť jinak může být rozhodnutí krátkozraké a tudíž špatné.
Co se týče zobousměrnění Jungmannovy ulice, máte pravdu, že o tom jednala i komise dopravy jakožto poradní orgán rady města (pozor - komise dopravy nemá výkonnou moc!) a toto řešení většinově doporučila na zkušební dobu do 31.3.2012. Pokud podle Vás existuje lepší řešení, které negativně zasáhne méně lidí, tak šup sem s ním! Ale pokud se mám velmi zjednodušeně rozhodovat o tom, zda zvýšit bezpečí pro školáky v Kollárově nebo umožnit parkování rezidentů před jejich domem v Jungmannově, tak je to celkem jasné. Je to velmi zjednodušené přirovnání, tak mi jej promiňte. Ale jedná se o celkem klasický případ, musíme totiž hledat taková řešení, která uškodí co nejméně, přesto někomu škodit budou. Je to prostě daň za to, že chceme jezdit auty.
S pozdravem
Marek Binko

8

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Když už jste nakousli Jungmannovu ulici....je možné zajistit lepší značení na silnici, tj. odstranit z ní šipky? Někteří řidiči si ještě nevšimli, že je obousměrná a při výjezdu se řadí do dvou pruhů, což zavání průšvihem. Také by nebylo od věci tam dát nějakou ceduli "Pozor změna průjeznosti". A nakonec bych se přimlouvala o snížení rychlosti v této ulici, např. retardéry. Někteří řidiči si jí pletou se závodní dráhou.

9

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

O obnově / změně vodorovného dopravního značení mluvil na poslední komisi dopravy Ing. Pohůnek, vedoucí odboru dopravy. Stávající situace, jak ji popisujete (sám jsem jí byl i svědkem), je opravdu nebezpečná.

Re: Zatopení údolí Šembery přehradou?

Marc33 napsal:

Když už jste nakousli Jungmannovu ulici....je možné zajistit lepší značení na silnici, tj. odstranit z ní šipky? Někteří řidiči si ještě nevšimli, že je obousměrná a při výjezdu se řadí do dvou pruhů, což zavání průšvihem. Také by nebylo od věci tam dát nějakou ceduli "Pozor změna průjeznosti". A nakonec bych se přimlouvala o snížení rychlosti v této ulici, např. retardéry. Někteří řidiči si jí pletou se závodní dráhou.

Dobrý den, dopravní značení v Jungmanově ulici bude obnoveno v tomto a příštím týdnu. Budou obnoveny vodící pruhy podél silnice, přechody a také značení při řazení do pruhů o kterém píšete. Navíc je zde dopravní značení svislé- dopravní značky, které ukazují obousměrný provoz v této ulici (k tomu právě tyto značky slouží, aby upozornili řidiče, že se jedná o obousměrný provoz).