1

Téma: Daň z nemoviotosti

Prosím o informaci, jakým způsobem je stanovena daň z nemovitosti v Č.Brodě pro rok 2010.
Dnes jsem dostal potřebnou složenku s uvedenou částkou, která je více než 3násobná vzhledem k roku minulému. Překvapilo mne to, neboť dle Obecně závazné vyhlášky 2/2009 o stanovení místního koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti vydanou MÚ v Č.Brodě byl tento koeficient s platností od 1.1.2010 stanoven ve výši 2.
Zajímá mne tedy proč nová daň neodpovídá tomuto koeficientu.
Děkuji předem za odpověď, která jistě bude zajímat i ostatní občany města.

2

Re: Daň z nemoviotosti

Taky jsem byl dnes v šoku.

Podle mě byla poslanci celkově zdvojnásobená daň z nemovitosti a navíc v Č.Brodě byl dřívější koef. 1,2 ještě zvýšený na 2,0 . Takže jsme se celkem dostali na 3,3 násobek oproti loňsku.

Všem pěkně děkujeme smile

3

Re: Daň z nemoviotosti

Možná trochu naivní otázka, ale přesto se ptám: jsou v Brodě podchyceni všichni majitelé rodinných domů, kteří jsou povinni platit daň z nemovitosti? Není na některých domech nejaký dluh v placení daně?

4

Re: Daň z nemoviotosti

Platí se daň z nemovitosti i u nových bytů? Dům, ve kterém je byt ale není novostavba. Je to starší dům, který byl nově zrekonstruován a byly zde vybudovány nové byty. Nevíte někdo?

5

Re: Daň z nemoviotosti

Dobrý den Petro, taky jsme koupili nový byt v rekonstruovaném domě v Liblicích. Zaregistrovali jsme se na finančáku, vypočítali nám daň z bytu a spol. prostor a včera nám přišla složenka na 802 kč.

6

Re: Daň z nemoviotosti

Abych pravdu řekl, také mne výše daně z nemovitosti poněkud překvapila. Docela by nebylo od věci, kdyby se tu objevil nějaký obecný postup výpočtu, aby si každý mohl přepočítat to, co dostal.

7

Re: Daň z nemoviotosti

Před týdnem jsem žádal o informaci o stanovení daně z nemovitosti pro rok 2010. O tuto otázku se zajímá zřejmě dost poplatníků. Do dnešního data však nikdo ze zodpovědných pracovníků nereaguje.
Jelikož na přiložené Informaci pro poplatníky je doslova napsáno: Na rok 2010 došlo... ke zdvojnásobení sazeb daně ... a požadovaná částka neodpovídá tomuto kroku, domnívám se, že buď neumím násobit 2x nebo existuje ještě jiné zdůvodnění, se kterým nejsou plátci této daně seznámeni.  Jelikož je nás neznalých zřejmě mnoho (nesešel se se zatím s nikým, kdo by mi to dokázal rozumně vysvětlit), žádám tedy znovu o tuto informaci - jde totiž o naše peníze.
Chápu, že jde o příjem města a každý občan tuto daň včas zaplatí. Požadovaná částka však musí být jasně a srozumitelně zdůvodněna, aby nevznikly jakékoliv pochybnosti . Děkuji.

8

Re: Daň z nemoviotosti

Mirek44 napsal:

Před týdnem jsem žádal o informaci o stanovení daně z nemovitosti pro rok 2010. O tuto otázku se zajímá zřejmě dost poplatníků. Do dnešního data však nikdo ze zodpovědných pracovníků nereaguje.
Jelikož na přiložené Informaci pro poplatníky je doslova napsáno: Na rok 2010 došlo... ke zdvojnásobení sazeb daně ... a požadovaná částka neodpovídá tomuto kroku, domnívám se, že buď neumím násobit 2x nebo existuje ještě jiné zdůvodnění, se kterým nejsou plátci této daně seznámeni.  Jelikož je nás neznalých zřejmě mnoho (nesešel se se zatím s nikým, kdo by mi to dokázal rozumně vysvětlit), žádám tedy znovu o tuto informaci - jde totiž o naše peníze.
Chápu, že jde o příjem města a každý občan tuto daň včas zaplatí. Požadovaná částka však musí být jasně a srozumitelně zdůvodněna, aby nevznikly jakékoliv pochybnosti . Děkuji.

Dobrý den, také se připojuji s žádostí o vysvětlení "předepsané částky". díky

9

Re: Daň z nemoviotosti

Způsob výpočtu daně z nemovitosti bude na těchto stránkách zveřejněn. Zadal jsem jej k zveřejnění připravit. Systém výpočtu se totiž proti minulosti změnil, obce mohou stanovovat koeficienty 2,3,4 nebo 5 a navíc stát v tzv. Janotově balíčku schválil dvojnásobné zvýšení daně. Město před tímto rozhodnutím přijalo koeficient 2, jedno či druhé navýšení se však nevztahuje na všechny druhy nemovitostí.
Osobně jsem pro navýšení té městské části nehlasoval a jsem pro zachování výše daňového zatížení v podobné výši jako byla v loňském roce. Tuto problematiku a stanovení koeficientu pro příští rok bude projednávat zastupitelstvo města na svém červnovém zasedání.

10

Re: Daň z nemoviotosti

Vážený pane Nekolný,
domnívám se, že tato informace měla být zveřejněna již dávno před odesláním složenek. Vy osobně jste podepsán na Obecně závazné vyhlášce stanovující koeficient pro výpočet. Nyní připravovat zpětně zdůvodnění a hovořit přitom o vládním návrhu a Janotově balíčku se mi nezdá zrovna vhodné - působí to na mne dojmem, že úvaha úředníků byla: Občane, drž ústa a zaplať!  Doufám, že se mýlím a rád svůj omyl uznám. Příště ale je třeba těmto otázkám věnovat více pozornosti. Děkuji.